Müşteri ve kurum arasında kilit nokta

Duygu Yılmaz – Sosyoloji – 2003 – El Kenz Denizcilik Nakliyat ve Ticaret Limited Şirketi – Pazarlama Müdür Yardımcısı

Üniversitede aldığı sosyoloji eğitiminin dışında farklı bölümlerden de dersler alarak kendini geliştiren Duygu, müşteri ilişkileri ve süreç yönetimi konusunda her geçen gün kendini sektörde daha çok gösteriyor

 

BİLGİ’de almış olduğu eğitimin her şeyden önce insan ilişkilerini ve yabancı dilini geliştirmesine çok yardımcı olduğunu belirten Duygu, tüm bunların iş hayatını pozitif olarak etkilediğini düşünüyor. Daha özgüvenli, daha kendinden emin bir duruş sergilemesinin sebebini de aldığı üniversite eğitimine bağlıyor. Yalnızca kendi bölümü ile ilgili almış olduğu derslerin yanı sıra diğer bölümlere ait derslerin de kişisel gelişiminde ve iş hayatında olumlu etkilerini gördüğünü söyleyen Duygu, “Dört sene boyunca psikoloji ve halka ilişkiler bölümlerinden aldığım seçmeli derslerin şu anda insanlarla dolayısıyla müşterilerimle olan iş görüşmelerimde inanılmaz faydasını görmekteyim. Bu anlamda tercih etmiş olduğunuz üniversitenin ve de bölümünüzün ileriki safhalarda size her anlamda ışık tutacağına inanmaktayım.” diyor. Üniversitede alınan eğitim sayesinde toplumsal olayları her türlü analiz etme ve bire bir ilişkilerde en doğru kararlara ışık tutuğuna inanan ve üniversiteden mezun olduktan sonra tamamıyla tesadüf sonucu bu sektöre giren Duygu, mesleğinden ve bulunduğu pozisyondan oldukça memnun.

 

Müşteri odaklı çalışıyor

Üniversitede okurken bir elektrik firmasının dış ticaret departmanında kısa süreli çalışma imkanı bulur. Bu kısa süreli çalışma hayatının bugünkü iş hayatına olumlu etkisini çok sonra fark edecektir. İş deneyimine sahip olmanın atılacak bir sonraki adımda kişiye nasıl bir yol çizmesi gerektiği konusundaki olumlu etkisine inanan Duygu, “Üniversitede öğrenim gören tüm arkadaşların üniversiteyi bitirdikten sonra ne yapacaklarına karar vermeleri açısından staj yapmalarını ya da yaz dönemlerinde çalışarak iş hayatına atılmalarını tavsiye ederim. En azından kendilerini tanıma fırsatları olacaktır. Böylelikle ne yapmak istediklerine çok rahat karar vereceklerdir.” diyor.

2003 yılında Acıbadem Hastanesi’nde kurumsal iletişim departmanında staj yapma imkanı bulur. Böylece iş hayatını daha yakından gözlemleme şansı edinir. Stajının ardından ilk iş deneyimini 2004 yılında gerçekleştirir ve şu an hala çalışmakta olduğu El Kenz’de işe girer.

Burada pazarlama operasyon bölümünde pazarlama müdür yardımcısı olarak göreve başlar. Yapmış oldukları işin müşteri odaklı olduğunu belirten Duygu, kendisini çalıştığı kurum ile müşteri arasındaki kilit nokta olarak görüyor. Müşterinin konteynır siparişi verme sürecinden gemiye yüklenip karşı limana gönderilmesi süreci ve daha sonra Cezayir ayağında herhangi bir sorunla karşılaşıldığında sorunu anlama ve çözmeye çalışma sürecine kadar olan kısım onun sorumluluğunda. Özetle işini müşteriden konteynır rezervasyonunu almak ve sonraki tüm süreçte müşteriye yardımcı olmak olarak tanımlıyor.

 

“Pes etmek yok”

Çalıştığı kurum ve bulunduğu pozisyon sebebiyle, pazarlama-operasyon, ihracat ve dış ticaret konularında bilgi sahibi olması gerektiğini söyleyen Duygu, bu konular ile ilgili kurslara giderek kendini geliştirmeye devam ediyor. Çünkü değişen dünyada ve iş hayatında sürekli taze bilgileri yakalamak gerektiğine inanıyor. İş hayatındaki başarısını ve bugünlere gelmesinin sebebini ise azimli, kanaat eden ve sabırlı kişiliğine bağlıyor.

Bundan sonrası için ise mesleği ile ilgili daha çok bilgi sahibi olmak, öğrendiği şeyleri çalıştığı firmaya ve işine aktarmak en büyük hedeflerini oluşturuyor.

“En büyük güç bence bilgi. Bir konuyla alakalı olarak ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar güçlü olursunuz ve bu iş hayatınıza yansır. Bu da beraberinde güzel bir kariyeri getirir.” Diyen Duygu’ya göre bilgi sonsuz bir şey. Kişiler öncelikli olarak kendilerine hedef koymalı ve o doğrultuda kendilerini geliştirmeli ve çokça bilgi sahibi olmalı. Bunun çok faydasını gördüğünü ifade eden Duygu, “Evet zaman zaman hayal kırıklığı da oldu, olmadı değil. Ama asla pes etmek yok.” diyerek işindeki azmini ve kararlılığını da göstermiş oluyor.

Hayatı tabi ki işinden ibaret değil. Çalışma hayatından arta kalan zamanlarda yeni yerler keşfetmek ve doğa yürüyüşlerine katılmak gibi hobilerini gerçekleştiren Duygu’nun bir diğer ilgisi ise kitap okumak…

 

 

 

 

Powered by Openmedia