Doğalgaz, hidroelektrik ve rüzgar santralleri satın alıyor

Arda Bakay / Uluslararası Finans 2007 / Akenerji Elektrik Satınalma Uzmanı

2010 yılında Trabzon Akocak Hes ve Adıyaman Burç-Bulam Hes, 2011 yılında Bursa Uluabat Hes, 2012 yılında Adana’daki Feke-Himmetli ve Gökkaya Hes santrallerinde görev aldı.

 

Üniversite birinci sınıftayken Borusan Otomotiv finans departmanında staja başlayan Arda, üniversiteyi bitirip askere gidene kadar burada çalışmaya devam eder. Bu çalışmayla ilgili, “Ben kendimi çok şanslı biri olarak görüyorum çünkü staj yaptığım dönemlerde iş hayatına dair çok şey öğrendim” diye konuşan Arda, o zamanlar finansal tabloları incelerken bile dikkatli olmayı ve iyi analiz yapabilmeyi öğrendiğini vurguluyor. Arda, üniversitede aldığı eğitim finans ve işletme ağırlıklı olduğu için şu anki görevine katkısının yadsınamaz olduğuna dikkat çekiyor.

Kısa bir süre işletmecilik yaptı

Üniversiteden mezun olduktan sonra Borusan Otomotiv’deki işine 2007 yılı Aralık ayına kadar devam eden Arda, burada çalıştığı dönemde bir finans departmanının yapması gereken bütün işleri öğrenir. “Yani günlük ödeme ve tahsilatlardan tutun da aylık raporların hazırlanması, kredi ve ödeme tablosu oluşturma ve yıllık faaliyet raporlarının hazırlanıp sunulması” diyen Arda, Borusan’dan ayrılarak askere gider. 2008 yılı Mayıs ayında askerden geldikten sonra bir aile dostlarının restoranını işletmeye başlar. Bir yıl süren işletmecilik tecrübesinin ardından 2009 yılında Akenerji bünyesinde çalışmaya başlar.

2009 yılında piyasada hızla yükselen firmaları inceleyen Arda, bu firmaların çoğunun enerji sektöründe olduğunu ve bu sektörün Türkiye’de hızla büyüdüğünü fark ettiği için Akkök grubuna bağlı yatırımları hızla devam eden Akenerji ailesine katıldığını dile getiriyor. Arda bugün, Akenerji Elektrik Üretim AŞ’nin ülke çapında kurduğu doğalgaz, hidroelektrik ve rüzgar santrallerinden sorumlu satınalma uzmanı.

2009 yılı Temmuz ayında çalışmaya başladığı Akenerji’de toplam onbir adet 745 MW kurulu güce sahip doğalgaz, hidroelektrik ve rüzgar santralinin türbin, türbinlerin yedek parçaları ve bakımları için gerekli hizmet alımlarının ihale usulü satın almalarını yapan Arda, satın almadan sonra ticari şartları belirleyip sahadaki arkadaşlarıyla teknik detayları tartışıp işi başlatıyor. Ayrıca tedarikçilerin ödemelerini de belirleyen Arda, her ay sonunda bir sonraki ay için yapacağı ödemeler için aylık bütçe oluşturup bağlı olduğu CFO’ya rapor hazırlıyor. Bir de santrallerin hizmet ve hammadde alımlarından sorumlu.

HES projelerinde görev aldı

Bugüne kadar sektörde hayata geçirilen önemli projelerde görev alan Arda, bu projelerle ilgili şunları söylüyor: “2010 yılında Trabzon Akocak HES ve Adıyaman Burç-Bulam HES, 2011 yılında Bursa Uluabat HES, 2012 yılında da Adana bölgelerindeki Feke-Hımmetli ve Gökkaya HES santralleri devreye alındı.”

Satınalma alanında başarılı olmak için ikili ilişkilere değer vermek gerektiğini düşünen Arda, “Çünkü almış olduğum sorumlulukta en önemli konu tedarikçilerimizdir. Yaklaşık 5 bin tane tedarikçi ile çalıştığımı göz önüne alırsak, ikili ilişkiler konusunun ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Başarı için başka bir unsur ise; çok iyi araştırmacı olmaktır. Size verilen işle ilgili piyasayı iyi araştırıp karar vermeniz gerekiyor. Tabi bunu yaparken de çok sabırlı olmanız ve zamanınızı çok iyi kontrol edebilmeniz gerekiyor. Benim bu konulardaki başarım işime de yansımıştır.”

Şu aralar, 2012 yılında başlayan Hatay Erzin bölgesinde 900 MW büyüklüğünde Egemer Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali inşaatı için çalışmalar yürüten Arda, bu santralin 2014 yılında devreye alınmasının planlandığını belirtiyor. Ardanın şu anki hedefi, sorumlu olduğu işleri başarılı bir şekilde bitirmek ve gelecekte global seviyede görevler alan bir yönetici olabilmek. Bunun için çok gerekli olan kişisel gelişimini de tamamlamayı planlıyor.

İş dışında hobi olarak motor sporları ile uğraşan Arda, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’na (TOSFED) üye. En büyük zevkinin go-kart yapmak olduğunu söyleyen Arda, bunun dışında arkadaşlarıyla buluşup sohbet etmek ve hafta sonları konsol oyunları oynayıp film izlemekten zevk alıyor.

 

 

Powered by Openmedia