Hakan, aileden gelen girişimcilik ruhunu sürdürüyor

Hakan Parlak / Halkla İlişkiler 2007 / BHP İç ve Dış Ticaret Genel Müdürü

2009 yılında Opet’in toptan akaryakıt, fueloil ve madeni yağ bayiliğini alarak enerji sektörüne adım atan Hakan, ailesinden gelen girişimcilik geleneğini devam ettiriyor.

 

Hakan’ın ailesi Türkiye akaryakıt sektörünün en eski girişimcilerden. Shell’in 1923 yılında Türkiye’ye girmesiyle, Hakan’ın babasının dedesi, Adana Shell bayiliğini alır. Daha sonra ki yıllarda sırasıyla dedesi, babası ve ailenin diğer fertleri, enerji sektörünün çeşitli alanlarında Parlak ailesi olarak faaliyet sürdürerek bugünlere gelir. Çocukluk yıllarından itibaren yaz aylarında babasına yardım eden Hakan, üniversiteden ezun olduğunda, önceleri bu sektöre girip girmeme konusunda kararsızdır. Daha sonra babasının desteğiyle kendini sektörde bulur. Şimdi, “İyi ki de bu sektördeyim, işimi seviyorum. Sanıyorum DNA’mda var” diyen Hakan’a göre PR sadece iş hayatında değil yaşamın her alanında bir köprü. Bu yüzden üniversitede aldığı halkla ilişkiler eğitiminin hem iş hayatında hem de tüm hayatında faydasını gördüğünü belirten Hakan, “Sevgili Betül Mardin hocamdan öğrendiğim kadarıyla, hedef kitlemize güven vermemiz lazım. Ben de bunu uygulayarak şirketime değer katıyorum” diyor.

Okurken 1.5 yıl staj yaptı

Üniversitede öğrenciyken, Parteks tekstil firmasının pazarlama bölümünde 1,5 sene stajyer olarak çalışan Hakan, o sıralar pazarlama derslerinde aldığı sıcak bilgileri, bizzat uygulamalı olarak hayata geçirme fırsatı bulur. Ayrıca müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını anlayabilme, bu istek ve ihtiyaçlara mümkün olan en kısa zamanda feedback sağlayabilme açısından güzel bir deneyim yaşar. Ayrıca o dönemde, farklı bir departmanda çalışarak iş hayatının farklı bölümlerinin işleyişi hakkında bilgi sahibi olur.

Üniversiteden mezun olduğu 2007 yılının yaz aylarında, şimdi hem ortağı hem de genel müdürü olduğu BHP İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.’yi kardeşiyle birlikte kurar. BHP olarak iki yıl boyunca Almanya’dan otomobil yedek parçaları ithal ederek iç piyasaya sattıklarını söyleyen Hakan, 2009 yılında Opet’in toptan akaryakıt, fueloil ve madeni yağ bayiliğini alarak enerji sektörüne adım atar. Kısacası, aile geleneğini devam ettirdiklerini dile getiren Hakan, çok mütevazi bir sermaye ile kurdukları şirketi bugün yıllık hatırı sayılır bir ciroya ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyor.

Şirketin tüm işlerine bakıyor    

Halen genel müdür olarak şirketi kurup büyütmek dışında çok sayıda görevi yerine getiren Hakan, hedef kitleyle bağlantıları kuruyor, pazarlama, stratejik planlama ve PR çalışmalarına önderlik ediyor ve tüm bu süreçlerin kusursuzca işlemesini sağlamaya çalışıyor. İşinde yöneticilik alanında uzmanlaşan Hakan, bununla ilgili bir eğitim almadığını ancak alaylı olarak ciddi bir eğitimden geçtiğini belirtiyor. “İş hayatındaki tecrübelerim doğrultusunda her geçen gün görevimi bir basamak ileri taşıyarak sürdürüyorum” diyen Hakan, şu aralar özellikle enerji sektöründe HES alanında faaliyet gösteren birçok firmanın akaryakıt ve madeni yağ ihtiyaçlarını karşılıyor.

Endüstriyel yağ pazarına da girmek isteyen Hakan, ağırlıklı olarak iş makineleri ve ticari araç yağı, gresler, transmisyon yağları, motorin ve fueloil satışı yapıyor. Endüstriyel yağ alanında hedef kitlesinin tekstil firmaları olduğuna dikkat çeken Hakan, bunun için potansiyel müşterilere bazı fırsatlar sunduklarını belirtiyor ve bu fırsatlarla ilgili şunları söylüyor: “Yıllık ücretsiz personel eğitimi, yağlama kılavuzu hazırlığı ve ürünlerimizi bizzat test edebilmeleri için ücretsiz deneme fırsatları veriyoruz. Amacımız makineleri mümkün olan en uzun süre koruyacak ürünlerin satışını gerçekleştirmek. Böylelikle müşterilerimizin maliyetlerini de göz önünde bulundurarak onların isteklerine, mümkün olan en düşük maliyetle cevap vermek.”

İlerde Adana bölgesinin dışına çıkmayı hedefleyen Hakan, bir de enerji sektörüne ek olarak, kimyevi madde ve alüminyum (geri dönüşüm) pazarına da girerek iştiraklerinin sayısını artırmak istiyor. İş dışında düzenli olarak fitness yapan Hakan, haftanın altı günü spor yapıyor. Pazar günleri ya basketbol ya da tenis oynuyor, ayrıca sıkı bir sinema ve tiyatro takipçisi.

 

 

Powered by Openmedia