Dört otelin finansal yönetimini yapıyor

Zeynep Tangil / Uluslararası Finans-2002 / Hilton Worldwide Otelleri Finans Direktörü

Hilton İstanbul, Conrad İstanbul, Hilton Parksa ve Hilton Garden Inn Istanbul Golden Horn otelleri’nin tüm finansal yönetimine ve raporlamasına liderlik ediyor.

Otelcilik sektöründe çalışmayı lise yıllarından beri ister ama BİLGİ’nin Uluslararası Finans Bölümü çok cazip geldiği için turizm otelcilik okumaktan vazgeçer. Ancak ikinci sınıfın yaz dönemi Azerbaycan-Bakü’deki Radisson SAS Oteli’nde geçirdiği iki haftalık staj dönemi onu çok etkiler. İleride bir gün otelcilik sektöründe çalışmaya o zaman karar verir. Yıllar sonra Ernst&Young’da bağımsız denetim yaparken, Conrad İstanbul’un denetçisi olduğunda kafasında gelecek planları yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Tabi ki denetçisi olduğu firmada yıllar sonra finans direktörü olarak çalışacağı aklına gelmez.

Üniversite öğrencisiyken otel sektörünün çeşitli departmanlarında yaptığı stajlar dışında, muhasebe dersinin başladığı sene, öğrendiği bilgileri pekiştirmek için Lukoil firmasında staja başlar. Kitaplarda öğrendiklerini gerçek hayatta uygulamak, derslerini çok kolaylaştırır. Okuldan mezun olana kadar belirli dönemlerde aynı firmada staja devam eder. Yine başka bir petrol firması olan Chevron’un Azerbaycan-Bakü şubesinde finans raporlama departmanında kısa süreli yaz stajı yapar.

İskoçya’da finans eğitimi aldı

Mezun olur olmaz, 1451 yılında kurulan Avrupa’nın en eksi üniversitelerinden İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi’nin finans yüksek lisans programına katılır. Aynı konuda lisans yapmış olsa da yüksek lisansın uygulama ağırlıklı bir eğitim olduğu için grup çalışmalarına çok önem verdiğini, öğrenciyi araştırmaya, yazılmış makaleleri yorumlamaya yönlendirdiğini, bu yüzden farlı bir bakış açısı kazanmalarını sağladığını söyleyen Zeynep, “Yurtdışında geçirdiğim süre sonunda hayata bakış açım değişti. Karşıma çıkan olayları değerlendirirken farklı boyutlarda bakabilmeyi ve daha disiplinli çalışmayı öğrendim. Aynı zamanda farklı kültürlerden insanlar tanımak, onlarla iyi iletişim kurmanın faydasını iş hayatına girdikten sonra gördüm” diyor.

Finans yüksek lisans eğitimini tamamlayıp 2003 yılı Aralık ayında İstanbul’a geri döndükten sonra 6 ay Lukoil firmasında çalışan Zeynep, Eylül 2004’te İstanbul Ernst&Young firmasında bağımsız denetçi asistanı olarak çalışmaya başlar. Dört sene çalıştığı bu firmadan ayrılıp, 2008’de Hilton Worldwide’a bölge finans denetçisi olarak geçer. Avusturya, Doğu Avrupa ve Türkiye’deki Hilton Worldwide Otelleri’nin iç denetiminden sorumlu olur. Bir sene sonra aynı bölge içinde açılan pozisyonu hiç düşünmeden kabul eder ve 2009 yılı Haziran ayında Çek Cumhuriyeti-Prag’da bulunan Hilton Hotels & Resorts’un Finans Direktörlüğü görevini üstlenir. Operasyon geçmişi olmadığı için ilk aylar çok zorlanır ama beraber çalıştığı müdürler ve ekibi sayesinde kısa sürede alışır. Bir sene için üstlendiği bu görevde üç yıl kaldıktan sonra 2012 yılı Mayıs ayında şu anki pozisyonuna geçiş yapar.

Dört otelden Zeynep sorumlu

Bugün İstanbul’daki Hilton Worldwide Otelleri Finans Direktörü olarak, Hilton İstanbul, Conrad İstanbul, Hilton ParkSA ve Hilton Garden Inn Istanbul Golden Horn Otelleri’nden sorumlu. Bu otellerdeki tüm finansal alanların yönetimi ve raporlamasına liderlik ediyor. “Departmanımızın öncelikli sorumlulukları arasında muhasebe var. Bunu içinde ödemeler, tahsilatlar ve kredi kontrolü, maliyet kontrolü, gelir denetimi ve sermaye yönetimi bulunuyor. Ayni zamanda yatırım yönetimi, finansal raporlama ve aylık/yıllık bütçeleme yapmaktayız. Bunlara ek olarak satınalma ve bilgi işlem bölümleri de var. Gerektiğinde günlük otel operasyonuna destek veriyoruz” diyen Zeynep, tüm bunları koordine ederken her zaman işleyişin iç denetim standartlarına uygun devam ettiğini de takip ediyor.

Önümüzdeki yıl Cornell Üniversitesi’nde sertifika programlarına başlamak isteyen Zeynep’in kariyer hedefi ülke finans direktörü olmak. İstanbul’a dört ay önce geri döndüğü için boş zamanlarında uzun süre ayrı kaldığı ailesine ve arkadaşlarına zaman ayırmaya özen gösteren Zeynep, bir de Fenerbahçe maçlarına gitmekten mutluluk duyuyor. Yeni şehirler keşfetmek ve sokaklarında gezip lokal lezzetler tatmak ve fotoğraf çekmekten zevk alıyor.

Powered by Openmedia