Tüm şirketlerin finansal raporlamalarından sorumlu

Şahe Keverk Akkaranfil / Üstün Başarı Programı-2001 / INDITEX Türkiye Muhasebe Finans Departmanı Müdürü

Indıtex Turkiye’nin toplam sekiz marka ve bir irtibat bürosundan oluşan şirketler grubunun finansal raporlamalarından sorumlu.

Üniversiteye başladığı yıllardan itibaren profesyonel kariyer hedefi, finans alanında çalışmaktır. İdolü olan ve finans sektöründe çalışan ablasının da yönlendirmesi ile üniversitenin son senesinde Arthur Andersen Tax bölümünde stajyer olarak çalışmaya başlar. Böylece, kariyerini finans alanında yapmasında ablasının büyük etkisi olur.

Üniversitede aldığı eğitimin ve üniversitenin sağladığı koşulların faydalarının çok olduğunu düşünen Şahe’nin, muhasebe ve finans konularına ilgi duyması ve o dönemlerde özel dersler vermesi nedeniyle muhasebe altyapısı çok fazla güçlenir. Üniversitede edindiği bilgi ve tecrübeleri bugün hala kullanan Şahe, iş hayatına üniversiteden önce atılır. Üniversiteye başlamadan 5-6 sene önce kuyumculuk sektöründe çalışmaya başlayan Şahe, üniversiteye başladıktan sonra da part-time üç yıl kuyumculuk sektöründe çalışmaya devam eder. Üniversitede okurken okulla işi birlikte idare etmek zorlaştığı için kuyumculuğu bırakmak zorunda kalır.

SMMM unvanını aldı

Kuyumculuk sektöründe çalışırken geçirdiği sürenin, iş hayatında insan ilişkileri ve iletişim konularında kendisine büyük katkı sağladığını dile getiren Şahe, bu çalışmaların üniversite yıllarında da iyi bir finansman desteği sağladığını ifade ediyor. Arthur Andersen’de yaptığı uzun süreli stajın da muhasebe ve finans kariyerinin başlangıcında sağlam bir temel edinmesini sağladığını söyleyen Şahe, üniversite eğitimine BİLGİ’de işletme-iktisat bölümünde başladıktan sonra, ‘Üstün Başarı Programı’ olarak adlandırılan ve LSE ile paralel olarak devam eden bölümden mezun olur.

Üniversiteden mezun olduktan sonra da Arthur Andersen’in Tax bölümünde asistant olarak çalışmaya devam eden Şahe, Arthur Andersen’in 2002 yılında Ernst & Young ismi ile faaliyetlerini sürdürdüğünü açıklıyor. Şahe, dokuz yıl boyunca bu şirkette çalışır, sadece 2004 yılında altı ay, askerlik görevi için ara verir. 2004 yılında askerden döndükten sonra serbest muhasebeci mali müşavir unvanını alır.

2006 yılında aynı şirkette müdürlük görevine getirilen Şahe, idari işlerden sorumlu vergi müdürü olarak üç yıl boyunca çalışmalarını sürdürür. Bu sürede bölümün tüm idari işlerini yöneten ve takip eden departmanın yapılanması sürecinde yer alır.

Vergi hukukunda uzmanlaştı

Ernst & Young vergi bölümünde çalıştığı dönem boyunca, vergi hukuku alanında uzmanlaşan Şahe, bu konuda şirket içi ve şirket dışı eğitimlerin ve sunumların yapılması çalışmalarına katılır. Ernst & Young’ı her zaman bir okul gibi gören Şahe, bu nedenle de ayrıca bir eğitim almayı veya yüksek lisans yapmayı gerekli görmez.

2008 yılında Ernst & Young’dan ayrılarak INDITEX Türkiye’ye geçen Şahe, şirket bünyesinde yer alan ve toplam sekiz marka ve bir irtibat bürosu içeren şirketler grubunun muhasebe-finans departmanında müdür olarak çalışmaya başlar. Tüm şirketlerin finansal raporlamalarından sorumlu olarak yaklaşık dört yıldır INDITEX Türkiye’de çalışan Şahe, 2008 yılında, INDITEX Group’un mevcut stok ve maliyet sisteminin değiştirilmesi ve yeni programın implementationu sürecini yöneterek önemli bir projeyi hayata geçirir.

Bugünlerde INDITEX Türkiye bünyesinde bulunan markaların uluslararası finansal raporlama standartlarına uygun mali tabloların oluşturulması ve süreçlerin yeniden düzenlenmesi projesini yöneten Şahe, ayrıca söz konusu sürecin gelecek yıl yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan Türkiye finansal muhasebe standartlarına paralelliğini sağlamaya çalışıyor.

Meslekte dikkat, düzen ve analitik düşüncenin en önemli özellikler olduğunu belirten Şahe, “İşi sevmek, saygı göstermek, yenilikleri takip edebilmek ve rekabetçi olabilmek çok önemli” diyor. Özel sektörde 10-15 yıl çalıştıktan sonra kendine daha fazla zaman ayırabileceği küçük bir işletme kurmayı hedefleyen Şahe, şu aralar evlilik arifesinde olması nedeniyle, iş dışındaki zamanını evlilik hazırlıkları ile uğraşarak geçiriyor. Diğer zamanlarda ise arkadaşlarıyla buluşup bir şeyler yapmak ve günün erken saatlerinde Aşiyan’da balık tutmak en büyük keyfi.

Powered by Openmedia