Eğitim alanında iletişimde uzmanlaştı

ECE GÖKAKIN

Medya ve İletişim Sistemleri 2001, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Kurumsal İletişim Sorumlusu

Dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nin Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nde eğitimi yaşamın içinde konumlandırmak için çalışıyor.

 

Bir arkadaşının tavsiyesi ile çalışmaya başladığı Boğaziçi Üniversitesi’nde kurumsal iletişim alanıyla tanışan Ece, BİLGİ’de aldığı medya eğitiminin, halkla ilişkiler ve tanıtım sorumlusu olarak görev yaptığı yıllarda kendisine yardımcı olduğunu ve vizyon kazandırdığını düşünüyor. Bu eğitimin kurumsal iletişim alanına geçmesinde de bir basamak olduğuna inanan Ece, çalıştığı kurumun kendisini her alanda geliştirmesine olanak tanıdığı için bugüne kadar yüksek lisans yapma ihtiyacı duymadığını ama belki ilerde ihtiyaç duyduğu alanda yapabileceğini söylüyor.

 

Halkla ilişkilerde deneyim kazandı

Üniversitede okurken, 1998-2000 yılları arasında Onur Ambalaj’da halkla ilişkiler sorumlusu olarak, 2000-2001 yılları arasında haber sitesi Dördüncü Kuvvet Medya’da haber koordinatörü olarak çalışan Ece, şuan çalıştığı sektör farklı olduğu için bu stajın çok faydasını görmediğini söylüyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra, 2002-2003 yılları arasında RTI Reklamcılık ve Danışmanlık’ta halkla ilişkiler sorumlusu olarak çalıştıktan sonra 2003 yıllında yine hakla ilişkiler sorumlusu olarak Ekinsped Uluslararası Nakliyat’ta geçer. 2004-2005 yılları arasında Özel Doğuş okullarında stajyer İngilizce öğretmeni olarak görev yapar. 2005 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nde önce Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak çalışan ve daha sonra Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak görevine devam eder, “Bilindiği gibi dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasına girmiş olan Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapmanın kariyerime olumlu etki edeceğini düşünerek teklifi kabul etmiştim. Birkaç yıl halkla ilişkiler sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra kurumsal iletişim sorumlusu oldum” diyor.

Şu an, halkla İlişkiler, tanıtım ve reklam, organizasyon sorumlusu olarak; merkez bünyesindeki eğitimlerin tanıtım ve reklam işlerini yürütüyor, ilköğretim ve lise yaz okulu program koordinatörlüğü, fuar organizasyonları yapıyor, kurumsal eğitim çalışmalarına destek veriyor, merkez bünyesindeki etkinliklerle ilgili, toplantı, kokteyl, tören hazırlıklarının organizasyonunda görev alıyor, yurtdışı kaynaklı eğitimleri organize ediyor ve koordinasyonu sağlıyor.

 

Yurtdışı projelerinde çalışıyor

Yurtdışı kaynaklı proje ve kurumsal eğitim organizasyonları alanlarında uzmanlaşan Ece, hizmet içi ve kişisel gelişim eğitimi dışında özel bir eğitim almadığını söylüyor. Bugüne kadar pek çok projede görev alan Ece, kısa süre önce Avrupa Birliği Comenius Projesi’ni bitirdiklerini ifade ediyor. Yaklaşık 2.5 yıl süren “İlköğretimde Etkili Kaynaştırma Uygulamaları için Hizmet İçi Eğitim Programının Geliştirilmesi” konulu projede idari asistan olarak görev yapan Ece, Türkiye’nin koordinatör olduğu bu projenin 5 ortaklı (Türkiye, Belçika, Portekiz, Polonya, İngiltere) olduğunu, final raporunda 10 üzerinden 9 puan alarak önemli bir başarı elde ettiklerini dile getiriyor. Şimdi “Doing Business” ve “Study Abroad” başlıkları altında yaptıkları projeleri koordine eden Ece, 2014 yılında, Avustralya ve Amerika ile gerçekleştirilecek olan “Study Abroad” programları üzerinde çalışıyor. Avustralya’dan 15 öğrencinin siyaset bilimi alanında eğitim alacakları programın Ocak ayında düzenleneceğini ve yaklaşık üç hafta sürecek bu programlarda, öğrencilerin transferleri, konaklamaları, eğitim salonları, yemek, ikram, şehir içi ve şehir dışı gezilerin, eğitmenlerin organizasyonlarını yürütüyor.

Mesleğinde yurtdışı kaynaklı eğitim ve organizasyon alanında uzmanlaşarak daha üst kademelere gelmek isteyen Ece, gelecek planlarına bu perspektif ile yön vermeyi planlıyor. Yoğun iş temposu dışında kalan vaktini, yeni yerler keşfetmek, günübirlik geziler yapmak, kendini geliştirecek yeni yayınları takip etmek ve kültürel faaliyetlerde bulunmak için kullanıyor.

 

 

 

Powered by Openmedia