TÜVTÜRK’ün iç ve dış iletişim faaliyetlerden sorumlu

MAHMUT SİPAHİ

İşletme 2001, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları İletişim Yetkilisi

Karşısına çıkan fırsatları doğru değerlendirmiş ve hedeflerine ulaşmak için gerekli eğitimlerle kendini donatarak istediği pozisyona gelmiş bir kurumsal iletişimci.

 

Müşteri hizmetleri, operasyon bölümlerinde başladığı kariyerine, 2006 yılına kadar satış departmanında devam etse de asıl istediği iletişim ve pazarlama alanında çalışmaktır. Sahada mücadele etmek yerine biraz da saha gerisinde satış ekibine ortam ve koşulları hazırlayan, destek veren, kurumun iletişim politikalarını yürüten bir konumda olmak ister ve 2007 yılından itibaren bilfiil iletişim alanında çalışmaya başlar.

Üniversite hayatı boyunca çalışan Mahmut, bir yıl okulun öğrenci işlerinde sonra bir dergide ve son olarak bir bankada görev alır. Mezuniyet öncesi çalışmaların kesinlikle çok önemli olduğunu düşünen Mahmut, iş hayatının dinamiklerini daha iyi öğrenebilmek ve mezuniyet sonrası bu geçişi çok daha iyi yapabilmek için mutlaka okurken bir süre çalışmak gerektiğine inanıyor. BİLGİ’nin hem akademik hem de özgür düşünce ortamından çok fayda gördüğünü söyleyen Mahmut, “Çok değerli hocalarımız vardı. Kitaplarımdan ve notlarımdan çok hocalarımdan faydalandığımı söyleyebilirim” diyor.

Lojistik alanında çalıştı

Üniversiteden mezun olduktan sonra yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle hemen askere giden Mahmut, 2002 yılı Kasım ayında askerden döner ve Amerikan menşeli lojistik firması Expeditors’da operasyon ve müşteri yetkilisi olarak çalışmaya başlar. 2004 yılında bu firmadaki yöneticisi bir Avusturya lojistik firması olan Schenker Arkas’a geçerek, Mahmut’u da ekibine katar. Schenker Arkas’da üç yıl kadar satış temsilciliği yapan Mahmut, kariyerine pazarlama ve iletişim alanında devam etmeye karar verir. Tam da o dönemde çalıştığı işyerinde bir fırsat çıkar ve şirketin pazarlama yöneticisi işten ayrılır. Onun yerine geçmek için CEO’sunu ikna eden Mahmut, bu alanda akademik olarak uzmanlaşmak için de master yapmaya karar verir.

2007 yılında Galatasaray Üniversitesi Pazarlama İletişimi (MARCOM) Yüksek Lisansı programına kabul edilir. Yüksek lisansın da işinde çok faydasını gördüğünü söyleyen Mahmut, bu dönem çok fazla proje ürettiklerini ve bunları gerçek müşterilere bire bir sunduklarını dile getiriyor. Böylece 2007 yılından itibaren bilfiil iletişim alanında çalıştıktan sonra, 2011 yılına kadar pazarlama yöneticiliği yaptığı Schenker Arkas’dan ayrılarak aynı yıl Mart ayında TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları’nda çalışmaya başlar. İletişim ve İş

Geliştirme departmanında iletişimden sorumlu olarak işe başlayan Mahmut, 2003 yılında evlendiğini, 2011 yılında kızı Selin’in dünyaya geldiğini, Kasım ayında da kızı Selin’e bir kız kardeş beklediklerini ekliyor.

KSS proje yönetimi uzmanı

Bugün iletişim yetkilisi olarak TÜVTÜRK’te iç ve dış iletişimle ilgili tüm faaliyetlerden sorumlu olan Mahmut, iletişim bütçesinin hazırlanması, bütçe takibi, halkla ilişkiler, medya planlama, reklam, dijital pazarlama, etkinlik pazarlaması ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) projesi Trafikte Sorumluluk Hareketi yönetimi görevlerinden sorumlu.

En çok KSS proje yönetimi alanında uzmanlaştığını belirten Mahmut, geçen yıl özellikle KSS yönetimi ve iletişim alanlarında seminer ve eğitimlere katılır. Şu aralar rekabet dahilinde hizmet verdikleri egzoz gazi emisyonu ölçümü gibi alanlarda satışları arttırmak amacıyla çalıştıklarını açıklayan Mahmut, “Ayrıca iç iletişimimizin kurum vizyon ve hedefleri ile paralel bir stratejide kurgulanması konusunda da çalışmalarımız var. İlgili departmanlarımızla beraber kiminle, ne zaman, nerede, hangi sıklıkta ve hangi yollarla iletişimin kurgulanacağını planlamaya çalışıyoruz” diye konuşuyor.

Yüksek lisans döneminde yaptığı kültür-sanat alanında bir mobil hizmet uygulama projesiyle 2009 yılında Marketing Türkiye’nin yaptığı Web Star Türkiye yarışmasında finalist olmuş. Üniversite yıllarından itibaren müzikle ilgilenen Mahmut, çalışma arkadaşlarıyla kurduğu “Ağır Kusur” grubunda davul çalıyor. Ayrıca ailesiyle vakit geçirmekten, kitap okumaktan, bisiklete binmekten ve tenis oynamaktan keyif alıyor.

 

 

Powered by Openmedia