Ekolojik ve teknolojik binalarla yola devam edecek

Cem Cebir / İşletme 2003 / Al-Fa İnşaat Genel Müdürü ve CBR İnşaat Ortağı

Bugüne kadar Adidas, Kodak, Arçelik gibi birçok markanın dekorasyon işlerini yapan Cem, bundan sonra doğal ve akıllı binalar yapacak.

Küçük yaşlardan itibaren hafta sonları babasının inşaatlarına gitmeye başlayan Cem, daha 7-8 yaşındayken bu sektörde çalışmaya karar verir. Okul yıllarında hem babasının işlerinde hem de başka işlerde çalışan Cem, üniversitede önce Fenerbahçe Kulübü’nün altyapı derneğinin lojistik firmasında çalışır, daha sonra Koşan Adam Kargo Lojistik ve Dağıtım’da işe başlar. Burada yaklaşık 1.5 yıl çalıştıktan sonra bir restoranın kafesinin halkla ilişkiler bölümünde yeni bir iş deneyimi edinir. Buradan ayrıldıktan sonra üniversiteyi bitirene kadar yaklaşık iki yıl aile şirketinde çalışır. Üniversite okurken çalışmanın; kitaplarda okuduklarını pratik etmek ve gerçek iş hayatını tanımak konusunda büyük avantajlar sağladığını düşünen Cem, okurken staj yapmanın derslerde başarıyı da beraberinde getirdiğine inanıyor.

Mezun olduktan sonra ilk olarak askerlik görevini tamamlayan Cem, 2004’te aile şirketlerinde iç mimarlık ve tasarım alanında faaliyet gösteren bir bölüm açar. Burada yaklaşık üç yıl çalıştıktan sonra 2006 yılında ithalat ve ihracat alanına yönelir. Alman merkezli Kayve Product adlı firma ile ortaklığa giden Cem, yurtdışından TV shopping ürünleri ile ağır metal sanayinde kullanılan demir testere ithalatına başlar. Bu dönem dünya testere devlerinden İtalyan Dieffe adlı firmanın Türkiye ve Ortadoğu distribütörlüğünü yapan Cem, 2008 ve 2010 yılları arasında Ataşehir’de iki bina inşa ederek sektördeki faaliyetlerini de sürdürür. 2010 yılının Temmuz ayında evlenen Cem, aynı yıl yine Ataşehir’de bir kafe restoran açarak onu da işletmeye başlar.

Kendi şirketi CBR’yi kurdu

2009 yılında bir de Fodinvest Immobolien adlı emlak ve gayrimenkul danışmanlık şirketi ile ortak olan Cem, bu dönem bir de CBR Eğitim ve İnşaat adındaki şirketini kurar. Bugün; inşaat, ithalat ve ihracat ile gıda sektöründe faaliyet gösteren Cem’in kısa bir süre önce de baba oldu. Tüm bu işlerinin yanı sıra zamanının çoğunu bebeğiyle geçiren Cem, CBR ile ilgili yaklaşık üç yıl süren fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını, 2012’ye üç dört tane büyük inşaat projesiyle adım atmayı planladıklarını söylüyor.

Meslekte inşaat yapımı, mimari ve iç mimari alanlarında uzmanlaşan Cem, çekirdekten yetişme bir inşaatçı olarak, Autocad ve TD Max kurslarına giderek proje okuma konusunda kendini geliştirir. Babası tarafından 1964 yılında kurulan Al-Fa İnşaat’ın eskiden daha çok devlet işlerinde faaliyet gösterdiğini, 40 civarında devlet lisesi ve ilköğretim okulu inşaatı yaptığını, bunların yanı sıra emniyet müdürlüğü, belediye binası, hastane, cezavi, polis karakolları gibi çok sayıda projeyi hayata geçirdiğini söyleyen Cem, Al-Fa’nın 1997 yılında Ataşehir’de yaptığı özel bir binada şantiye şefi ve yapım koordinatörü olarak görev alır. 1999 yılında hastane inşaatı onarımında şantiye müdürü olarak çalışır, 2000 yılında Çatalca Durusu İlköğretim Okulu’nda tüm yapım işlerinden sorumlu müdür olur. Sonra sırasıyla çeşitli bölgelerdeki bina yapımlarında yapım müdürü olarak çalışmayı sürdürür. Daha sonra açtığı iç mimari ve dekorasyon bölümünde; Adidas, Okı, Lexmark, Apple, Kodak, Arçelik, Bilkom, Creative, Efes Beer Cafe, İBB Messe Vien Fuarı, İnanır Group, JBL, Otokoç, Profilo, Turasan Şarapları, San Kuaför, Gaes İşitme Cihazları, İpek Suçukları, SPA, Fitness Center’in de aralarında olduğu kurumlar ile çok sayıda özel evin iç mimari ve dekorasyon işlerinin yapımını gerçekleştirir.

Şimdi sıra özel yapım işlerde

Bugün ortakları ile birlikte sadece özel yapım işlerde faaliyet göstermeye karar verdiklerini söyleyen Cem, şu an 10 tane villa projesi üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Bugün bitme aşamasına gelen 132 adet süper lüx villa projesini yürüten Cem, bu villaların ekolojik ve teknolojik binalar olduğuna dikkat çekiyor. Bu villalarda güneş enerjisi ile elektrik üretildiğini, ısıtma ve soğutmanın güneş enerjisi ile yapıldığını dile getiren Cem, bundan sonra ekolojik ve teknolojik binalara ağırlık vermeyi planlıyor.

Tüm boş vakitlerini ailesi ile birlikte geçiren Cem, iyi bir Fenerbahçe taraftarı olduğu için vakit buldukça maçlara gidiyor. İşin stresini atmak için spa’ya gidiyor, araba kullanıyor, kış aylarında kayak yapıyor.

Powered by Openmedia