Otomotivden taşımacılığa satış kariyeri

Bahadır Kersu / Halkla İlişkiler 2003 / TNT Express Türkiye Satış Bölgesi Müdürü

Stajyer olarak girdiği firmada satışla tanışır, otomotiv sektöründe satış profesyonelliğine adım atar. Üç yıl önce TNT’ye geçen bahadır, bugün bölge müdürlüğü yapıyor.

Üniversite eğitimi boyunca babasının işlerine yardım eden Bahadır, satış işleri ile ilgilenir ve bu sayede satışla haşır neşir olur. İlk profesyonel satış deneyimini, 2002 yazında mecburi olmamasına rağmen staj yapmaya karar verince edinen Bahadır, Netser adlı firmada aktif satışta çalışır. Staj da olsa bu işi sever ve yapmak istediği işin bu olduğuna karar verir.

Mezun olduktan sonra ise askerliğini yapar ve dönüşte hemen bir işe girer. CMC adlı outsource hizmeti veren bir çağrı merkezine Saab VIP line sorumlusu olarak çalışmaya başladığı ilk işinde Saab marka otomobiller için standartların dışında farklı bir anlayışla  tamamen müşteri odaklı çalışmalar yapar. Bundan sonra asıl yapmak istediği iş için arayışa giren Bahadır, CMC’den ayrılarak Citroen Türkiye’nin kendi bayisi olan Filo Mobil’de filo/aktif satış temsilcisi olarak çalışmaya başlar. Otomobillere olan özel merakı nedeni ile Citroen’le başlayan otomotiv macerasında Honda, Audi ve Volkswagen markalarında da aktif/filo satış temsilcisi olarak deneyimleri olur.

Otomotivi bıraktı, TNT’ye geçti

Otomotiv sektöründeki macerasını, sektörün ve dolayısıyla sektör çalışanlarının koşullarının her geçen gün kötüye gitmesi nedeni ile 2007 yılında aldığı ani bir kararla sona erdiren Bahadır, başka bir sektörde satışa devam etmek ister. Altı aylık işsizlikten sonra o dönem firma satış kadrolarını genişleten ve revizyonlar yapan TNT ile tanışır. 2007 yılı Eylül ayında TNT’de Satış Bölgesi Müdürü olarak göreve başlayan Bahadır, bu görevini halen sürdürüyor.

TNT Express Türkiye Satış Bölgesi Müdürü olarak, müşterilerin TNT ile çalışma koşullarından başlayan yaşadıkları sorunların çözümlenmesinin takibinden gerekirse ticari ilişkilerin sonlandırılmasına kadar uzayan birçok işe imza atan Bahadır, kısaca müşterilerle kurulan tüm ilişkilerin kendilerine bağlı olduğunu dile getiriyor. TNT’de yatay bir yapılanma olduğunu söyleyen Bahadır, “Departmanlar birbirine matriks şeklinde bağlı. Bu matriks içinde satış departmanına; hem departmanlar arası ilişkileri hem de departmanların müşterilerle olan ilişkilerini bağlayıcı gözle bakılıyor. TNT’de satış departmanına bu şekilde bir vazife verildiği için aklınıza gelen tüm departmanların süreçlerinde muhakkak olaylarla ilgilenmek durumundayız” diyerek departmanının görevini açıklıyor.

Bilgim Academy’de eğitmenlik yapıyor

Aynı zamanda Bilgim Academy’de eğitmen olarak Satış Sertifika Programı’na katılan Bahadır, TNT’de yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle kısa bir süre önce, TNT Performans Ligleri 2010 Territory Sales Management üçüncüsü olduğunu ve bununla ilgili bir ödül aldığını belirtiyor. Kariyerinde, kısa vadede satışa devam etmeyi düşünen Bahadır, daha uzun vadede, önümüzdeki 2-3 yıllık sürede işin biraz daha mutfak kısmı olan pazarlamaya yönelmeyi planlıyor. Çok hırslı biri olmadığını, yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalıştığını söyleyen Bahadır, “Bana göre önemli olan, hırslardan dolayı kör olmaktansa geleni gideni iyi gözlemleyip fırsatları yakalamaktır” diyor.

Satışta başarının, satışı bir hayat tarzı olarak düşünmekten geçtiğine inanan Bahadır,

satışçıların bu işi özümseyerek kendi tarzlarını oluşturmaları ve bunu tüm hayatlarına yaymaları gerektiğini belirtiyor.

TNT Express Türkiye olarak lokal projeleri de hayata geçirdiklerini açıklayan Bahadır, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile ortak yapılan “TNT Ekspres Bilgi ve Kültür Taşıyor” projesi kapsamında tam 10 yıldır müşterilerden ve isteyen herkesten, kullanmadıkları kitapları toplayıp, TNT çalışanları tarafından tasnifleri yapıldıktan sonra ihtiyaç duyan çocuklar için okullara dağıttıklarını söylüyor. Bu projeye ek olarak son dört yıldır ülke genelinde “İşte Benim Öyküm” projesi ile bu kitapların ulaştığı çocuklardan kendi öykülerini masallarını yazmalarını istediklerini de sözlerine ekliyor.

Bahadır iş dışındaki zamanlarında ise daha çok aklını boşaltacak fiziksel işlerle uğraşmayı seviyor. Model maket yapmayı seviyor ama uzunca bir süredir bitmeyi bekleyen 19. yüzyıl savaş gemisini ihmal ediyor. Bahadır’ın bu aralar en büyük oyuncağı ise motorsikleti.

Powered by Openmedia