Erkek egemen sektörde kadın olmanın avantajını yaşıyor

Berrin Zülfikar / İşletme-Ekonomi 2004 / Zitaş Zülfikarlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Babasını kaybedince, kendini sektörde ve şirketin başında bulan Berrin, bugünlerde faaliyet alanını alt ve üst yapı hizmetlerinden, turizm ve otelcilik alanına doğru genişletmeye hazırlanıyor.

Öğrenciyken en büyük hayali, babası ile bir şirket kurup, bir restoran açmak ve oranın işletmeciliğini üstlenmektir. Ancak hayat kendi planlarını sunar ve Berrin 2003 yılında üniversite üçüncü sınıftayken babasını trafik kazasında kaybeder. Bu olayla birlikte hiç planlamasa da zorunlu olarak aile işi olan inşaat sektörüne ilk adımı atar ve birden bire kendini profesyonel iş hayatının içinde bulur. Daha üniversiteyi okurken aile şirketi Zitaş’ta yönetim kurulu üyeliği yapan Berrin, okula devam ettiği için aktif olarak şirkette yönetim kurulu üyeliği dışında bir görev almaz.

Bu dönem çok zorluklar yaşasa da sorumluluk sahibi biri olması, şirketin uzun zamandır sektörde faaliyet göstermesi, bu alanda çok deneyimli olan tüm ekibin şirketi aileleri gibi benimsemeleri bu zorlukları aşmasına yardım eder. 1971 yılında babası tarafından bir şahıs şirketi olarak kurulan, 1985 yılından itibaren Zitaş Zülfikarlar İnşaat AŞ adıyla yoluna devam eden şirketin ikinci kuşak yöneticisi olarak, birinci kuşaktan kalan kadroyu sabit tutarak yanına kardeşlerini alan Berrin, yeni bir yapılanma sürecine girer ve ardından şirketi kurumsallaşma sürecine sokar.

Eğitiminin çok faydasını gördü

Üniversite üçüncü sınıftan itibaren işin sahibi ve yöneticisi olarak, her bölümde görev alarak hem işlerin yapılış şeklini öğrenir hem de şirketi geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunur. BİLGİ’de aldığı işletme eğitiminin de işinde çok faydasını gören Berrin, öğrenciyken çalışıyor olması sayesinde okulda aldığı teorik eğitimi, iş hayatında uygulayarak, aldığı sorumluluk gereği çok genç yaşlarda iş hayatında pişme fırsatı bulur.

2004 yılında BİLGİ’nin İşletme-Ekonomi Bölümü ile aynı zamanda üniversitenin işbirliği içinde olduğu University of Porsmouthın İşletme-Ekonomi Programı’nı da tamamlayan Berrin, çift diploma almaya hak kazanır. Mezun olduktan sonra Zitaş’ta muhasebe-finans bölümlerinde çalışmaya devam eden Berrin, ardından satınalma ve insan kaynakları departmanında  da görev almaya başlar. Daha sonra şirketin mali ve idari işler koordinatörü olan Berrin, yaklaşık 1.5 yıldır şirkette yönetim kurulu başkan yardımcılığını yürütüyor. Bugün erkek hakim bir sektörde bayanlar olarak babalarından devraldıkları bayrağı ayakta dimdik tutarak devam etmenin gurunu yaşayan Berrin, erkeklerin hakim olduğu bir sektörde bayan olmanın dezavantajlarını yaşadığı gibi, avantajlarını da yakalar.

Altyapı ve üstyapı hizmetleri veriyor

Zitaş’ın faaliyet alanlarının üstyapı ve altyapı olarak ikiye ayrıldığını belirten Berrin, “Zitaş, üstyapı inşaatları, ofis ve iş merkezi kompleksleri, konut ve villa inşaatları, telekom santral binaları, altyapı inşaatları, kavşak yol tünel inşaatları, seyir eğitim kulesi, mendirek, anroşman, rıhtım, iskele gibi deniz yapıları ve dere ıslahları, atıksu-yağmursuyu ana kolektörleri ve şebekeleri, içme suyu isale hatları, içme suyu şebeke hatları, telekominikasyon altyapı ve kablo tesisleri, çevre düzenleme ve peyzaj işleri yapıyor” diyor.

Şirketin bu aralar arsa alımlarına yönelik çalışmaları olduğunu dile getiren Berrin, inşaat sektörüne çok hakim bir firma olarak turizm otelcilik alanında da yatırımlar yapmak istediklerine dikkat çekiyor. Bu alanda arayışlarının sürdüğünü belirten Berrin, Zitaş AŞ olarak bugüne kadar; Anadolu yakasının en önemli projelerinden Maltepe Büyükyalı E5 Kavşağı ve Bağlantı Yolları, Maltepe Bağdat Caddesi D-100 Karayolu Yol Genişletme Çalışması, Kaynarca Demiryolu Alt Geçidi, Maltepe ve Kaynarca Dere Islahı Çalışmaları, Galatasaray Spor Kulübü Kalamış Tesisleri sahil düzenleme ve kapalı yüzme havuzu inşaatı işlerini hayata geçirdiklerini, şirketin özel üstyapı yatırımları arasında İstanbul Gürpınar’daki villa inşaatlarının bulunduğunu belirtiyor.

Her sabah sahilde yürüyüş yapan, haftada iki gün platese giden Berrin, dans etmeyi çok seviyor. İş dışındaki tüm boş zamanlarını ailesi ve arkadaşları ile geçiriyor, Latin danslarını, özellikle salsa ve bachatayı çok seviyor. Sekiz yaşından beri her kış kayak, son beş senedir snowboard onun olmazsa olmazlarından.

Powered by Openmedia