Fabrikada finansal etki yaratan her işlemden sorumlu

Ege Targaç / İşletme-İktisat 2006 / Unilever- Fabrika Muhasebe Sorumlusu

Unılever’in Gebze’deki fabrikasında bütçe hazırlanması, tasarruf etme projelerinin analiz ve takip edilmesi ile sayımların yapılmasından sorumlu.

Üniversitedeyken ekonomi ve finans ağırlıklı haberler veren medyayı takip eden Ege, özellikle pazar günleri kahve eşliğinde yeni çıkmış ekonomi dergilerini okumaktan büyük keyif alır. Bu sebepten finansal veriler, tablolar aşina olduğu konular olduğu için iş hayatında finans asistanı olarak başlaması Ege’yi çok zorlamaz. “Taner Berksoy’un karizmatik imajı bana finansçı karizması denen bir şeyin olduğunu gösterdi ve Asaf Savaş Akat’ın Ekodiyalog programı bu alana olan ilgimi arttıran unsurlar oldu” diyen Ege, üniversitede aldığı işletme-iktisat eğitimi sayesinde bütünü görme yetisini kazanır. Aldığı dersler finansal okuryazarlığını ve sektöre olan ilgisini artırır. Bundan dolayı eksik olduğunu düşündüğü taraflarda adım adım kendini geliştirmeye çalışır. Eğitimin İngilizce olması da global organizasyonlarla ayni dili konuşabiliyor olma avantajını kazandırır.

Yakın tarihte yönetimsel becerilerini arttırmak için MBA yapmayı planlayan Ege, üniversite son sınıfta Ya-Sa Denizcilik personel departmanında ve Pfizerin ithalat departmanında staj yapma imkanı bulur. Stajlar sayesinde iş hayatının kurallarını, gerektirdiği iç disiplini, departmanları, çeşitli sektörleri, farklı işleyişleri tecrübe eder. Bu tecrübeler onun iş hayatına yumuşak bir geçiş yapmasında yardımcı olur.

Perakende ve üretimde çalıştı

Üniversiteden mezun olur olmaz askerliğini yapan Ege, askerlikten sonra Procter&Gamble’da finans asistanı olarak işe başlar. Orada ilk sene Gebze fabrikasının maliyet, sabit kıymet ve ödemeler birimlerinin yönetim raporlamalarını yaptıktan sonra, ikinci sene ERP sisteminin ve sorumluluklarının değişmesi sonucu muhasebede tecrübe kazanır. İki senenin sonunda ani bir kararla, Intersport’a geçer. Üç sene boyunca Intersport’ta finans raporlama uzmanı olarak görev alır. Bu üç sene içinde perakende sektörünün yapısını öğrenir, sorumlulukları artınca işin detaylarını görme şansı daha fazla olur. Kar zarar tablosu, bütçe, nakit akış tablosunu hazırlamak, ödemeleri takip etmek, bankalarla iletişimi sağlamak, ay kapanışlarında hesap kontrollerini gerçekleştirmek, ödemelerin, kontratlara uygun olduğunu kontrol etmek gibi sorumlulukları yerine getirir. Eylül ayında Intersport’taki görevinden ayrılan Ege, kısa bir süre önce Unilever’e geçer.

Finans alanında edindiği tecrübenin büyük bir kısmını finansal yönetim raporlamaları alanında edinen Ege, üstüne dışarıdan aldığı sektörel eğitimlerle de kendini bu alanda daha da geliştirir. Bu eğitimlerin başlangıç ve ileri düzey muhasebe, bütçe, finansal tablolar, UFRS, maliyet, finans matematiği alanlarında olduğunu söyleyen Ege, “Bu alanı seçmemdeki asıl etken; üniversite zamanında oluşan merak, şirketlerin yapılarının, işleyiş ve yönetimlerinin ilgimi çekmesi ve sistemdeki sayısal verileri şekillendirip şirket yönetiminin ihtiyaç duyduğu kararların almasında rol almaktı. Bu beni heyecanlandırıyor” diyor.

ERP sürecinde görev aldı

Eylül ayının ortasında Gebze’deki fabrikanın muhasebe sorumlusu olarak çalışmaya başladığı Unilever San. ve Tic. Türk AŞ’de görevinin gerektirdiği eğitim ve oryantasyonlara katılan Ege, fabrikada finansal etki yaratan her işlemden sorumlu. Bütçe hazırlanması, tasarruf etme projelerin analiz edilmesi ve takibi, sayımlara destek olmak sorumluluklarından bazıları. Bugüne kadar çalıştığı bazı projeler hakkında bilgi veren Ege, P&G’de çalıştığı dönem, ERP sistem değişikliğini yaşar, yeni sistemin oturmasına destek verir. 2011 yılında Intersport’ta şirket satın alması sürecini yaşar, yeni oluşan şirketin hesap planının yurtdışında bağlı olunan şirketle uyumlu olması için gerekli çalışmaları gerçekleştirir.

Şu anki hedefi önce sorumlu olduğu işleri zamanında doğru olarak gerçekleştirir hale gelmek olan Ege’nin uzun vadeli hedefi ise, kendini geliştirerek organizasyonun oluşabilecek ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetkinliğe gelmek. İş dışında sportif aktivitelerle zaman geçirmekten hoşlanan Ege, basketbol oynuyor, Galatasaray’ın maçlarını izliyor, fitnes yapıyor. Sevdiği müzisyenlerin konserlerini kaçırmamaya çalışıyor, önceden görmediği yerleri görüp, fotoğraflarını çekmeyi de çok seviyor.

Powered by Openmedia