Yenilenebilir enerji projelerinin finans uzmanı

Uluç Levent Doruk / Uluslararası Finans-2004 / Mazars Denge Bağımsız Denetim-Kurumsal Finans Müdürü

Bir yandan Mazars’ta finans müdürlüğü yaparken bir yandan da avrupa kalkınma bankası’nın yenilenebilir enerji projelerinde finans uzmanı olarak çalışıyor.

Üniversiteden önce tıp fakültesinde okumak istese de ailedeki ve çevredeki doktorların ısrarlı engellemeleri sonucu finans alanına yönelir. Üniversite yıllarında sermaye piyasalarına değil işin biraz daha mutfağına yani muhasebe raporlama alanına yönelir. Bu kararında hocası Ufuk Mısırlıoğlu’nun büyük etkisi olur. Üniversitede aldığı eğitim; finansal modellemeler, uluslararası muhasebe standartları gibi konuların alt yapısını oluşturduğu için, iş hayatında çok ciddi avantaja sahip olur. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans yapan Levent, bu eğitiminde finans dışı bir yol izler, yönetim organizasyonu ile ilgili dersleri seçer. Üniversitede okurken; Demir Yatırım, Park Raymond James Menkul Değerler, HSBC Şişli Şubesi ve Yapı Kredi Bankası Hazine Yönetimi’nde staj yapar. Yaptığı bu staj, iş disiplini kazandırması, meslek hayatını tanıtması dışında ne istediğinden çok ne istemediğini anlamasında faydalı olur.

Bağımsız denetçilik yaptı

Profesyonel olarak iş hayatına 2004 yılında BDO’da bağımsız denetçi olarak başlar. 2006 yılında İzmir’de Tesco Kipa’ya finansal analist olarak geçer ve şirketin yönetim raporlarının hazırlamasından sorumlu olur. 2007 yılında Operasyon Geliştirme Bölümü’ne program müdürü olarak terfi eder ve 14 farklı projeden sorumlu olarak çalışır. 2009 yılında Bütçe Raporlama Bölümü’ne operasyon finans müdür olarak geçer. Aynı yıl şirket içinde yılın çalışanlarından biri olarak seçilir ve Tesco CEO’sundan ödül alır.

2010 yılı sonunda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) yenilenebilir enerji projeleri olan TURSEFF ve MIDSEFF’te finans uzmanı olarak çalışmaya başlar. Burada yaklaşık 1.5 milyar dolar civarındaki fonun onaylanması gereken fiziblite raporlarını hazırlamak, sanayinin enerji konusunda bilinçlendirilmesi ve fonun tanıtımı için organizasyonlar yapmak ayrıca EBRD’nin uzun vadeli politikalarını belirlemek amacı ile enerji sektörüne ilişkin araştırma raporları yazmak görevlerini yürütür.

Yenilenebilir enerji uzmanı

Bir ay önce ise; EBRD’deki görevinin yanı sıra Mazars Denge’nin Kurumsal Finansman Departmanı’nda kurumsal finans müdürü olarak çalışmaya başlayan Levent, Mazars’ta şirket değerlemeleri, birleşme ve devralmalar, halka arz gibi konularla ilgili çalışıyor. Mesleğinde finansal raporlama, proje finansmanı, şirket değerleme ve proje yönetimi alanlarında uzmanlaşan Levent’in EBRD’de finans uzmanı olarak; birçok yenilenebilir enerji fonlarının gerek yurtiçi gerek yurtdışı tanıtımını yapmak, aracı bankalar ile ilişkileri düzenlemek, projeler için uluslararası mühendislik ekibi ile beraber firmaları ve enerji sahalarını ziyaret ederek fiziblite çalışmaları hazırlamak ve sektörle ilgili araştırma raporları yazmak görevlerini sürdürüyor. İki yıldır 100’ün üzerinde yenilenebilir enerji projesi ile ilgilenen Levent, şu an fiziblite raporları ile uğraşıyor.

Bir aydır çalıştığı Mazars Denge’deki işleri dışında İzmir’de bir yapılanma ile ilgili de çalışan Levent, İzmir aşığı biri olarak İzmir’de kendi işinin başında olabilmek için yaklaşık 1.5 yıldır çalışıyor. Eğer bir terslik olmaz ise çok yakında bu projeyi hayata geçireceğini söyleyen Levent, Hollanda’da konuşmacı olarak katıldığı bir konferansta Mazars’ın üst düzey yöneticileri ile tanışma fırsatı bulur ve kafasındaki projeyi kendilerine anlatır. Yaklaşık 1.5 yıl süren görüşmelerden sonra kendisine, Mazars’tan projelerini hayata geçirecek olanaklar sunulur. “Üniversite hayatımda kariyer hedefim saygın bir finasal danışmanlık şirketinde kariyer yapmaktı. Şu an bu hedefime çok yaklaşmış durumdayım” diyen Levent, bu konuda Ege Bölgesi genelinde ciddi bir açık olduğunu, bu nedenle Mazars ile bu konuda çalıştıklarını, kısa bir süre sonra bununla ilgili projeyi hayata geçireceklerini belirtiyor.

En büyük hedefi Mazars da ortak olarak çalışmak olan Levent, bunun yanı sıra muhasebe ve finans doktorası yapmayı planlıyor. En büyük hobisi rüzgar sörfü yapmak olduğundan senenin bir ayını Çeşme’de geçiriyor. Ayrıca felsefik kitaplar okumaktan zevk alıyor ve yemek yapmayı çok seviyor.

Powered by Openmedia