“Firmalara özel lojistik projeleri üretiyoruz”

Harun Çelik / Uluslararası Ticaret Yönetimi 2007 / Horoz Lojistik Entegre Lojistik Satış Müdürü

Birçok yerli ve yabancı firma için lojistik projeler ürettiklerini dile getiren Harun, firmaların tedarik zinciri yönetimini yaptıklarını belirtiyor.

 

Üniversitede okurken her yaz babasına destek olmak için aile şirketi Çelik Tekstil’de çalışan Harun, okul döneminde de derslerden fırsat buldukça yine aile şirketinde çalışarak onlara katkıda bulunmaya gayret eder. BİLGİ’de aldıkları eğitimin ilk başlarda çok gereksiz olduğunu, iş hayatı ile hiç bir köprü kurmadığını düşünen Harun, “Fakat düşüncelerimde yanılmışım. Özellikle üniversitede aldığımız Satış Yönetimi, Uluslararası Pazarlama, İşletme ve Ekonomi gibi dersler profesyonel iş hayatında çok önem arz ediyor” diye konuşuyor.

BİLGİ’den bölüm birincisi olarak mezun olduktan sonra, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde de lisans eğitimi alan Harun, bu yıl yine BİLGİ’de MBA yapmayı planlıyor.

 

Toshiba’da iş hayatına atıldı

Harun’un üniversiteden mezun olduktan sonra tek hayali, uluslararası alanda faaliyet gösteren global bir şirkette ithalat veya ihracat sorumlusu olarak profesyonel iş hayatına başlamaktır. Bu niyetle görüştüğü pek çok firmadan, CarefourSa, Vestel, Telpa, Toshiba Türkiye’den olumlu geri dönüş alan Harun, 2007 yılı Eylül ayında Toshiba Türkiye’nin ithalat departmanında çalışmayı düşünürken firmanın Şatış Direktörü’nün yönlendirmesi ile satış departmanında profesyonel çalışma hayatına adım atar. Burada yaklaşık altı ay kadar çalışan Harun, bu sürecin kendisi için daha çok satış alanında bir staj gibi geçtiğini söylüyor.

Bu dönem satış alanında bir yeteneğinin olduğunu keşfeden Harun, kendini bu alanda daha çok geliştirebileceğine inandığı başka firmalara yönelmek ister. Bu kararla birlikte lojistik sektörüne yönelen Harun, 2008 yılı Ocak ayında bir arkadaşının referansı ile Ups Türkiye ile tanışır. Zorlu mülakatlar sonucunda Şubat ayının ikinci haftasında Ups Türkiye’de İstanbul Avrupa Yakası Taksim ile Maslak hattında Bölge Satış Sorumlusu olarak işe başlar. 2009 yılında Ups’de, Kurumsal Satış Sorumlusu ve 2010 yılında Özel Müşteriler Satış Sorumlusu olarak buradaki görevine devam eden Harun, burada 2009 ve 2010 yılının ilk üç çeyrek değerlendirmelerinde Türkiye satış birincisi olur.

2010 yılı Eylül ayının sonlarında Horoz Lojistik’e Satış Yöneticisi olarak transfer olan Harun, 2012 yılı Aralık ayında vatani görevini gerçekleştirmek için askere gider. Askerden dönünce işine devam eden Harun, Horoz Holding’e bağlı Horoz Lojistik Kargo Hizmetleri Ticaret ve AŞ’de 2013 yılı Haziran ayından beri Entegre Lojistik Satış Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

Çalıştığı departmanda antrepo (gümrüklü depo), milli depo, parsiyel ve komple taşıma hizmetleri sunduklarını belirten Harun, Horoz Lojistik’te 2010 ile 2012 yılları arasında Türkiye faaliyet gösteren birçok yerli ve yabancı firmaya lojistik projeler ürettiklerini dile getiriyor. Bu projeler kapsamında firmalara özel çözümler sunarak, tedarik zinciri yönetimi yaptıklarını söyleyen Harun, “Bu süreç firmaların üretimi ile başlayıp, fabrikadan çıkan ürünlerin uluslararası deniz, hava, kara ve demiryolu taşıması ile gümrüklü depolaması, milli depolaması ve dağıtımı ile sonlanıyor” diyor.

 

Sertifika programlarına katıldı

İşinde uzmanlaşmak için, 2009-2010 yıllarında lojistik ve tedarik zinciri yöneticiliği uzmanlık sertifika programına katılarak kendini geliştiren Harun, şu aralar üzerinde çalıştığı projelerle ilgili şunları söylüyor: “Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’ne depolama, nakliye, sipariş, envanter yönetimi ve taşıma hizmeti verdik. Huawei firmasına da uluslararası deniz taşıması, depolama (sipariş ve envanter yönetimi), parsiyel ve komple kamyon-tır taşıması ve tedarik zincir yönetimi hizmetleri sunuyoruz.”

İlerde satış direktörü olarak mesleğini sürdürmeyi hedefleyen Harun, daha sonra da genel müdür olmak istiyor. Bir yandan da kendi işini kurmanın hayalini kuran Harun, sporla iş stresini rahatlıkla atabiliyor. Bir zamanlar kickboxla ilgilenen Harun şu sıralar düzenli yürüyüş ve koşu yapıyor, yüzüyor. Sinemayı da yakından takip ediyor.

 

 

 

Powered by Openmedia