Yurtdışı müşteri ilişkilerini yürütüyor ve geliştiriyor

Ece Taner / İngilizce İşletme 2007 / Intercombi Lojistik Uluslararası Pazarlama ve Partner İlişkileri Lideri

Intercombi’de Marks & Spencer için ihracat uzmanı olarak çalışmaya başlayan Ece, bugün tüm yurtdışı müşteri, acenta ilişkilerini yürütüyor ve geliştiriyor.

 

Çok hızlı büyüyen bir sektör olması ve iki yabancı dil bilmesinin, bu sektörde çalışmayı tercih etmesine etki ettiğini söyleyen Ece, “Aileme her zaman teşekkür ediyorum çünkü beni her zaman aktif olmanın ve çalışmanın önemini anlayacağım şekilde yetiştirdiler. Birey olarak maddi, manevi ayakta durabilmenin önemini erken kavradığımı düşünüyorum ve kendimi de hep bu yönde disipline etmeye çalıştım” diyor.

Bu yüzden liseden sonra iş hayatına atılan Ece, üniversitede part time işlerde çalışır. Tur rehberi olarak yurtdışında farklı ülkelere gider, tüm yaz tatillerinde ziraat sektöründe faaliyet gösteren aile firmasında düzenli olarak çalışır. Bir de Türk Hava Yolları Satın Alma Başkanlığı’nda bir ay staj yapar. Üniversitede aldığı işletme eğitiminin iş hayatında faydalarını gören Ece, mezun olduktan sonra bir sene kadar İstanbul dışında aile şirketinde çalışır. Daha sonra İstanbul’a dönmeye karar verir ve bu sırada BİLGİ’nin İşletme Yüksek Lisans Programı’na başlar.

 

Önce farklı sektörlerde çalıştı

O dönem Türkiye’nin önde gelen altın kuyum üreticilerinden biri olan Favori Kuyumculuk firmasının Pazarlama Departmanında işe başlayan Ece, buradan Netlog Lojistik firmasına geçer. Netlog Lojistik firmasında İngiltere operasyon ihracat uzmanı, Fransa hattı operasyon lideri olarak görev alır. Bu arada, bir yandan çalışıp bir yandan yüksek lisansına devam eden Ece, Türkiye’nin, dünya lojistik sektöründeki yerini anlatan bir tez çalışması yaparak yüksek lisansını tamamlar.

2009 yılında çalışmaya başladığı Türkiye’nin lider lojistik firması Netlog Lojistik Grubu’nun, uluslararası operasyonlarını gerçekleştiren Intercombi Lojistik firmasının yaptığı yatırımlarla, cirosuyla, çalışan sayısı ve verdiği yurtiçi ve yurtdışı hizmetlerin çeşitliliği ile Türkiye’de ilk sırada yer aldığını dile getiren Ece, Intercombi firmasında şu ana kadar farklı görevlerde bulunur. Burada ilk olarak İngiltere ihracat operasyonlarında sekiz senedir müşterileri olan Marks &Spencer için ihracat uzmanı olarak çalışmaya başlayan Ece, kısa bir süre sonra Fransa operasyon lideri olur ve bu görevini 2,5 yıl sürdürür. Operasyon ayağında piştikten sonra 1,5 yıl önce şu anki görevine getirilen Ece, şimdi tüm yurtdışı müşteri, acente ve “Key Account” ilişkilerini yürütüyor ve geliştiriyor.

 

Uzmanlaşmak için eğitimlere katıldı

Çok keyif alarak yaptığı işinde, Türkiye-Avrupa arası operasyonlarda uzmanlaşan Ece, firmasının, pazarlamadan, müşteri ilişkileri yönetimine, kişisel gelişimden, stratejik planlamaya kadar birçok alanda düzenlediği eğitimlere katılır. Yine çalıştığı firmanın desteği ile lojistik alanında üst düzey yönetici yetiştirme amacıyla UND’nin düzenlediği üç aylık bir eğitime katılan Ece, lisansını da kazanır.

Birlikte çalıştıkları firmaların hepsinin farklı talepleri ve kendine has çalışma şekilleri olduğunu dile getiren Ece, bir çok firmayla proje bazlı çalıştıklarını, firmalarla uzun ya da kısa vadede belli projeler için bir araya geldiklerini belirtiyor. Şu aralar, Türkiye’de uluslararası taşımacılıkta büyük değişiklikler yaratacak multi-modal bir taşıma şeklini hayata geçirecek olan Greenbridge projesi üzerinde çalıştıklarını açıklayan Ece, bu projeyi Hollandalı partnerleri Samskip firması ile gerçekleştirdiklerini ifade ediyor. Ece bu çalışmayla ilgili şunları söylüyor: “Türkiye ve Avrupa arasında çevreye de çok duyarlı ve mevcut taşıma şekillerine nazaran çok daha az maliyetli  bir taşımacılık köprüsü oluşturuyoruz. Ocak 2014’te hayata geçiriyoruz.”

İş dışında spor yapan Ece, yurt dışına tek başıma tatile gidiyor, orada yaşayan arkadaşlarını ziyaret ediyor. Tek başına tatil yapmaktan keyif alan Ece, yeni yerler görmek  ve farklı kültürlere dalıp, mevcut yaşam düzeninden uzaklaşmayı seviyor. Ailesiyle pek fazla vakit geçiremeyen Ece, bu yüzden fırsat buldukça onlarla güzel, hoş şeyler paylaşmaya özen gösteriyor.

Powered by Openmedia