Fotoğraf tutkusuyla, profesyonel iş yaşamını destekliyor

BURAK PEKAKCAN

Görsel İletişim Tasarımı 2003,Garanti Leasing Kurumsal İletişim ve Reklam Yönetmeni

Fotoğraf, grafik,video, web tasarımı, görsel algı ile ilgili aldığı eğitimleri, reklam ajansında kazandığı tecrübeleri ile birleştirip Garanti Leasing kurumsal iletişimde başarılı çalışmalar yürütüyor.

 

Yüksek lisansını yapıp Londra’dan döndükten sonra profesyonel iş hayatına atıldığı reklamcılık alanında kurumsal iletişimle tanışan Burak, üniversitede okurken fotoğraf işlerinde çalışır. 1998 yılı yaz ayında Hürriyet Gazetesi’nin fotoğrafçıları ile çekimlere giden Burak, 1998-2004 yılları arasında Kent Institute of Artand Design için fotoğraf çeker. Üniversite boyunca BİLGİ’de de fotoğraf çeken Burak, ayrıca reklam ajanslarında staj yapar. İstanbul ve Arademento gibi dergiler ile Garanti Bankası, Ak Merkez, McDonalds için de fotoğraf çeker.

Mezuniyet öncesi yaptığı bu çalışmaların sektörü tanımasına ve iş dünyası ile ilgili bilgi edinmesine büyük katkı sağladığını düşünen Burak, grafik, video, fotoğraf, web tasarımı, görsel algı gibi yaratıcılık gerektiren birçok konuda ders aldığını, bu derslerin hepsini işinde kullandığını söylüyor. Bu derslerde öğrendikleri sayesinde yaptıkları her işle ilgili fikir sahibi olan Burak, “Yapılacak işi iyi anlatabiliyor, yapılanları daha kolay anlayabiliyorum. Yapılması gereken tasarım, fotoğraf, video gibi bir işse, gerekirse kendim yapabiliyorum” diyor.

 

Londra’da yüksek lisans yaptı

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2003-2004 yılları arasında Londra’da Westminster Üniversitesi’nde fotoğrafla ilgili yüksek lisans yapan Burak, bu dönem öğrencilere baskı tekniklerini öğretir ve ders yürütücüsüne asistanlık eder. “Fotoğraf benim için her zaman bir tutku ve profesyonel bir iş oldu. Fotoğraf eğitimi bana farklı bir bakış açısı ve yaratıcılık kazandırdı” diye konuşan Burak, üniversiteden beri yaptığı fotoğrafçılığı, profesyonel iş hayatına atıldıktan sonra stock fotoğrafçılığı üzerinden istock ve Getty images ile sürdürüyor.

Yüksek lisanstan sonra 2004-2005 yılları arasında Londra’da Style Shot Photography’de moda çekimlerinde birinci fotoğrafçı asistanı olarak çalışan Burak, bu dönem Harpers Bazaar için model portfolyoları yaptıklarını belirtiyor. Türkiye’ye dönerek 2005-2007 yılları arasında Kuartet Reklam Ajansı’nda multimedya direktörü olarak görev alan Burak, burada ise Cebit, Tepe Nautilus ve Lilly gibi markalar için web tasarımı, fotoğraf, video işleri yapar.

2007-2008 yılları arasında Organize İşler şirketinde Naciye Günal’ın birinci asistanı olur, Garanti Bankası’nın reklam ve organizasyon işlerini yapar. 2008-2009 yılları arasında Garanti Bankası, Beykoz Konakları ve reklam ajansları için fotoğraf, tasarım ve video işleri yapan Burak, 2010-2011 yılları arasında Kuartet Reklam Ajansı’nda Siemens, Osram, Janssen-Cilag, Abbott gibi firmaların müşteri ilişkileri direktörlüğünü gerçekleştirir.

Garanti Leasing’e geçti      

2010 yılında Garanti Leasing’de kurumsal iletişim ve ürün yönetmeni olarak çalışmaya başlayan Burak, bu arada çeşitli dergiler için moda fotoğrafçılığı da yapar. Bu güne kadar üç tane de sergi açan Burak, bugün Garanti Leasing’de kurumsal iletişim ve reklam yönetmeni olarak çalışmayı sürdürüyor. Basınla ilişkileri, röportajlar, basın haberleri, basın bültenlerinin hazırlanması, organize edilmesini ve takibi gibi görevleri yürütüyor. Ayrıca Garanti Leasing reklam, soysal medya çalışmalarını, fuar organizasyonları ile şirketin senelik hedef ve motivasyon toplantılarını gerçekleştiriyor ve yönetiyor.

Mesleğinde reklam yöneticiliği, organizasyon ve kurumsal iletişim alanlarında uzmanlaşan Burak, bu alanlarda uzmanlaşmak için “neuro marketing, text writing reporting systems, techniques of effective presentation ve senior management” eğitimleri almış.

Garanti Leasing’in Capital Dergisi anketlerinde Türkiye’nin en beğenilen leasing şirketi seçilmesi için gerekli çalışmaları gerçekleştiren Burak, bu çalışmalar sayesinde son üç senedir Türkiye’nin en beğenilen leasing şirketi seçildiklerini vurguluyor. İş dışında tenis oynuyor, müzik ve özellikle plak dinlemeyi seven Burak, mümkün olduğunca sektör dergilerini takip edip, kitap okuyor ve film seyrediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powered by Openmedia