Arçelik’in sporcu medya sorumlusu

CAN ÇOKTUR

Uluslararası İlişkiler-İşletme 2004, Arçelik Medya İlişkileri Sorumlusu

Halkla ilişkiler ajansları ve Amerika tecrübesi sonrasında kurumsal iletişimde kariyer yapma şansı yakaladı, şu an Arçelik’te medya ilişkileri ondan soruluyor.

 

Profesyonel hayatın başlarında pazarlama ve satış konularına daha meyilli olduğunu söyleyen Can, 2010 yılının ortasında iş hayatına kısa bir ara verir. Bu aradan sonra halkla ilişkiler ajansında çalışmaya başlar ve kurumsal iletişimle o dönem tanışır. Kurumsal iletişimin o zamandan bu yana keyif aldığı ve içinde bulunmaktan zevk duyduğu bir alan haline geldiğini belirten Can, üniversitede okurken hiç staj yapmaz fakat bazı part-time işlerde çalışır. Ayrıca son iki yılında akademik öğrenci temsilcisi olarak okulun Öğrenci Birliği’nde mezuniyet, yıllık çalışmaları ve organizasyonlar gibi konularda gönüllü çalışmalarda bulunur.

O zaman çok keyif alarak yaptığı tüm bu işlerin kendisine deneyim kazandırdığını dile getiren Can, üniversitede eğitimini aldığı alanlardan çok farlı işlerde çalıştığını, ancak BİLGİ’de edindikleri çalışma sisteminin her zaman çok faydasını gördüğünü dile getiriyor.

“Farklı konuları içeren çok yönlü bir eğitim almam, pek çok farklı departmanda ders görme imkanına sahip olmam bana hem iş hayatımda, hem de başka alanlarda çok sağlam bir altyapı sağladı” diye konuşuyor.

Portsmouth’da siyaset bilimi

BİLGİ’de çift anadal programından mezun olduğu 2004 yılında, external öğrenci olarak devam ettiği Portsmouth Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Programı’nı da tamamlayan Can, mezun olduktan sonra diplomalarını bir kenara koyduğunu belirtiyor. Üniversiteye başlamadan önce lisanslı bir tenisçi olan Can, üniversite yıllarında da ilgisinin sürdüğü bu spora, üniversiteden mezun olduktan sonraki 3-4 yıl boyunca hem turnuva oyuncusu olarak hem de tenis dersleri vererek devam eder.

Bu dönem aynı zamanda çevirmenlik, internet içerik yazarlığı, part-time organizasyon çalışmaları, televizyon spikerliği gibi işler de yapar. Dönem dönem bazı direk satış firmalarının ekiplerine katılarak katalog üzerinden satışlar yapar. 2005-2006 yılları arasında askerliğini bitirip, 2007 yılında Garanti Koza ile İstanbul Cup Tenis Turnuvası’nın organizasyonunda basın ekibi ve internet sitesi sorumlusu olarak çalışmaya başlar. Bu görevini diğer işleriyle birlikte üç sene kadar sürdüren Can, 2008 yılında Kırmızı İletişim’de çalışmaya başlar.

2010 yılında iş hayatına kısa bir ara vererek ABD’ye giden Can, geri dönünce 2010 yılının sonuna doğru, halkla ilişkiler ajansı Per İletişim’de müşteri ilişkileri yönetmeni olur. Burada sekiz ay çalıştıktan sonra, 2011 yılı Mayıs ayında Arçelik AŞ’den gelen iş teklifini değerlendirerek, Kurumsal İletişim Departmanında medya ilişkileri sorumlusu olarak işe başlar.

Hem basın hem iç iletişimden sorumlu

Bugün Arçelik medya ilişkileri ekibinden biri olarak basınla ilgili tüm konuların takibinden sorumlu olan Can, basın bültenlerinin ve basından gelen içerik taleplerinin hazırlanması ve yayınlanması, basın toplantılarının organize edilmesi, medya takibi, sosyal medya, kurumsal sunum ve üst yönetim konuşma metinlerinin hazırlanması, kriz iletişimi gibi konulardan sorumlu. Ayrıca Arçelik’in yurtiçi ve yurtdışında farklı alanlarda organizatör ya da sponsor olduğu tüm organizasyonların içinde yer alıyor ve medya iletişiminden direk sorumlu oluyor. Ekibindeki görevleri dışında, şirketin iç iletişim ekibinde de çalışan Can, İnsan Kaynakları ile birlikte şirket içinde ya da dışında çalışanlar için planlanan etkinliklerin organizasyonu, şirket içi kulüp ve takımların oluşturulması ve şirket içi güvenlik çalışmalarının yapılması için oluşturulan ekiplerde de görevler alıyor.

Yoğun bir iş temposu nedeniyle iş dışındaki zamanları çok verimli kullanmaya çalışan Can, hayatında sporun çok önemli bir yeri olduğunu, tenise aktif bir şekilde devam ettiğini belirtiyor. Şirkette de bir tenis takımı oluşturan Can, şirketler liglerine katıldıklarını, bu turnuvaların organizasyonları ile de yakından ilgilendiğini anlatıyor. Can ayrıca, sahne sanatlarına ilgi duyuyor, seyahat etmeyi ve yazı yazmayı çok seviyor.

 

 

Powered by Openmedia