Gayrimenkul ve sağlık alanında danışmanlık yapıyor

Mehmet Volkan Altun / Hukuk Fakültesi 2003 / Altun Hukuk Bürosu Ortağı

Aralarında Türk Kardiyoloji Vakfı, Florence Nightingle Hastanesi gibi kurumlara ve gayrimenkul şirketlerine danışmanlık yapan Volkan’ın hedefi kurumsallaşmak.
Hem ailesinde hem de aile çevremde hukukçuların olması hukuk fakültesine ve avukatlık mesleğine yönelmesine etki eder. Babasının uzun yıllar bu mesleği yapan Türkiye’nin önde gelen avukatlarından olmasının da avantajlarını kullanarak okurken staj yapma imkanı bulan Volkan’ın, staj yaptığı dönemde en çok ilgisini; gayrimenkul alanında faaliyet gösteren aile şirketinin karşılaştığı ihtilafların bizzat içinde bulunmasının da etkisi ile gayrimenkul hukuku çeker. Diğer avukat arkadaşları gibi Volkan da BİLGİ’de aldığı hukuk eğitiminin faydasını fazlasıyla görür. Bu eğitim sayesinde en çok muhakeme yeteneğinin geliştiğini söyleyen Volkan, “O dönem derslerini aldığım Prof. Dr. Uğur Alacakaptan, Prof. Dr. Safa Reisoğlu gibi değerli şahısların bize kattıkları tecrübe ve deneyimler tartışılmaz” diyor.

Yüksek lisansını ise İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ceza hukuku alanında yapan Volkan, yüksek lisans eğitiminin ise çalışma hayatında karşılaştığı ceza hukuku ile ilgili konularda faydasını görür. Mezun olduktan sonra 2004 yılında Altun Hukuk Bürosu’nda çalışmaya başlayan Volkan, çalıştığı hukuk bürosunun; Türk Kardiyoloji Vakfı, Florence Nightingale Hastanesi, Banca Di Roma S.p.a, Kervan Filmcilik ve Sinemacılık, Hattat Sağlık Hizmetleri, Novita Yeni Hayat Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi, Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tüm Sağlık Hizmetleri, OTA TIP Sağlık Hizmetleri’nin de aralarında olduğu kurumlara hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti verdiğini açıklıyor.

Sağlık ve gayrimenkulda uzmanlaştı

Meslekte uzmanlaşma imkanı bulabildiği ve uzmanlaşmaya devam ettiği iki branş olduğunu söyleyen Volkan, bunların gayrimenkul ve sağlık hukuku olduğunu belirtiyor. Bu branşlarda yoğunlaşmak istemesinin gerekçesini; “Daha önce de belirttiğim gibi, gayrimenkul alanında faaliyet gösteren aile şirketimizin olması ve zaman zaman ihtilaflarla karşı karşıya kalınması nedeniyle bu alanda yoğunlaştım. Sağlık hukukunu tercih etmemin nedeni ise hem günümüz koşullarında bu branşın hızla gelişip büyümesi ve elbette ki hukuksal danışmanlığını ya da avukatlığını yapmış olduğumuz birey ve kurumların sayısının fazla olmasıdır” diye açıklıyor.

Kendisi 2004 yılında Altun Hukuk Bürosu’nda çalışmaya başlasa da bu büronun 1962 yılında ilk olarak Kayseri’de kurulduğunu, 1980 yılından itibaren de çalışmalarına İstanbul’da devam ettiğini belirten Volkan, İstanbul gibi avukat sayısının 40 bin civarında olduğu bir şehirde hukuk bürosu açmanın gerçekten yeni jenerasyonlar için çok zor bir hale geldiğine dikkat çekiyor.

“Bu şartlarda büro açmak zor”

“Gerek benimle aynı dönem gerekse yakın dönemlerde mezun olan meslektaşlarımla ettiğimiz sohbetlerde; hukuk bürosu açıp bunun devamını sağlamının ve başarılı olmanın gerçekten zor olduğunu hep konuşuyoruz” diyen Volkan, bu hayat şartlarında ekonomik olarak hukuk bürosunun devamını sağlamanın ve avukat müvekkil ilişkisini İstanbul gibi bir şehirde sağlıklı koşullarda oturtulmasının zor olduğunu düşünüyor. Bir de gün geçtikçe avukat sayısının çığ gibi atması nedeniyle rekabet koşullarının traji komik bir hale geldiğini vurgulayan Volkan, avukatların kendi hukuk bürosunu açmasının avantajını ise; “Açtığınız hukuk bürosu gerek şahsınıza gerekse mesleğinizin saygınlığına uygun bir şekilde ise yukarıda mevzu bahis konusu olan traji komik koşullar sizin açınızdan minimize hale gelebilir” diye açıklıyor.

İlerde tüm meslektaşları gibi kurumsallaşma konusunda teslim aldığı bayrağı günün koşullarına uygun bir şekilde daha da ileriye götürerek ve büyüyerek hatırı sayılır hukuk büroları arasında kalmayı hedefleyen Volkan, bu alanda başarılı olabilmek için; “Babamın da hem bir hukukçu hem de bir Kayserili olarak birlikte çalıştığı avukatlara her zaman söylediği gibi; başarının çok basit ve yalın bir şekilde okumak ve çalışmaktan geçtiği sabittir” diyen Volkan, yalnız yaşayan bir avukat olarak yemek yapmak ve film seyretmekten çok büyük keyif alıyor. Hafta sonları teknesiyle denize açılıp, bir iki günü denizde geçmek, balık tutarak mesai günlerinden bir nebze olsun uzaklaşmak Volkan’ın en sevdiği şey.

Powered by Openmedia