İş ve ceza hukuk alanında şirketlere hizmet veriyor

Mustafa Kara / Hukuk Fakültesi 2002 / Kara Hukuk Danışmanlık Yönetici Avukat

Ağırlıklı olarak gıda, çevre, temizlik, katı atık yönetimi, tekstil, ulaşım, turizm, deri giyim, nakliye, ambalaj firmalarına iş ve ceza hukuku hizmeti veriyor.

Hukukçu olmaya liseye başladığı günlerde karar verir. Hukuk fakültesi son sınıfa kadar savcı olmayı düşünen Mustafa’nın avukatlığa yönelmesine, son sınıfta ceza hukuku derslerini aldığı Prof. Dr. Uğur Alacakaptan’ın etkisi çok olur. Türkiye’de hakim veya savcı olma tercihinin adaya bırakılmaması nedeniyle savcı olma isteğinin törpülendiğini söyleyen Mustafa, üniversite eğitimi boyunca dayısının Beyazıt’taki deri giyim firmasında hafta sonları ve yaz tatillerinde çok uzun süre çalışır. Bu dönemde, lisans eğitimi sırasında edindiği bilgilerle eş zamanlı uygulamayı da görmesi son derece faydalı olur. Mezun olduktan sonra stajyer avukat olarak İstanbul Barosu’na kaydolur. Bir yıllık avukatlık stajının ilk altı ayını İstanbul Adliyesi’nde, ikinci altı aylık kısmını ise, o tarihlerde Topkapı Cevizlibağ’da faaliyet gösteren, Avukat Abdullah Pehlivan’ın ofisinde tamamlar.

Hem avukatlık hem siyaset yaptı

Stajı biter bitmez askere giden Mustafa asker dönüşü 2004 yılı Haziran ayında Abdullah Pehlivan’ın Pehlivan Hukuk Danışmanlık bürosunda avukatlığa başlar. Burada yaklaşık 6 yıl, ağırlıklı olarak iş hukuku, ceza hukuku ve basın hukuku alanlarında çalışır. Bu arada 2005 yılında, bir siyasi partinin gençlik kolları il başkan yardımcılığı görevine başlayan Mustafa,  bir buçuk yıl kadar süreyle bu görevi de sürdürür. Aynı zamanda 2005 yılında BİLGİ’de ekonomi hukuku alanında yüksek lisansa da başlar, bir yandan da birçok sertifika ve eğitim programına devam eder.

2006 yılı Mayıs ayında Paris ve Strasbourg barolarının davetlisi olarak Türkiye’nin farklı illerinden 25 avukatla birlikte 8 gün süreyle Paris ve Strasbourg’da bulunur. Aynı yıl Haziran ayında New York’a gider, yaklaşık 8 ay burada yabancı dil eğitimi alır. 2007 yılı Şubat ayında Türkiye’ye döner ve aynı büroda çalışmaya devam eder. 2008 yılında bin 500’ün üzerinde mağazası olan bir zincir markete danışmanlık hizmeti vermeye başlanan büroda, avukat ve stajyerlerden oluşan yaklaşık 15 kişilik bir gruba yönetici avukat olarak atanan Mustafa, bu görevi iki yıl sürdürür.

İki yıl önce kendi bürosunu kurdu

2008 yılında bir meslektaşı ile evlenen Mustafa, 2009 yılı sonunda uzun yıllar keyifle çalıştığı Pehlivan Hukuk Danışmanlık’tan ayrılır ve 2010 yılı Ocak ayında Kara Hukuk Danışmanlık bürosunu kurar. Lisans eğitimi süresince ceza hukukuna ilgi duyan Mustafa, mesleğe başladıktan sonra özellikle ceza hukuku ve iş hukuku alanında eğitimini devam ettirir, ceza hukuku ve iş hukuku ile ilgili birçok seminere, panele ve sertifika programına katılır. Kendisi de müvekkili olan Türkiye’nin farklı illerinden şirketlere özellikle iş hukuku alanında birçok eğitim seminerleri düzenler, sunumlar yapar ve bu şirketlerin mevzuata uygun olarak faaliyet göstermesini sağlamaları yönünde çalışmalarda bulunur. Bir süredir işverenlerin iş davalarında karşılaştıkları problemler ve 4857 sayılı İş Kanunu’nda işverenlere tanınan hakların kullanılması sonucu ortaya çıkan sorunlarla ilgili bir rapor hazırlayan Mustafa, bu çalışma bittikten sonra sanayi, ticaret odaları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile paylaşmayı düşünüyor.

Ağırlıklı olarak gıda, çevre temizlik, katı atık yönetimi, tekstil, ulaşım, turizm, deri giyim, yurtiçi ve uluslararası nakliye, kalıp, ambalaj sektörlerinde faaliyet gösteren yaklaşık 25 şirkete sürekli hukuki danışmanlık hizmeti, dava ve takip hizmeti veren Mustafa, bunun yanında şahıslara da özellikle ceza hukuku, basın hukuku ve borçlar hukuku alanlarında avukatlık hizmeti veriyor.

Gelecekte ilk önce bir doktora yapmayı düşünen Mustafa, ceza hukuku alanında daha fazla çalışmayı ve özellikle bu alanda kariyer sahibi olmayı, bunun yanı sıra mevcut hukuk bürosunu gün geçtikçe daha sınırlı alanlarda, belli konulara yoğunlaşarak hizmet veren bir hukuk bürosu haline getirmeyi istiyor. Seyahat etmeyi çok seven Mustafa’yı, yeni yerler, kültürler ve insanlar keşfetmek, onların yaşamlarına dahil olmak heyecanlandırıyor. Bunun yanı sıra kitap okumak, film izlemek, fotoğraf çekmekten keyif alıyor.

Powered by Openmedia