Genlerinde ticaret yetisi var

Sadık Şafak Taç – Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik 2010 – Arfor Taşıma Hizmetleri Satış ve Operasyon Uzmanı

Ne olmak istediğine daha üniversitedeyken karar verir ve hem eğitimini hem de iş deneyimlerini kendisine koymuş olduğu hedef doğrultusunda gerçekleştirir. Bugün sahip olduğu pozisyona gelebilmesindeki en büyük etken ise kanında taşıdığı ticaret yeteneği ve işine olan bağlılığı…

Denizcilik sektöründe okuduğu bölüm ile ilgili bir şeyler yapmak ister ve kişilik özelliklerine en yatkın olan ticaret ile hayallerini bağdaştırarak uluslararası düzeyde deniz yolu taşımacılığına adım atar. Şu an parsiyel ihracat olarak tanımlanan LCL export ( less than container load ) sürecindeki satışını ve satışından sonraki tüm operasyonel sürecini yönetmek ile görevli olan Sadık, bu sektörde çalışmaya üniversite yıllarında karar verir. Zaten bilinçli bir tercihle girdiği üniversitede vermiş olduğu bu kararın arkasından gider ve sonunda isteğine ulaşır. Genlerinde ticaret yetisi olduğuna inanan Sadık, “Ya ticaret ile uğraşacaktım ya da  deniz yolu taşımacılığıyla… Sonuç olarak çok merak ettiğim ve denizleri çok sevdiğim için önce bu sektörde kendimi denemeye karar verdim.” diyerek kişiliğine en uygun işi yaptığını belirtiyor.

Bilgi Üniversitesi’nde almış olduğu uluslararası ticaret ve işletmecilik eğitiminin ileriki yıllarda birçok alanda faydasını görür. Özellikle de global piyasada, aldığı eğitimin çok büyük avantajlarını yaşar. Okurken staj yapma şansı da yakalayan Sadık’ın, Fenis Holding’te ithalat ihracat departmanında ve Tml İnşaat’ın lojistik departmanında kazandığı iş deneyimleri ilerideki meslek hayatına büyük etki edecektir. “Stajlarım, şu anda yapmış olduğum işle paralel doğrultuda olduğu için iş hayatıma katkısı yadsınamaz” diyen Sadık, okurken çalışmanın kişiye kattığı kazanımların altını çizerken üniversitede okuyan gençlere de tavsiyede bulunmuş olur.

Tüm operasyon süreci onun takibinde

Yer almak istediği sektörde yurtdışı deneyimlerinin de öneminin farkında olduğundan BİLGİ’den 2010 senesinde mezun olduktan sonra çok beklemeden Amerika’ya gider ve orada işletme ve yabancı dil üzerine sertifika eğitimlerine katılır. “Amerika’da bulunduğum yedi aylık süreçte almış olduğum eğitimlerin bugünümü ne kadar etkilediğini yakından görebiliyorum.” diyen Sadık, yurtdışı dönüşünde de hiç düşünmeden askere gider. Çünkü bu askerlik sürecinin kaçınılmaz olduğunun farkındadır ve ileride iş hayatının bölünmesini istemediğinden bu hayata adım atmadan önce aradan çıkarmak ister. Askerlik dönüşünde Marnak Gemi Acentalığı’nda altı aylık bir operasyon sürecine dahil olduktan sonra buradaki görevinden de ayrılarak şu an çalıştığı firmaya transfer olur.

Arfor Taşıma Hizmetleri’nde 2012 yılında çalışmaya başlar. Burada parsiyel ihracat departmanında bir konteyneri birden fazla müşteriye satışını sağlayarak daha sonrasında da yükleme organizasyonlarını takip eder. Buna ek olarak gemi kalkışına istinaden gerekli dokümanları hazırlayıp yüklenen malzemelerin varış destinasyonlarına kadar olan takip süreci dahlinde tüm işlemlerin takibi de yine onun sorumluluğundadır.

İşini benimsemek başarıyı getirir

Tüm bu yaşadığı deneyimler sonucunda ihracat sürecinde uzmanlaşan Sadık, iş hayatındaki başarısını mesleğine duyduğu saygıyla bağdaştırıyor ve “Kesinlikle hangi iş olursa olsun öncelikle yaptığınız işi sevmeniz ve onu gerçekten kendi işiniz gibi yapmanız çok önemli. Bir işi benimsediğinizde üstesinden gelemeyeceğiniz bir durum yoktur.” diyerek işine duyduğu sevgiyi de ifade etmiş oluyor.

Ayrıca “Güncel şartlar gereği her ne piyasada olursanız olun mutlaka gündemi yakından takip edip sosyal çevrenizden de uzak durmamanız gerekiyor.” diyen Sadık,  bunun tüm iş yoğunluğu arasında insanı motive eden bir durum olduğunu düşünüyor. Bu nedenle iş dışındaki vaktini sevdikleriyle geçirmeye ve sosyal çevresinden kopmamaya ayrıca özen gösteriyor.

 

 

Powered by Openmedia