GİRİŞİMCİLER: Büyükelçi olmadı, ihracatçı oldu

Yavuzhan Sisneli / 2005 Siyaset Bilimi  / Vetrola Cam Sanayi Kurucusu

Siyaset bilimi mezunu Yavuzhan Sisneli, hediyelik eşya üreten aile şirketini bir cam lavabo üreticisine dönüştürdü. Ar-ge yaparak ürettiği yerli cam lavabolar şimdi Amerika’da evleri süslüyor.

Türkiye’de cam lavabo üreten şirket sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. İşte bu şirketlerden biri de İstanbul Bilgi Üniversitesi 2005 Siyaset Bilimi mezunu olan Yavuzhan Sisneli’nin şirketi Vetrola. Üniversite biter bitmez cam işinde faaliyeet gösteren aile şirketinde işe başlayan Yavuzhan, girişimciliğini kısa süre içinde şirkette kökten değişikler yaparak gösterir. Hediyelik cam eşya üreten şirketlerini ağırlıklı olarak cam lavabo üretimine kaydırır ve hatta ismini de Vetrola olarak değiştirir. Sisneli bu şekilde aslında yepyeni bir şirket kurmuş olur. Yavuzhan’ın bu girişiminin arkasında cam lavabo alanında yerli üretim olarak büyük bir açık olması yatıyor.

İlk zamanlarda Vetrola’nın başka bir de ortağı bulunuyormuş. Ancak daha sonra bu ortak da ayrılır ve Yavuzhan’ın şirketin stratejik kararlarındaki ağırlığı artar. Bu tarihten itibaren Yavuzhan planladığı yenilikleri hızla hayata geçirmeye başlar. Önce Ar-ge departmanı kurar. İlk yapılan Ar-ge çalışmalarından oldukça iyi bir sonuç elde edilir. Cam lavabo üretimi konusunda başarı sağlanır ve üretimin tamamen bu alana kayması için altyapı hazırlanır.

Ayda bin lavabo üretiyor, ABD’ye ihracat yapıyor

Sisneli, cam lavabo üretiminde bu kadar başarılı olabilmelerini sektördeki eksiklikleri ve yanlışlıkları doğru tespit ederek kendileri açısından bu sıkıntıların üstesinden gelmesine bağlıyor. Sisneli’nin girişiminden önce piyasada satılan tüm cam lavabolar İtalya’dan geliyormuş ve bin Euro civarında fahiş fiyatlarda satılıyormuş. Sisneli, sektöre girer girmez İtalyan lavabolarla birebir aynı kalitede ve uygun fiyatlara lavabo üretmeye başlamış. Dolayısıyla piyasadaki boşluğu doldurarak bu alanda hızlı bir yükselişe geçmiş. Sisneli, cam lavabo üretiminde oldukça iddialı. Vetrola’nın ürünlerinde bu kadar iddialı olmasının bir nedeni üretimde kullanılan hammadde. Lavaboların üretimi için gerekli olan cam ABD ve Belçika’dan, boyalar ise İtalya ve Almanya’dan özel olarak getirtiliyor. Sisneli, ayda bin adet cam lavabo ürettiklerini söylüyor. Şirket şu anda ürettiği cam lavaboları İngiltere ve ABD başta olmak üzere yurtdışına ihraç ediyor. Ayrıca Vetrola yurtiçinde Orka Banyo, Kütahya Seramik ve E.C.A  gibi büyük şirketler için üretim yapıyor. Sisneli üretimde Avrupa’nın standartlarının uygulandığını özellikle belirtiyor. Vetrola sadece değişmez tarzda ürünler geliştirmiyor, ayrıca günümüzün trendi olan kişiselleştirilmiş ürünler de sunabiliyor. Bunun için hoşunuza giden modeli kendi zevkinize göre tasarlayıp Vetrola’ya aktarmanız yeterli. Vetrola’nın önümüzdeki dönemdeki hedefi ise markanın bilinirliğini arttırmak.

Büyükelçi olabilirdi

Siyaset Bilimi okumuş biri olarak “bu işi yapmasaydı ne iş yapardı acaba” diye merak edip kendisine soruyoruz. Kendisinin yanıtı, “Bu işi yapmasaydım, aldığım eğitim doğrultusunda diplomat ya da büyükelçi olmak için çalışırdım” oluyor. Gerçi anlattıklarından Sisneli’nin siyasete atılma hayalinin aslında hala devam etmekte olduğunu anlıyoruz. Ancak öncesinde Vetrola’yı daha ileri bir noktaya getirip çocuklarına devretmek istediğini belirtiyor. Yine de Sisneli imzasının altına siyaset bilimci diye özellikle yazmaktan geri durmuyor.

Başarısının arkasındaki kadın

Birçok başarılı girişimci gibi Yavuzhan Sisneli’nin de başarısının sırrı hırslı bir insan olması. Sisneli’nin iş hayatında faydasını gördüğü bir diğer özelliğiyse mükemmeliyetçiliği. En iyi olanı bulmak ve daha da iyi olanı hayata geçirmek için sürekli bir arayış içerisinde Yavuzhan. Şirketini Ar-ge üzerine kurması ve sürekli yeni ürünler geliştirmek için sergilediği çabalar bunun göstergesi. O, bu başarılara imza atarken yanında önemli bir de destekçisi varmış hep. İki yıl önce dünya evine girmiş olduğu eşi… Sisneli, bankacı olan eşinin fikirlerinden faydalanıyor ve ondan sürekli destek alıyormuş. Eşiyle iş ve hayatla ilgili her şeyi paylaşmaktan büyük keyif aldığını anlatıyor, iş ve günlük hayatında kararları hep birlikte aldıklarını söylüyor. Başarılı girişimcilerin özel hayatlarını aksatmamaları biraz zordur, ama Yavuzhan bu konuda da başarılı olmuş bir girişimci.

Powered by Openmedia