GİRİŞİMCİLER: Gizli müşteri programlarının öncüsü

Aslı Uzunlu / 2006 İşletme-Ekonomi Üstün Başarı Programı / Prosis Danışmanlık Kurucusu

Aslı Uzunlu ve kuzeninin kurduğu Prosis, gizli müşteri programları ile perakende ve finans sektöründeki birçok büyük şirkete müşteri ilişkileri danışmanlığı yapıyor.

Aslı Uzunlu bu dosyamızdaki diğer birçok Bilgili gibi üniversitenin ilk yıllarında girişimlerini başlatan mezunlardan değil. Zira O, Bilgi’nin London School of Economics’le birlikte yürüttüğü Üstün Başarı Programı’ndan mezundur. Üniversitenin en yoğun programlarından biri olan bu programda okurken aynı zamanda iş hayatına atılmaya fırsat bulamaz. Ama üniversitenin son senesinde, içindeki girişimci ruhu bastıramayarak kuzeni ile birlikte Prosis Danışmanlık’ı kurar. Prosis kurulduğunda kendisi 21, kuzeni 23 yaşındadır. Prosis Aslı’nın profesyonel anlamda çalıştığı ilk şirkettir aynı zamanda. Tabi ki şirketi kurar kurmaz hemen çok büyük müşterilerle büyük çaplı projeler yapmaya başlayamazlar. İlk projeleri Uzunlu’nun deyimiyle “okul bitirme projesi” büyüklüğündedir. Zamanla, daha doğrusu referanslarının çoğalmasıyla daha büyük işler ve çok daha büyük müşteriler edinmeye başlarlar.

Önceleri sadece verimlilik danışmanlığı hizmeti sunmak amacıyla kurulur şirket, projeler geliştikçe yeni fırsatlar doğar. Bu fırsatlar müşterilerden gelen taleplerle de birleşince zaten verimlilik danışmanlığının içerisinde yapılmakta olan işler ayrı birer hizmet alanı olarak ayrılır. Şu anda Prosis; verimlilik, insan kaynakları ve müşteri ilişkileri olmak üzere üç ana faaliyet alanında; İstanbul ve Ankara olmak üzere iki ofisle danışmanlık hizmetleri sunuyor. Prosis’in önümüzdeki yıl için hedefi de büyümeyi sürdürmek. 2010 yılına genel olarak iyi bir başlangıç yaptıklarını söyleyen Uzunlu, yılın bu şekilde devam edeceğini düşünüyor. Prosis bu dönemde ekip olarak da büyümeye devam edecekmiş. Oldukça nitelikli ve iyi eğitimli kişilerden oluşan bir ekibe sahip olduklarını söyleyen Aslı, şirketin gelişiminde en çok insan kaynağına önem veriyor.

Citibank’la çalışıyor, Saray Halı’yı yeniden yapılandırıyor

Prosis’in müşteri ilişkileri yönetimi alanında birlikte çalıştığı en büyük iş ortaklarından bir kaçı W Hotel, RadissonSAS Otelleri ve Citibank. Bunların dışında yine aynı alanda sundukları hizmetlerden biri de “gizli müşteri araştırmaları”. Prosis, bu alanda dünyanın önde gelen kuruluşlarından Mystery Shoppers Providers Association’a üye olan iki Türk şirketinden biri. Bu dernek tüm dünyada gizli müşteri uygulamaları hizmeti sunan şirketleri belirli kriterler doğrultusunda üyeliğe kabul eden öncü bir oluşum. Prosis’in çalıştığı Türk şirketlerinden bir örnek de Saray Halı. Aslı ve ekibi, Saray Halı için büyük bir yeniden yapılanma projesini yakın zamanda hayata geçirmiş bulunuyor ve şu anda yeni bir proje üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Prosis’in insan kaynakları alanında ise farklı sektörlerden birçok müşterisi var. Şu dönemde hem Ankara hem de İstanbul ofislerinde ağırlıklı olarak bilişim sektöründe farklı şirketler için çalışmalar yürütülüyor. Çalışılan pozisyonlar nitelikli junior ve üstü pozisyonlar. Aday veritabanı da oldukça geniş ve sürekli güncellenip yeni adayların katılımı ile birlikte çeşitlendiriliyor. Aday veritabanının nitelikli kişilerden oluşması Prosis için oldukça önemli bir kriter. Türkiye’de ciddi yatırım yapılacak ve gelişmeye açık enerji gibi birkaç sektör de şirketin portföyüne eklenmiş durumda. Son zamanlarda yoğun bir şekilde hem iş geliştirme hem de bu sektörlerde çalışan nitelikli adayları veritabanına dahil etme anlamında yeni sektörler üzerinde çalışıyorlar.

Hayat dersleri

Uzunlu, üniversitenin kimi zaman mesleki donanım kazandıracak kimi zaman da kişinin ufkunu genişletip bakış açısı kazandırabilecek bir yer olduğunu düşünüyor. Üniversite döneminin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Uzunlu, bulunduğu yerin hakkının verilmesi gerektiğine inananlardan. Dolaysıyla, okula okumak için gidildiğine göre amaçtan sapmadan gerekenin yapılmasının altını çiziyor. Uzunlu’nun tavsiyeleri bunlarla da sınırlı değil. O tam bir hayat koçu gibi sıralıyıveriyor tavsiyelerini: Yaptığınız şeyin hakkını verin, mutlaka bir odak noktanız olsun. Kalan zamanda ilgilendiğiniz okul dışı aktivitelere katılıp aktif olarak bir şeyler yapın. Aslı kendinden genç Bilgililere üniversite konusunda bu tavsiyelerde bulunurken kendisi de eğitimi ihmal etmiş değil. Şu sıralar iş dışındaki zamanının büyük bölümünü yüksek lisansta “Uluslararası Yönetici Seçme-Yerleştirme” üzerine vereceği tezi hazırlamakla geçiriyor.

Powered by Openmedia