Google Cem’i çok seviyor

Cem Özkaynak / Görsel İletişim Tasarımı 2005 / SEM İnternet Reklam ve Danışmanlık Kurucusu

Arama motoru reklamcılığı konusunda hizmet veren sem, google’ın çeşitli ürünlerinin türkiye’deki tek yetkili iş ortağı ve avrupa’nın en çok google partnerliğine sahip ajansı.

Yeni iş fikirleri geliştirmeye ve farklı alanlarda işler yapmaya daha BİLGİ’de okurken başlayan Cem, üniversitenin ilk yılında bölüm başkanı İhsan Derman’ın katkıları ve izniyle görsel iletişim tasarımı bilgisayar laboratuvarını; boş zamanlarda çok oyunculu bilgisayar oyunları oynayabilmek için işletmeye başlar. Daha sonra bu oyunlardaki oyuncuların skorlarını takip edebilmeleri için o zamanki adı sanane.com olan, şimdiki oynasana.com’u kurar. Sonra aynı anda daha fazla kişinin oyun oynayabilmesi için oyun sunucusu servisleri vermeye, diğer bir değişle bilgisayar laboratuvarını biraz büyütür ve aynı anda yüzlerce oyuncuya hizmet vermeye başlar. “O yıllarda Türkiye’nin en fazla ziyaretçi alan ilk 20 web sitesinden biri olmayı başardık. Oynasana.com halen ayda bir milyon farklı kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor” diyen Cem’in üniversitede okuduğu bölüm, görsel algısını, olaylara ve hayata bakışını tamamen değiştirir. Aynı zamanda bölümün yoğun temposu iş hayatına da iyi bir hazırlık olur.

Üniversitede okurken bir internet servis sağlayıcı olan Tradesoft’da sistem yöneticisi olarak çalışan Cem’in okulu bu nedenle biraz uzasa da bu deneyim ona kurumsal hayatla ilgili ciddi deneyimler kazandırır. Aynı zamanda World Cyber Games, ESL, CPL gibi uluslararası oyun turnuvalarının Türkiye temsilciliklerine sahip olan bir organizasyon firmasının ortaklığını yürüten Cem, bu sayede dünyanın farklı yerlerindeki oyun turnuvaları ve oyun fuarlarına Türk ekibiyle birlikte katılma fırsatı yakalar.

Okuldan mezun oldu kendi firmasını kurdu
Üniversiteden mezun olduktan bir yıl sonra, okul hayatı boyunca çalıştığı Tradesoft’dan ayrılarak arama motoru reklamcılığı konusunda hizmet vermek amacıyla SEM İnternet Reklam ve Danışmanlık firmasını kuran Cem, “Arama motoru reklamcılığının potansiyelini web siteme daha fazla ziyaretçi çekmeye çalışırken fark ettim. Sonrasında yurt dışındaki benzer örnekleri inceledim. Daha sonra web sitemin reklam alanlarının satışını yapan ajansın sahibini arama motoru reklamcılığının potansiyeli konusunda ikna ettim ve bu konuda bir iki müşteri ile test kampanyası yaptık. Yaptığımız çalışmalar oldukça başarılı oldu ben de çalıştığım işimden ayrıldım ve SEM’i kurduk” diyor.

SEM’in, arama motoru reklamcılığı konusunda hizmet veren Türkiye’nin en büyük kadro ve tecrübeye sahip ajansı olduğunu söyleyen Cem, 20 kişilik kadro ve geliştirdikleri yazılımlarla müşterilere benzersiz bir hizmet sunduklarını vurguluyor.  Google’ın çeşitli ürünlerinin Türkiye’deki tek yetkili iş ortağı olduklarını söyleyen Cem ,aynı zamanda Avrupa’nın en çok Google partnerliğine sahip ajans olduklarını belirtiyor.

Farklı ülkelerde ofis açmayı planlıyor

Şu sıralar önümüzdeki yıllardaki genişleme planları çerçevesinde tuttukları yeni ofisin mimari tasarımı ve taşınma organizasyonuyla uğraşan Cem, aynı zamanda ilerleyen süreçte Ortadoğu ve gelişmekte olan Doğu Avrupa pazarlarına açılmak için ön araştırma yapıyor. Önümüzdeki yıl farklı ülkelerde ofisler açarak Türkiye’deki operasyon merkezi üzerinden hizmet vermeyi planlayan Cem, bir de yaptığı web sitesi ile ilgili çeşitli defalarda Altın Örümcek Yarışması’nda en iyi oyun sitesi ödülü sahibi.

Yabancı ortaklık fırsatlarını değerlendirerek farklı pazarlara açılmayı da hedefleyen Cem, başarısız olmaktan korkmayanların yaptıları yeni girişimlerde başarılı olabileceğine inanıyor. “Her ne iş yapıyorsanız fark yaratmaya, diğerlerinden ayrılmaya, kimsenin cesaret edemediğini yapmaya çalışın. Sorumluluk ve risk almaktan çekinmeyin” diyen Cem, kendisini mesai saatleriyle sınırlamayan, yaptığı işin tüm inceliklerini, çalıştığı firma ve sektörün işleyişini en ince detayına kadar analiz eden, eksiklerini bulan ve kendi seneryosunu kurgulayanların önünün açık olduğunu düşünüyor. İş dışındaki zamanlarında özellikle kış aylarında Snowboard yapmaktan keyif alan Cem, ayrıca düzenli olarak arkadaşlarıyla internet üzerinde bir araya gelerek online oyun oynamaya devam ediyor.

Powered by Openmedia