Google Earth’u üç boyutlu hale getirdi

Aybars Görpe / Ekonomi 2002 / 3DlocationEarth.com Kurucusu

Her zaman yapılmayanı yapmak isteyen aybars, 3 boyutlu firma rehberi, sosyal paylaşım platformu ve yeni nesil tanıtım-pazarlama ve satış mecrası 3dlocationearth.com’u kurdu.

Ortaokuldan itibaren hep farklı bir projeyi hayata geçirmek, yapılmayanı yapmak isteyen Aybars, üniversitede okurken ve daha sonra atıldığı profesyonel çalışma hayatında, hep bu doğrultuda çalışır. İş yaşamı boyunca edindiği pazarlama deneyimlerini internet üzerinde farklı bir platforma taşımayı planlar. Sürekli bununla ilgili projeler tasarlar. Dünyada yaklaşık 500 milyon kullanıcısı olan Google Earth’u 3 boyutlu bir sektör rehberi ve bir pazarlama mecrası haline nasıl dönüştürebileceğini düşünür ve araştırmaya başlar. Ve sonunda dünyada örneği olmayan 3DLocationEarth.com projesini hayata geçirir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra askerliğini yaparak iş hayatına atılan Aybars, önce Schenker-Arkas Lojistik’te satış temsilcisi olarak çalışır. Ardından Coca-Cola’da satış şefi olarak görev yapar. Her iki şirkette de satış operasyonlarının yönetiminde aktif rol alır. Satış süreçlerinin sorunsuz işlemesine yönelik iyileştirici çözümler sunar. Coca Cola’da çalıştığı dönem evlenen Aybars, 2008 yılında kendi şirketi; 3DVisualEarth 3 Boyutlu İnternet Teknolojileri Bilişim San. ve Tic. Ltd. Şti’yi kurar. Bu dönem şu anda 3 yaşında olan oğlu Erk’in dünyaya geldiğini söyleyen Aybars, yakında oğlu Erk’in bir kız kardeşinin olacağını açıklıyor.
Pazarda açık olduğunu fark etti

3DLocationEarth.com projesini hayata geçirmeden önce global şirketlerin pazarlama departmanlarında yöneticilik yaparken, firmanın hedef kitleleriyle birebir iletişimlerini sağlayan, farklı, yaratıcı ve aynı zamanda çağın teknolojik gelişmelerine de uygun, global bir tanıtım&pazarlama modeli kurmanın ne derece önemli ve gerekli olduğunu gözlemleyen Aybars, ürün ya da hizmet sunan işletmelerin, hem kendilerini, hem de bayii ve mağazalarını internet üzerinden görsel olarak yeteri kadar sergileyemediği düşüncesindedir. Ayrıca, sektörleri internet üzerinde tek çatı altında buluşturan rehber niteliğinde pek çok portal projesi olmasına karşın bunların hep birbirini takip eden özellikleri olduğunu ve kullanıcılarına çok fazla alternatif çözümler sunamadığını görür.

Bu düşüncelerle, “Ülke genelindeki tüm sektörleri ve bu sektörlerde faaliyet gösteren tüm firmaları kapsayacak bir modeli neden biz kurmayalım” diyen Aybars, “Ancak, oluşturacağımız bu model hem orijinal olmalı hem de sektörel ihtiyaçlara cevap verebilmeliydi” diyor.  Bu konuda pazarda bir açık olduğunu fark eden Aybars, tüm bunları planlarken bir tarafta da “Google Earth” gerçeği ile karşı karşıyadır. Bir tasarımcı dostunun 3 boyutlu bina çizebilme yeteneği sayesinde, Google Earth taban programını kullanan bir yazılım oluşturduklarını söyleyen Aybars, Türkiye’nin tek 3 boyutlu sektör rehberi 3DLocationEarth.com projesini 2008 yılı Eylül ayında hayata geçirir.

Çok yönlü üç boyutlu iletişim platformu

3DLocationEarth.com’un Google Earth tabanlı bir internet projesi olduğunu belirten Aybars, ancak 3DLocationEarth.com’u sadece bir portal olarak tanımlamanın çok doğru olmayacağını dile getiriyor. Aybars, “3DLocationEarth.com, hem 3 boyutlu firma rehberi, hem 3 boyutlu bir sosyal paylaşım platformu ve hem de yeni nesil 3 boyutlu bir tanıtım&pazarlama ve satış mecrası. Dolayısıyla, biz, hemen her sektörden her firmaya ve kullanıcılarımıza, ihtiyaçlarına göre çok yönlü çözümler sunuyoruz. Özetle, 3DLocationEarth.com, “çok yönlü ve 3 boyutlu yeni nesil bir iletişim platformu” diyor. Bireysel ve kurumsal kullanıcıların 3DLocationEarth.com’a ücretiz üye olabildiğini açıklayan Aybars, kullanıcıların kendilerinin, satış noktalarının, tesislerinin ya da binalarının bulunduğu yeri harita üzerinde işaretleyerek, tüm bilgilerini diğer kullanıcılar ile yine ücretsiz olarak paylaşabildiğini belirtiyor. Firmaların kendilerini daha etkin bir biçimde tanıtabilmek için 3 boyutlu uygulamaları kullanabildiğini söyleyen Aybars, örneğin bir turistik otelin, 3DLocationEarth.com’u kullanarak, kendisini Google Earth üzerinde 3 boyutlu gösterebildiğini, tatil planı yapan birinin de tatile çıkmadan önceki tüm planlarını 3DLocationEarth.com üzerinde önceden yapabildiğini ifade ediyor.

Boş zamanlarında ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçiren Aybars, özellikle oğlu Erk ile birlikte bir şeyler yapmaktan, onunla oyunlar oynamaktan büyük keyif alıyor. Ayrıca hem stres atmak hem de sağlık için düzenli yürüyüşler yapmaya çalışıyor. Bir de yeni diller öğrenme merakı var.

Powered by Openmedia