Grup şirketlerini yeniden yapılandırıp, organize etti

Ali Arda Yüksel / İşletme 2003 / Yükseliş Nakil Araçları Yönetim Kurulu Başkanı

Bugüne kadar 27 tane ödül aldıklarını söyleyen Arda, önce şirketi büyütmeyi, sonra sosyal sorumluluk alanlarında daha aktif olmayı istiyor.

Arda’nın ailesi de çok uzun zamandır bu sektörde olduğu için çocukluğu otomobiller arasında geçer. Ailesinin 1978 yılında otomotiv sektöründe faaliyet göstermeye başladığını, amcası ile babasının bu işi yürekten yapan zamanın ender üniversite mezunu otomotivcilerden olduğunu söyleyen Arda, ailesinin siyasetle de uğraşması nedeniyle üniversitede siyaset eğitimi almaya karar verir. 1998 yılında BİLGİ’de Siyaset Bilimi bölümüne kayıt yaptırır. İkinci yarıyılda bir hocasından etkilenerek, işletme bölümüne geçer ve University of Portsmouth ile ortak yürütülen bu programdan mezun olur.

Üniversiteden sonra bir vakıf bir de devlet üniversitesinde iki kez yüksek lisansa başlayan Arda, BİLGİ’de alıştığı eğitim kalitesini bulamadığı için bu eğitimlerini yarıda bırakır. Bu sayede eğitimci ve sistem kıyaslaması şansı bulan Arda, “BİLGİ’nin kıymetini bir kez daha anladım. Sadece BİLGİ’de aldığım eğitim değil sosyal hayat da ciddi bir vizyon kazanmama önemli katkı sağladı” diyor. Üniversite döneminde yaz ayları dışında sürekli bir iş tecrübesi veya staj yapma imkanı olmayan Arda, mezun olduktan sonra memleketi İzmir’e döner, 2003-2004 yılları arasında Tepe Mobilya Ege Bölge Distribütörlüğü’nde, şirket ve mağazalar arasındaki ilişkileri organize etmek, finans, pazarlama, perakende ve tüm satış süreçlerini yönetmek gibi alanlarda çalışır.

Kendi işletmesini kurdu, başarılı oldu

2004 yılında aile şirketi Yükseliş Grubu’nun ortaklığında kendi işletmesini kuran Arda, Yükseliş Honda Yetkili Satıcısı olur. Bu dönem yakaladığı başarılar sayesinde Yükseliş Honda iki defa Türkiye’nin En İyi Yönetilen Yetkili Satıcısı seçilir. Yine bu dönemde şirketi aynı zamanda yeni tesis yatırımları yapar ve operasyonunun her alanında gelişmeler kaydeder. 2007 yılında askerliğini yapan Arda, 2006-2008 yıllarında Yükseliş Mitsubishi Yetkili Satıcısı’nda genel müdürlük yapar, 2008 yılında Yükseliş Şirketler Grubu’nda, Hyundai Yetkili Satıcılığı, Mitsubishi Yetkili Satıcılığı, Honda Motorsiklet Yetkili Satıcılığı, Yükseliş Sigorta, Efes Pilsen Dağıtım, Tepe Mobilya Ege Bölgesi Distribütörlüğü görevlerini yürütür. 2008-2010 yıllarında Yükseliş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilen Arda, 2010-2012 döneminde Başkan Yardımcısı yaptıktan sonra 2012 yılında şirketin yönetim kurulu başkanı olur.

Bünyesinde yedi şirket bulunduran grup şirketi Yükseliş Nakil Araçları Tur. Tic. A.Ş’nin 4 ana faaliyet alanından birinin otomotiv olduğunu, kendisinin de bu şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğünü söyleyen Arda, yöneticilik konusunda uzmanlaşmayı seçer. Arda’nın, grup şirketlerinde, farklı sektörlerde, hemen hemen her kademede oryantasyon süreci olur. Bağlı bulundukları şirketlerin çok yoğun eğitim programları olduğu için bugüne kadar 30’un üstünde eğitime katılan Arda, şirketlerin yıllık bütçelerinin yapılması, hedeflerinin belirlenmesi ve yeni yatırım planlarının yapılması konusunda yönetim kuruluyla birlikte çalışıyor. 9 yıllık iş hayatında şirketin bünyesinde tam zamanlı olarak çalışan Arda, bu dönem 5 olan ana faaliyet alanlarını önce 4 gruba indirir ve şirketi yeniden yapılandırıp organize eder.

Tarımsal üretime ağırlık verecek

Ana faaliyet alanı dışında tuttukları tarımsal üretimi de gruba ekleyip yeniden 5 ana faaliyet alanına çıkmak için çalıştıklarını söyleyen Arda, tarımsal üretime yatırım yaparken bir yandan tarım ürünlerini kendi markalarıyla piyasaya sunmak ve dış pazarlarda faaliyet göstermek için gerekli hazırlıkları tamamladıklarını açıklıyor. “Şirketimiz, bu yatırıma sadece bir gelir kapısı olarak değil aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyor” diyen Arda, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında bugüne kadar 30 bine yakın fidan diktiklerini ve bunu tüm müşteri ve iş arkadaşlarıyla paylaştıklarını belirtiyor. Arda, bu faaliyetler çerçevesinde 2013 yılı sonuna kadar yaklaşık 7 bin fidan dikmek istiyor.

Çalıştığı süre içinde otomotiv sektöründeki şirketlerinin 27 adet ödül aldığını açıklayan Arda’nın hedefi, şirketi geliştirerek kariyerini daha da ileri taşımak, daha sonrada sosyal sorumluluk alanlarında daha aktif görevler almak. “Açıkçası iş dışında bir hayatım yok” diyen Arda, çoğu zaman film izliyor, arkadaşlarıyla playstation oyuyor. Arabasıyla drift yapamaya gidiyor, arada motosikletiyle tur atıyor. Yazları da kayığıyla Alaçatı’daki koyları geziyor.

Powered by Openmedia