Gedizleri her zaman zirvede tutmak istiyor

Doğa Gediz / İşletme-İktisat 2004 / Gedizler Otomotiv Grup Yönetim Kurulu Üyesi

Opel, Chevrolet, Toyota ve Ford markalarının satışını yapan Gedizler Otomotiv’in lider konumunu sürdürmeyi hedefliyor.

Otomotiv sektöründe üniversite yıllarında çalışmaya başlayan Doğa, o dönemlerde aile şirketleri içinde başka iş kolları olmasına rağmen, kendi isteği ile otomotiv sektörünü tercih eder. Bunu otomotiv alanında kendine bir iş planı yaratmak yapan Doğa, bu yüzden okuldan arta kalan tüm zamanını otomotiv şirketlerinde geçirir. Babasının büyük uğraşlarla başarıya ulaştırdığı mevcut yatırımları için söylediği, “Yapmak değil yaşatmak önemlidir” sözü de Doğa’nın iş hayatındaki serüveninin dönüm noktası olur.

Üniversitede aldığı eğitimin, olaylara farklı bakış açısı ile yaklaşabilme, pratiklik, hızlı karar verebilme, proje geliştirebilme ve sorun çözebilme alanlarında faydasını gören Doğa, üniversitede okurken sadece aile şirketinde, çok disiplinli ve planlı bir şekilde çalışır. Satış, servis, yedek parça, muhasebe, müşteri ilişkileri, sigorta, ikinci el ve kiralama departmanlarında görev alır. “Bu şekilde çalışmaktan da çok keyif aldım. Çünkü sahaya indiğiniz ve sahada kaldığınız sürece iş tecrübeniz ve iş disiplininiz günden güne artıyor. Detaylara girince de iş bilirliğiniz her geçen gün farkında olmadan hızla gelişmiş oluyor” diyen Doğa, üniversiteden mezun olduktan hemen sonra yaklaşık bir sene Los Angeles da yaşar. Ardından hiç zaman kaybetmeden askerliğini yapar ve sonrasında tekrar aile şirketinde iş hayatına atılır.

Şirketin her bölümünde çalıştı

Uzun yıllar aile şirketinin her bölümde o bölümün bir ferdi gibi çalışan Doğa, tüm şirketin iş akışını, ihtiyaçlarını, gereksinimlerini, müşteri beklentilerini ve akla gelebilecek onlarca sorunu bir fiil yaşar ve çözüm aşamalarının her adımını takip eder. Bunun sonucunda kendini yöneticilik alanında bir uzman olarak göreceğini umut ederken kendini iyi bir lider olarak da yetiştirmesi gerektiğini anlar. “Yani hiçbir zaman şu konuda uzmanım dememeli, mutlaka geliştirilecek başka yönlerin olduğu unutulmamalıdır” diye konuşan Doğa, şu an Gedizler İstanbul, Gedizler Mersin, Gedizler Sigorta ve Gedizler 2. yeni şirketlerini bünyesinde barındıran Gedizler Otomotiv Grup’ta yönetim kurulu üyesi olarak çalışıyor.

2006 yılından bu yana profesyonel olarak görev aldığı Gedizler Otomotiv Grup’ta tüm operasyonların yürütülmesinden ve geliştirilmesinden birebir sorumlu olan Doğa, şirketteki tüm birimlerle koordineli çalışarak şirketi daha üst noktalara getirmeye uğraşıyor. En değerli varlıklarının müşteriler olduğunu düşünen Doğa, gelen her şikayeti bir armağan olarak algılayıp eksik noktalarını iyileştirerek aksiyon planları yaptıklarını, Gedizler olarak müşterilere kaliteli satış ve servis sunmayı ilke edindiklerini belirtiyor.

Her yıl satışta ilk üçe giriyorlar

Gedizler’in her yıl Türkiye’de yeni araç satış performansında ilk üç şirket arasına girdiğini vurgulayan Doğa, ayrıca işlerinin diğer bir parçası olan yedek parça satış performansında da kuruldukları günden bugüne hep Türkiye birincisi olduklarına dikkat çekiyor. “Umarım bu başarılı geçmişi, çok çalışarak bende devam ettiririm” diyen Doğa, şirket olarak otomotivde bugün büyük bir hacme sahip olduklarını, İstanbul’da Opel, Chevrolet, Toyota ve Ford markalarını çatıları altında yaşattıklarını, ayrıca Mersin’de yine Opel, Chevrolet bayiliklerinin olduğunu sözlerine ekliyor.

Bu markalarla birlikte sektörün tüm türev işlerini de yaptıklarını söyleyen Doğa’nın hedefi, 1990 yılından beri bir marka olan Gedizler’i zirvede tutmak ve otomotivin lider markası olmasını sürdürmek. Doğa bununla ilgili; “Geldiğimiz noktada kalabilmek için işe başladığım ilk günkü motivasyonumu ve disiplinimi çok sıkı şekilde koruyorum. Çünkü disiplin, hedef ve başarı arasındaki köprüdür” diye konuşuyor.

İş dışında spor, onun hayatının vazgeçilmez bir parçası. Küçük yaşlardan beri basketbol oynuyor. İyi bir basketbol ekipleri olduğunu ve bu ekiple haftanın belirli günlerinde düzenli olarak oynamaya devam ettiklerini söyleyen Doğa, bunu yaparken günün tüm stresini ve yorgunluğunu unutabiliyor. Ayrıca, kış aylarında yurtdışına kayağa gitmekten zevk alıyor. Fırsat buldukça yüzmeye de gidiyor. Bir de, GYİAD ve 1905 GSYİAD üyesi olan Doğa, zaman buldukça bu derneklerin aktivitelerine katılıyor.

Powered by Openmedia