Hata payı olmayan sektörün iletişimcisi

ELİF YILDIRIM

Halkla İlişkiler 2008,Amerikan Hastanesi Kurumsal İletişim Uzmanı

Görsel ve yazılı basında, hastanedeki yenilikler, doktorlar ve hastalıklar hakkında haberlerin yayınlanması için çalışıyor.

 

Üniversite sınavlarına hazırlandığı dönem, hem ismi kulağına hoş geldiği için hem de halkla ilişkiler alanında çalışan kuzeninden etkilendiği için kurumsal iletişim alanında çalışmaya karar verir. Son sınıftayken Amerika’da Work&Travel programına katılan Elif, üç ay boyunca bir eğlence parkında çalışır, hem iş hayatında deneyim kazanır hem İngilizcesini geliştirir hem de çok keyifli, unutulmaz bir yaz geçirir. Ayrıca hayatında ilk defa çalışıp para kazanmak ona sorumluluk duygusu kazandırır. Bunun dışında üniversitedeyken organizasyon firmalarında part time olarak çalışan Elif, yapılan etkinliklerde görev alır, geziler için bilet satar. Çok keyifli olan ve iş hayatında bulamayacağı kadar rahat ortamlarda iş deneyimi edinmesini sağlayan bu çalışmalar sayesinde, profesyonel hayatta kendini daha rahat hisseder, iş ortamında nasıl bir dil kullanılması gerektiğini az çok öğrenir.

Okulda, ajans deneyimi edindi

Öğrencilere üniversitede okurken stajın dışında “work&travel, interrail, exchange” programlarına mümkün olduğunca çok katılmalarını tavsiye eden Elif, BİLGİ’de aldığı eğitimin de işine faydalarının çok olduğunu söylüyor. Özellikle son sınıfta, BİLGİ’nin kurduğu öğrenci ajansında yaptıkları bitirme çalışmasının, daha okulu bitirmeden sektörde deneyim sahibi olmalarını sağladığını belirtiyor. “Gerek aldığım dersler, gerekse çok iyi hocalarımın olması, BİLGİ’nin profesyonel eğitim anlayışı ve sunduğu sosyal imkanlarla birleşince iyi ki bu üniversiteyi tercih etmişim diyorum” diye konuşan Elif, BİLGİ’den mezun olduktan sonra işin mutfağını öğrenmek için PR ajanslarında çalışmaya başlar.

Butik bir ajans olan BPM Look’da müşteri ilişkileri asistanı olarak görev alır. Ardından daha geniş ölçekli bir PR ajansı olan Ünite İletişim’e müşteri temsilcisi olarak geçer. Burada Starbucks Coffee’nin halkla ilişkilerini yürütür. 2010 yılında DiaSA İndirim Süpermarketleri Merkez Ofisi’nde kurumsal iletişim şefi olarak çalışmaya başlar. DiaSA’da iki seneye yakın çalıştıktan sonra, sektör değiştirerek 2011 sonlarında Amerikan Hastanesi’nde kurumsal iletişim uzmanı olarak göreve başlar.

Eylül ayında evlenen Elif, 2011 yılı Kasım ayından beri çalıştığı Amerikan Hastanesi ile ilgili, “Sağlık sektöründe çalıştığımız için normalden daha da hassas davranıyoruz. Çünkü bu sektörde küçük bir hatalı açıklamanın çok ciddi sonuçları olabiliyor” diyor. Elif, Kurumsal İletişim Departmanı olarak, hastanenin tıbbi (ulusal/uluslararası) veya halka açık konferanslarının planlamasını yaptıklarını ve organizasyonları düzenlediklerini dile getiriyor. Genelde yurt dışından çok önemli profesörlerin de katılımıyla gerçekleşen konferansları en ince ayrıntısına kadar organize ettiklerini söyleyen Elif, bölümlerin tanıtım broşürleri, kongre posterleri, tanıtım kitabı ve dergi gibi hastanenin tüm baskılı işlerini hazırlamak ve baskıya gönderip stok takibini yapmak gibi görevlerinin de olduğunu anlatıyor.

Meslekle ilgili eğitimlere katılıyor

Ayrıca tüm doktorların fotoğraf çekimlerini organize edip ve arşivi güncellediklerini dile getiren Elif, hastanenin kurumsal web sitesini hazırladıklarını, güncellemelerini yaptıklarını da belirtiyor. Hastaneyi ve bölümlerini tanıtan video çekimlerini organize ettiklerini söyleyen Elif, yaptıkları diğer işlerle ilgili şu bilgileri veriyor: “Basın ile iletişim kurarak hastanemizdeki yenilikler, doktorlar ve hastalıklar hakkında haberlerin yayınlanmasını sağlıyor, görsel ve yazılı basında yer alıyoruz. Hastanenin sanat galerisinde sergiler düzenliyoruz. Özel gecelerin organizasyonundan da departmanımız sorumlu.”

Sektörle ilgili seminerlere katılarak, sunum becerileri ve iletişim kursları alarak kendini geliştirmeye çalışan Elif, iş dışında yemek yapmaktan, yeni restoranlar keşfetmekten, yemekle ilgili kitaplar okumaktan ve blog yazmaktan çok keyif alıyor. Ayrıca seyahat etmeyi, mümkün olduğunca yeni şehirler görmeyi de çok seviyor. Kayak yapmaktan ve dans etmekten çok hoşlanıyor.

 

 

Powered by Openmedia