Kariyerini doktora yaparak taçlandırıyor

DUYGU KİRAZ

Siyaset Bilimi 2008, Mey İçki Kurumsal İlişkiler Yöneticisi

Kurumsal itibar, sosyal sorumluluk, iç iletişim aktiviteleri ve basın ilişkileri alanında kurum stratejilerine bağlı iletişim aktivitelerini yürütüyor.

 

İlkokul yıllarından bu yana iletişim ve medya alanında çalışmak ister. Üniversitede katıldığı projeler, staj tecrübeleri, hangi alanda uzmanlaşmak istediği konusunda ona çok büyük katkı sağlar. Üniversite yıllarında çalışma hayatına başlamanın çok önemli olduğuna inanan Duygu, üniversite birinci sınıftan sonra iki ay boyunca Efe Rakı Pazarlama Departmanı’nda staj yapar, kurumsal hayat ile ilk burada tanışır. İkinci sınıftan sonra Show TV Haber Özel programında, üçüncü sınıfın ilk dönemin ardından ise Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda (DTM) staj yapar. Dördüncü sınıfta yarı zamanlı olarak British American Tobacco Türkiye Kurumsal İlişkiler Departmanı’nda çalışmaya başlayan Duygu, üniversiteden mezun olduktan sonra da profesyonel iş hayatına burada devam eder.

Eğitimin faydasını gördü

BİLGİ’de aldığı siyaset bilimi eğitimi sayesinde, sadece geçmişi değil, mevcut dinamikleri ve gelecek dünyayı tanımlamak için ekonomi, siyaset, hukuk ve uluslararası konjonktürleri öğrendiğini, bunun da iş hayatında kendisine çok yarar sağladığını söyleyen Duygu, 2009 yılında Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde master yapar. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Doktora Bölümü öğrencisi olan Duygu, mezun olduktan sonra tam zamanlı çalışmaya başladığı British American Tobacco’da Türkiye’nin en büyük beşinci özelleştirilmesi sırasında (Tekel’in tütün bölümü) BAT’da görev alır. Bu görevin kendisine çok şey kattığını düşünen Duygu, “Global ölçekli bir oyuncunun, yerel pazardaki en güçlü markalar ile donatılması, ortaya çıkan iş gücü ve tüm bu değişkenlerin oluşturduğu kurum kültürünün yaratıcılarından biri olmak, her pazarda deneyimleyemeyeceğim tecrübeler edinmemi sağladı” diyor.

Burada geçirdiği 4.5 yılın ardından iletişimin 360 derece yapıldığı TV dünyasına adım atar ve Acun Medya’da kurumsal ilişkiler yöneticisi olarak çalışmaya başlar. Yaklaşık iki sene çalıştıktan sonra Akbank Yönetim Kurulu Başkanlık Ofisi’nde iletişim ve etkinlik yöneticisi olarak çalışma hayatına devam eder. Türkiye’nin finans alanındaki kanaat önderlerinden biri olan Suzan Sabancı Dinçer ile birebir çalışmak, ekonomi dünyasındaki dinamikleri yakından takip etmek ona çok büyük yarar sağlar. Duygu, Akbank’ta çalıştığı süre boyunca Suzan Sabancı Dinçer’in içinde olduğu her projenin bir ders niteliği taşıdığını vurguluyor.

İletişim ayağını yürütüyor

Bu yıl Eylül ayında çalışmaya başladığı Diageo Türkiye/Mey İçki’de Kurumsal İlişkiler

Direktörü’ne bağlı olarak, tüm kurumsal iletişim mecralarından sorumlu olan Duygu, kurumsal itibar, sosyal sorumluluk, iç iletişim aktiviteleri ve basın ilişkileri alanında kurum stratejilerine bağlı gerçekleştirilen iletişim aktivitelerinin organizasyonunu yürütüyor. Sektör dinamikleri doğrultusunda Ankara’da bulunan kurumsal ilişkiler ekibiyle yakın çalışıyor. Kurumsal ilişkiler direktörüne destek veren Duygu, aynı zamanda global bir network içerisinde bulundukları için Diaego plc’nin yurtdışındaki faaliyetlerinin, Türkiye pazarındaki uygulamalarını takip ediyor.

Kurumsal iletişim alanında iç iletişim, basın-halkla ilişkiler, organizasyon, paydaş iletişimi,  başkanlık ve CEO iletişimi konularında uzmanlaşan Duygu, aldığı master eğitiminin de özellikle bu alanlarda uzmanlaşmasını sağladığını belirtiyor. Ayrıca doktora programı sayesinde daha stratejik olarak bu alanları gözlemleme şansı yakaladığını dile getiren Duygu, şu an çalıştığı şirketi ve sektörü seviyor. Bu alanda deneyimini güçlendirerek, farklı ülkelerde benzer pozisyonların sorumluluğunu üstlenmek istiyor. Kariyerinde başarıyla ilerleyen her insanın yurtdışı tecrübesini tatmasının çok önemli olduğunu düşünüyor.

Doktora programı sebebiyle, iş dışında kendine çok zaman ayıramadığını dile getiren Duygu, fırsat buldukça arkadaşlarıyla buluşuyor, İzmir’de yaşayan ailesini ziyaret ediyor, spor yapmayı önemsediği için iş sonrası ve hafta sonları mutlaka yürüyüş yapıyor, kışın haftada iki kez pilates derslerine katılıyor.

 

 

Powered by Openmedia