Haute Couture ve binici kıyafetleri tasarlıyor

Tuba Benian / Medya ve İletişim Sistemleri 2001 / Moda tasarımcısı

Tuba yakın zaman önce moda tasarımına yönelir ve eğitim alır. Tasarladığı Haute Couture ve binici kıyafetlerini Galata’daki mağazasında sergileyen Tuba’nın hedefi binici kıyafetinde bilinen tek yerli marka olmak.

Babası Tuba’nın aile şirketinde çalışmasını istediği için işletme okumasını arzu etse de o medya ve iletişim sistemleri bölümünü tercih eder. Okuldan mezun olunca bu kez iş seçimi konusunda babasını ikna etmek zor olur ve mezun olur olmaz aile şirketi Nobel Tıp Kitabevi’nde çalışmaya başlar. Çok yoğun bir tempoda çalıştığı o günlerde, birçok dergi için stil danışmanlığı yapan çok yakın bir arkadaşı, ona styling konusunda kendisine yardım edip edemeyeceğimi sorar. Bu teklifle Tuba, birkaç ay bazı dergiler için styling çalışmaları yapar. “Benim için çok keyifli bir süreçti. Moda ve trend takip konusundaki basic bilgileri o dönemde öğrendim” diyen Tuba, ardından 2004 yılında evlenerek, arka arkaya bir kız bir erkek çocuk dünyaya getirir ve beş yıl kadar iş dünyasından uzaklaşır.

2006 yılında babasını kaybeden Tuba, çok sıkıntılı geçen bir sürecin sonunda; onu mutlu eden çok zevk aldığı, asla sıkılmayacağı bir meslekle uğraşmaya karar verir. Her zaman modaya tutku duyan Tuba, bu alanda hiç eğitim almadığı için, önce uzun uzun araştırma yapar. Sonunda 2009 yılında Nişantaşı’ndaki Lasalle Academy’de moda tasarımı okumaya karar verir. 2010 yılında henüz eğitimine devam ederken Sonbahar Kış 2010-2011 koleksiyonunu üretmek üzere kendi atölyesini ve ekibini kurar. Ardından da 2010 yılı Aralık ayında ilk mağazasını Galata’da açar ve Tuba Benian markası ile tasarım yapmaya başlar.

Galata’dan beslenerek tasarım yapıyor

Tuba Benian markasını yaratırken hep tutkunu olduğu şeylerden beslendiğini dile getiren Tuba, “O yüzden ilk mağazamı Galata’da açtım. Galata’nın tarihi atmosferi ve içinde barındırdığı gizem beni derinden etkiliyor. Tasarımlarımı Galata’dan beslenerek hazırlıyorum” diyor. Moda ve tasarım alanında markasını yaratırken tutkunu olduğu binicilikten de çok etkilenen Tuba, profesyonel olarak binicilikle ilgileniyor ve halen çeşitli yarışmalara katılıyor.

Uzun zamandır ilgilendiği bu alanda binici kıyafetlerinin kısıtlı olması onu, bu alana yönelmesi konusunda heveslendirir. Böylece tutkunu olduğu moda ve biniciliği, yarattığı moda markasıyla birleştirir. Kişiye özel hazır giyim ve haute couture koleksiyonlarını “Tuba Benian” markasıyla, binicilere özel tasarladığı koleksiyonlarını ise “Tua by Tuba Benian” line’ı altında Galata’daki mağazasında sergiliyor. Tuba’nın bu sezon için hazırladığı binicilik koleksiyonunun adı; ‘The Duchess’. Koleksiyonu; atlara aşık asil bir düşesin aristokrasinin katı kuralcı, baskıcı düzeninden kaçıp, günümüz modern dünyasında kendisini bulmasının hikayesini anlatıyor. Hazır giyim koleksiyonunun adının ‘Black to Silence’ olduğunu söyleyen Tuba, bu koleksiyonunun hikayesini şöyle anlatıyor: “Yaşadığı duygu yoğunluğu ve coşkunun içine sığamayan aşka aşık kadının, pes edip her şeyi olduğu gibi bırakması ve aradığı huzuru sessizlikte bulmasının hikayesi bu.”

İstanbul Fashion Week’e hazırlanıyor

Mağazasında özel takı ve ayakkabı tasarımlarının dışında küçük bir erkek koleksiyonu da bulunuyor. Aksesuar olarak kullanılabilecek değişik şapka tasarımları mevcut. Formları alışılmışın dışında tutarak zinde ve modern kılmaya özen gösteren Tuba, “Ortaya çıkan kadın parizien ve özel durmayı başarıyor. Aynı zamanda benim kadınım lüks, konforu seven, kendinden emin ve tutku dolu. Her yaştaki kadının giymek isteyeceği bir tarzım var” diyor.

Şu aralar, Ağustos ayında katılacağı İstanbul Fashion Week defilesi için hazırlıklar yapan Tuba, aynı zamanda 2011 Spring Summer koleksiyonunu bitirmeye çalışıyor. Yeni koleksiyonun Mart ayında mağazada sergileneceğini söyleyen Tuba, yayında olan birçok dizi ve programa da sponsorluk yapıyor. Bazen bölüme özel kıyafet tasarlıyor. Binicilik için yaptıkları yaz koleksiyonunun çekimleri ve kullanacağı elbiselerin çok ses getireceğini düşünen Tuba, özellikle atlarla ilgili yapacağı kostüm ve dekor çalışmasının dünyada bir ilk olacağına dikkat çekiyor.

2012 yılında Paris’te düzenlenen moda fuarına katılmayı planlayan Tuba’nın en büyük hedefi, Türkiye’de biniciler için tek ve bilinen bir marka olmak. Tuba’nın bir hayali de moda ve medya tutkusunu birleştirerek ünlü bir dergide moda editörü olmak. Aslında onun en büyük hobisi işi. Bunun dışında yıllardır yaptığı kayak ve son birkaç senedir yaptığı snowboard da Tuba’nın yeni tutkusu. Ama profesyonel olarak yaptığı biniciliğin yerini hiçbir şey tutmuyor. Tuba’ya göre atlarla yapılan her şey,  sadece arazide sakin bir yürüyüş bile bütün negatif enerjinizi atıp sizi yeniden yaşam enerjisi ve taptaze bir mutlulukla dolduruyor.

Powered by Openmedia