Yeni ürünlerini moda blogunda pazarlıyor

Rakel Eskinazi / Reklamcılık 2007 / Stil Tekstil – Tasarım Yöneticisi

Tekstil işindeki aile işletmesini büyütmek için kolları sıvadı. İki yeni marka Stilist ve Marchy’yi yaratarak moda blogunda geniş kitlelere ulaştırdı.

Rakel kendini bildiğinden beri moda ve tasarımla iç içe yaşar. 35 yıldır tekstil sektöründe faaliyet gösteren babasının mağazasına, iş yerine, atölyesine gide gele büyür. Yani tekstil onun hayatının hep bir parçası olur. Rakel’i bu mesleğe yönlendiren, büyük bir aile firması hayaline sahip olan babası olur. İş hayatına önce reklamcılık sektöründe atılan Rakel, burada profesyonel hayatta piştikten sonra aile şirketlerini yükseklere çıkarmaya karar verir.

“Reklamcılık okumak hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biriydi” diyen Rakel, bu bölümde kendini bulur. Çok eğlenerek öğrendiği bu bölümü okuyarak, bir markanın nasıl doğup büyüdüğünü, yönetildiğini, kriz anlarının nasıl çözüldüğünü, reklamının, PR çalışmalarının nasıl yapıldığını öğrenir. Şimdi kendi markalarında üniversitede öğrendiklerini uyguladığını söyleyen Rakel, üniversitede okurken 2005 yılında Ogilvy & Mather reklam ajansında müşteri ilişkileri departmanında stajyer olarak çalışmaya başlar. Daha okuldan mezun olmadan tam zamanlı olarak işe alınan Rakel, mezun olduktan sonra da burada bir yıl çalışır.

Mezuniyet öncesi çalışmanın faydalarını epeyce gören Rakel, bu çalışmalar sayesinde rekabet ortamının çok yüksek olduğu reklamcılık sektöründe, iş hayatının gerçeklerini öğrenir. Daha üniversite döneminde o kadar büyük bir ajansta stajyer olmanın verdiği avantajla hiç iş arama sorunu yaşamaz, Arkadaşları mezun olup “Evet, şimdi ne yapıyoruz, ne yapmalıyız?” diye düşünürken o çoktan çalışmaya başlamıştır.

Stil Tekstil’in üretiminden sorumlu

Stajyer olarak çalışmaya başladığı Ogilvy & Mather reklam ajansından ayrılarak 2007 yılında Publicis Yorum reklam ajansında çalışmaya başlayan Rakel, burada da iki yıl yine müşteri temsilcisi olarak, reklamcılık sektöründeki deneyimlerini geliştirir. Ancak bu arada hep ‘başka neler yapabilirim’ diye kendine sorar hep bir arayış içerisindedir.

Çocukluğundan beri modaya ilgi duyduğu için hep bir mağaza açmak isteyen Rakel, bu isteğini hayata geçirmek, yeni bir başlangıç yapmak için babasıyla beraber çalışmaya karar verir.

2009 yılından beri aile şirketi olan Stil Tekstil’de çalışan Rakel Eskinazi, sadece bayan giyim üretimi yaptıklarını dile getiriyor. Uluslararası tekstil piyasasında hizmet vermek amacıyla yola çıkan Stil Tekstil’in, entegre bir şirket olma yolundaki çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Rakel’in buradaki görevi, üretimle ilgili her şeyi kapsıyor. Üretim takibi, ithalat ve ihracat, müşterilerle ilgilenme, satış ve en önemlisi de yeni modellerin üretimi Rakel’in sorumlulukları arasında. Burada çalışmaya başladıktan sonra Stilist ve MARCHY adında iki marka yarattıklarını dile getiren Rakel, bu iki markanın hedef kitlelerinin farklı olduğunu söylüyor ve “Stilist biraz daha genç, aktif, rahat bir hedef kitleye, MARCHY ise daha olgun, şık giyinen, şehir kadınları,  iş kadınları gibi bir hedef kitleye sahip” diyor.

Online mağaza açtı, “blogger” oldu

Stil Tekstil’de çalışmaya başladıktan sonra tasarladıkları ürünlerle ilgili bir blog/online mağaza açan Rakel, aynı zamanda ‘moda blogger’ı oldu. Tam bir yıldır moda blogger’i olarak blogunda moda ile ilgili yazılar yazan Rakel, gerçek bir mağaza açmak yerine açtığı blog/sanal mağazasında satışlar yapmaya başlar. Sanal mağazasının, gerçek bir mağazadan daha çok ses getirdiğini dile getiren Rakel, http://stilist2010.blogspot.com markasıyla artık çok popüler olan alışveriş sitelerinden Trendyol ve Markafoni gibi sitelerde de satışlar yapıyor.

“Kurmuş olduğum markam ve blogumla şimdilerde ses getiriyorum” diyen Rakel, Sabah gazetesinde, Hürriyet gazetesinin eklerinde, Şalom gazetesinde, www.womenist.net, www.bloxoo.com ve birçok blogger sitelerinde kendisinden bahsedildiğini söylüyor. Şu aralar sahip olduğu blogunu daha yüksek noktalara getirmeye çalışan Rakel, bir de web-sitesi kurma hazırlığı içinde. Mankenlerle çekim yapıp daha ciddi bir satış sitesi yapmak istiyor.

İlerde, moda ve tasarım ile tekstil alanında daha da yükseklere çıkmayı hedefleyen Rakel, kendisine ait bir mağazası olsun istiyor. Onun en büyük hedefi ise mağazalar zinciri kurmak.

Şu sıralar evlilik hazırlığı içinde olan Rakel, ekim ayında evlenmeyi planladığı için yoğun iş temposuna bir de evlilik planlarını eklemiş. İşin yorgunluğunu atmak için çeşitli aktivitelerde bulunan Rakel, en çok seyahat etmeyi seviyor. Bunun dışında sinemaya gitmek, arkadaşlarımla buluşmak, yeni mekanlar keşfetmek, gezmek, görmek, dans etmek ve fotoğraf çekmek onun hobileri.

Powered by Openmedia