Havacılık sektöründe başarıyla yükseliyor

MURAT ŞAHİN – Hukuk 2002 – THY Müşavir Avukat

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra BİLGİ’de Ekonomi Hukuku yüksek lisansı ve Yeditepe Üniversitesi’nde burslu Mba yapan Murat, Thy’de hukuki danışmanlık yapıyor ve uzmanlığını doktora ile tamamlamayı hedefliyor

 

Kimilerinin ileride ne olacağı daha küçük yaşta belli olur. Murat’ın kaderini de daha çocukken yazları harçlığını çıkartmak için çalıştığı bir iş belirler. Murat, ortaokul yıllarında avukat bürolarının bulunduğu bir handa çaycılık yapar ve bu küçük iş sayesinde de hukuk fakültesine gidip avukat olmaya karar verir. Yıllar sonra hayallerine ulaşır ve BİLGİ’de hukuk fakültesini kazanır. Üniversiteye girdikten sonra derslerin yanı sıra birçok etkinlik ve projenin içinde bulur kendini. Habitat, Agit Zirvesi, OECD, NATO, Medeniyetler İttifakı Zirvesi gibi uluslararası organizasyonlarda görev almaya başlar. Üç yıl boyunca okulda öğrenci birliği temsilciliği yapar. Yurtiçi ve yurtdışında rehberlik yaparak yabancı dilini de iyiden iyiye geliştiren Murat, uluslararası organizasyonlarda aldığı görevlerin ve dünyayı tanımasının faydasını şu anda çalıştığı uluslararası şirkette gördüğünü söylüyor.

“Bilgi Üniversitesi bana klasik bir hukuk fakültesinin vereceği eğitimden çok daha fazlasını verdi. Bana vizyon ve özgüven verdi. Bizim dönemimizde üniversite, klasik bir Türk üniversitesinin çok ötesinde imkânlara sahipti ve eğitim kalitesi çok iyiydi. Çok iyi bir yabancı dil eğitimi veriyordu ve bilgisayar teknolojisinden de çok iyi yararlanabiliyorduk. Bununla beraber;  kendi bölümümüzdeki hocalarımız alanlarının en iyi hocalarıydı. Ayrıca Asaf Savaş Akat’tan ekonomi, Murat Belge’den edebiyat ve Mete Tuncay’dan tarih dersi alma şansımız oldu. Bu da bana farklı alanlarda kendimi geliştirme imkanı verdi.” diyen Murat, çok sevdiği okuluna ekonomi hukukunda yüksek lisans yaparak devam eder. Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde de MBA programını tamamlar.

THY’de hukuki danışmanlık yapıyor

Mezuniyetinin ardından 2002 yılında BSH Ev Aletleri’nde stajını tamamlar ve 2003 yılında Amerika’ya gitmeye karar verir. Döndükten sonra 2005 yılında Tekstil Bankası’nda avukat olarak çalışmaya başlayan Murat,  burada çalışırken performans değerlendirmesi sonucu iki yıl üst üste “en başarılı avukat” seçilir. 2008’de yedek subay olarak askerliğini tamamlamasıyla 2009 yılında hala çalışmakta olduğu Türk Hava Yolları A.Ş. Hukuk Müşavirliği’nde Müşavir Avukat olarak işe başlar.

THY’de uçak finansmanı, uluslararası sözleşmeler ve uluslararası hukuk, havacılık hukuku, şirket birleşmeleri, iş ve toplu iş hukuku, ticaret hukuku,  vergi hukuku gibi bir çok alanda görev alan Murat, 2013 Kasım ayından bu yana yönetim kuruluna THY A.O, Türk Hava Yolları Teknik A.S., THY Opet, TGS Yer Hizmetleri, HABOM A.S. THY Doco, MY Tecnic, Anadolu Jet,  Sun Express,  Aydın Çıldır Havalimanı ve bunun gibi sirketler ile ilgili danışmanlık yapıyor ve THY’de şirketin grup şirketlerle ilgili bir çok mevzuatının hazırlanıp hayata geçmesinde etkin rol oynuyor. “Şirketimiz şu anda dünyanın en çok yerine sefer yapan hava yolu şirketi olduğundan dünyanın 220 farklı noktasında çıkan uyuşmazlıklara ve işlere direk müdahil oluyoruz. Bu sayede de farklı hukuk ve çalışma sistemleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Havacılık sektörü sıfır hata gerektiren bir sektör olduğu için dünyadaki  tüm gelişmeleri  yakinen takip etmek ve bu ciddiyetle çalışmak zorundayız.” diyen Murat; ayrıca şirket kuruluşları,  şirket birleşmeleri ve anonim şirketler ile ilgili de bilgi sahibi…

Uzmanlığını doktora ile taçlandırmayı hedefliyor

Murat Şahin, bugün geldiği noktayı aldığı eğitime, vizyonuna ve özgüvenine borçlu. Kendini geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmeyen başarılı avukat, yakın zamanda havacılık hukuku alanında doktora yapıp uzmanlığını tamamlamayı hedefliyor. İş dışındaki zamanlarını da yüzerek ve bol bol seyahat ederek değerlendirmeyi tercih eden Murat, opera ve klasik müzik dinlemeyi seviyor.

 

 

 

Powered by Openmedia