Mesaisi adliye yerine şantiyelerde geçiyor

AHMET BURAK KARADERİ – Hukuk 2002 – Alşan Hukuk Bürosu Partner

Partnerliğini yaptığı hukuk bürosu ile birlikte gayrimenkul sektöründe çok önemli projelere imza atan Burak Karaderi, bir yandan da BİLGİ’de yüksek lisans yaparak eğitim hayatına devam ediyor.

Üniversite sınavı öncesinde seçeceği bölümle alakalı olarak; yaşadığı kafa karışıklığını babası sayesinde aşan Burak, üniversitede okuyacağı bölümü seçmek için kampüsleri gezer hocalarla tanışır.Mimar Sinan, İstanbul, Galatasaray Üniversiteleri derken yolu o dönem Galatasaray Lisesi Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Erdoğan Teziç’e çıkar. Böylelikle Burak’ın yaşadığı kafa karışıklığı mutlak bir tercihe, hukuk fakültesi ise bir seçenekten, hedefe dönüşür. Üniversiteye başladıktan sonra da eğitim hayatı boyunca bilgisayar şirketinde satış danışmanlığından DVD dükkanında yardımcılığa, trekking turlarında rehberlikten dalgıçlık kurslarında eğitmenliğe kadar çok farklı işlerde çalışan Burak, üniversitede çalıştığı şirketlerin birçoğunun şu anda müvekkili olduğunu belirtiyor ve ekliyor “Üniversitede aldığınız hiçbir eğitim sizi tam olarak avukatlığa hazırlayamaz. BİLGİ’de katıldığım: Hukuk Kulübü, Kulüpler Birliği, Öğrenci Birliği ile hazırlamış olduğumuz Mayfest’ler, çıkarmış olduğumuz Bilgi Bülten, katıldığım toplantılar, diğer üniversitelerle ortaklaşa düzenlediğimiz etkinlikler, avukatlık hayatımı sağlam temeller üzerine oturtmam konusunda bana çok yardımcı oldu.”

Partnerlik teklifini kabul etti

Mezun olduktan sonra, İstanbul Barosu’nda yaptığı bir senelik stajın ardından  Kanar Hukuk Bürosu’nda işe başlar. Askerlik görevinden sonra sınıf arkadaşı Kemal Ertuğ ile beraber bir hukuk bürosu açan Burak, bir senelik deneyiminin ardından, Dr. Levent Bıçakcı (o zamanki adıyla Bıçakcı & Tanverdi) Hukuk Bürosu’na geçer. Özellikle fikri mülkiyet ve gayrimenkul hukuku konusunda, Eczacıbaşı, Turgut İlaç, Koray İnşaat gibi firmalara danışmanlık verirken; Ormanada, İstanbul Tower Levent, Vadi İstanbul, Yalınevler gibi projelerde görev alır. Burada çalışırken evlenir ve daha sonra da kısa bir süreliğine Türkoğlu Hukuk Bürosu’nda çalışma şansı yakalar.

2012 yılında gelen partnerlik teklifini kabul ederek Alşan Hukuk Ofisine geçer, burada üzerinde çalıştığı “Kentsel Dönüşüm”  ile “A+ Gayrimenkul” projeleri dolayısıyla mesaisinin çoğunu adliye yerine şantiyelerde geçirmeye başlar. “Bir gayrimenkul projesinde bizim işimiz tarafları bir sözleşme üzerinde uzlaştırmakla başlar ve inşaatın son aşaması olan iskanın alınmasıyla biter. Tüm bu süreç içerisinde arsa sahipleri, müteahhitler, taşeronlar, bankalar ve müşteriler arasında onlarca sözleşmenin hazırlanması ve ortaya çıkan hukuki anlaşmazlıkların hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması bizim sorumluluğumuz altındadır.” diye konuşan Burak; bir avukatın, bir gayrimenkul projesinde yer almasının ön şartının, inşaata dair terminolojiye hakim olabilmesinden geçtiğini belirtiyor ve ekliyor: “Benim bu konudaki en büyük şansım, avukatlığını üstlendiğim A+ projelerde çalışan teknik ekiplerin sonsuz yardımıdır.”

Burcu da mesleği gibi adaletli

Dava ve duruşmalardan farklı olarak sözleşmelere dayalı bir kariyer seçen ve terazi burcu olmasının da taraflar arasında dengeyi sağlayabilme konusunda büyük etkisi olduğunu düşünen Burak, kariyerinde dahil olduğu projeleri nicelik olarak azaltıp daha nitelikli projelerde çalışmayı hedefliyor.

“Dünyanın avukat sayısı bakımından en büyük barosu olan İstanbul Barosu’nun bir üyesi olmak istiyorsanız, spesifik bir alana yoğunlaşmak, uzmanlaşmak büyük bir önem arz etmektedir. Yüksek lisans bu noktada devreye giriyor.” şeklinde avukat olacaklara tavsiyede bulunan Burak, uzmanlık alanını geliştirmek için yüksek lisansını BİLGİ’de “Ekonomi Hukuku” alanında yapıyor ve tez aşamasında olan uzun öğrencilik dönemini de en kısa zamanda bitirmeyi hedefliyor.

“Mesaisinin ne zaman başlayıp ne zaman biteceği belli olmayan bir işle uğraşınca her boş anınız çok kıymetli oluyor.” diyen Burak, boş zamanlarında başta eşi olmak üzere, ailesi, dostları ve sevdikleriyle birlikte zaman geçirmeyi tercih ediyor. Fırsat buldukça dolaşmak, değişik mekanları keşfetmek ve nargile eşliğinde kitap okumak da en sevdiği aktiviteler arasında.

 

 

Powered by Openmedia