Hayallerini gerçekleştirerek yolunda ilerliyor

Uluç Kedme – İşletme-Ekonomi – 2004 – Kerte Denizcilik Şirket Kurucusu ve Gemi Alım Satım Brokeri

Babasının yolundan giderek uzun yıllar boyunca farklı firmalarda deneyim kazandı ve gemi-alım satım brokerliği konusunda uzmanlaşarak nihayet kendi şirketini kurdu. Şimdi en büyük hedefi kurduğu şirket ile dünya sahnesinde rol almak…

Babasının İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte bölümün mezunu olması ve ömrünü denizlerde uzakyol kaptanı olarak geçirmesi, yine ailesinde ve çevresinde denizcilerin fazlaca olması dolayısı ile çocukluğundan itibaren bu alanda çalışmayı hayal eden Uluç, hayalini gerçekleştirmek için sektörün en geniş bölümü olduğunu düşündüğü gemi alım-satım brokerliğini tercih eder. Üniversite de okurken denizcilik sektörüne olan ilgisi sebebi ile denizcilik alanlarında kısa dönemli yaz stajları yapar. 2002 senesinde o zamanın dünyaca ünlü en büyük Konteyner firmalarından Hollanda menşeili P&O Nedlloyd firmasının da Türkiye temsilcisi olan Anadolu Lojistik Hiz. A.Ş. firmasında İthalat ve İhracat Departmanında ve 2003 senesinde Ekinciler Holding bünyesinde bulunan armatörlük firması Gemek Denizcilik ve Ticaret A.Ş. firmasında Operasyon departmanında staj yapar. Mezuniyet öncesi bu çalışmaların oldukça katkısını gören Uluç, “Özellikle ileride müşterim olabilecek firmaların iç işleyişlerini görmek benim için çok iyi bir tecrübe oldu.” diyor.

Ulaştırma sektörünün piyasalardaki dalgalanmalarda en çabuk ve en çok etkilenen alanların başında geldiğini ve ulaştırma sektörünün de en başında gelen alanın denizcilik sektörü olduğunu belirten Uluç, üniversite de aldığı eğitimin tam da bu noktada, piyasaları yorumlama, geleceği hakkında tahminlerde bulunma ve müşterileri yönlendirme açısından büyük faydaları olduğuna inanıyor. Ayrıca günümüzde olmazsa olmaz olarak kabul edilen İngilizce ve sosyal ilişkiler anlamında da BİLGİ’nin büyük katkılarından bahsediyor.

Gemi alım-satım brokerliğinde uzman

2004 senesinde mezun olduktan sonra aynı yılın Aralık ayında askere gider. Döndükten sonra Ağustos 2005’te Mardin Denizcilik ve Turizm A.Ş firmasında çalışma hayatına gemi alım-satım brokeri olarak başlar. Aralık 2008’de Mardin Denizcilik’in Karadeniz Holding A.Ş.’nin bünyesine katılması ile burada gemi alım-satım departmanını kurarlar. Holding bünyesinde dünyada ilk kez uygulanan ve Türkiye’nin de gururu olan yüzer enerji santrali projesi safhasında enerji santrallerinin üzerine kurulacağı gemilerin alımlarında görev alan Uluç’un belirttiğine göre; bugün Pakistan, Irak, Lübnan gibi alternatif enerjiye ihtiyaç duyan ülkelerde bu gemiler hizmet veriyor.

2009 yılında evlendikten sonra aynı yılın Eylül ayında buradaki görevinden ayrılarak  Sarıoğlu Denizcilik bünyesinde gemi alım-satım departmanını kurar. Nisan 2012’de aldığı teklif üzerine Artı Gemi Kiralama firmasına transfer olur ve Mart 2013’e kadar buradaki görevine devam eder. İşe başladığı andan itibaren kendi firmasını kurmayı hayal eden Uluç, aynı yıl Mustafa Erdoğan ile Kerte Denizcilik A.Ş.’yi kurar. Şu an aralarına iki kişinin daha katılmasıyla toplam dört kişi olarak hizmet vermeye devam ediyorlar. Gemi alım satım brokerliği alanında uzmanlaşan Uluç, firma olarak yeni inşaa kontratları, re-sale brokerlığı/2. el gemi alım-satımı brokerlığı ve hurda gemi alım-satımı brokerlığı hizmetleri sunduklarını belirtiyor. Ayrıca gemi alım talebi olan veya gemisini satmak isteyen yerli yabancı müşterileri doğru yönlendirerek anahtar teslim hizmet verdiklerini; doğru gemi seçimi, müzakeresi, kontrat safhası ve dokümantasyon safhaları dahil her aşamasında yardımcı olduklarını ve Türkiye’de Aliağa bölgesinde geri dönüşüme büyük katkısı bulunan Gemi Söküm Tesislerine gemi tedariğini de gerçekleştirdiklerini ifade ediyor.

Tüm dünyaya açılmayı hedefliyor

“Türkiye’de denizcilik sektörü günden güne büyümektedir. Türk filosu her geçen gün daha da gençleşmektedir. Amacımız büyüyen Türk filosuna ve ekonomisine daha modern, verimli, kazançlı ve geleceği olan gemileri kazandırmak eş zamanlı olarak eski gemileri gemi söküme yönlendirerek geri dönüşüm sağlamaktır.” diyen Uluç, mesleği ile ilgili gelecek planlarında şirketi büyütmek ve gemi alım-satımı alanında sadece Türkiye’nin değil dünyanın önde gelen brokerlik şirketlerinden birisi haline getirmek olduğunu ve büyümekte olan kadroları ile tüm sektöre doğru, güvenilir, yaratıcı ve en hızlı çözümleri sunmayı hedeflediklerini söylüyor.

İş konusundaki hayalini gerçekleştirdikten sonra doğumunu “Hayatımdaki en anlamlı ve beni mutlu eden olaylardan bir tanesi” olarak tanımladığı kızı Mila, Mart 2014’te dünyaya gelir.

İş dışındaki hayatımı eşine ve kızına ayıran Uluç’un hobileri arasında yurtdışına seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, fotoğraf çekmek ve spor yapmak gibi aktiviteler bulunuyor.

 

 

Powered by Openmedia