Şirkette ‘bilir kişi’ konumunda

Yiğit Sulaoğlu – İşletme – 2005 – MSC Gemi Acenteliği AŞ. – I.T.I. Koordinasyon Sorumlusu

Satış temsilcisi olarak başladığı iş hayatı msc ile değişen Yiğit, şimdi denizcilik sektörünün en iyi firmalarından birinde çalışıyor. Tüm bunların yanında onu hayata bağlayan en önemli şeylerden biri de müziğe olan tutkusu…

İşletme bölümü mezunu olmanın farklı sektörlerde iş bulabilme avantajını kullanan Yiğit, iş ararken hep kendini geliştirebileceği ve uzmanlık kazanabileceği kurumsal bir firmada çalışmak ister. Deniz taşımacılığı sektörü başlarda aklında olmasa da ARKAS MSC’den iş teklifi gelince hiç düşünmeden kabul eder.

BİLGİ’de aldığı eğitim sayesinde başta İngilizce bilgisi olmak üzere iş hayatına bir adım önde başlayan Yiğit, “Aldığımız eğitim ile, neden-sonuç ilişkisi kurduğumuz, analitik düşünme gerektiren bir öğrenme disiplini edinmiştik. İşe ilk başladığımda sürekli olarak neyi neden yaptığımızı sorguluyordum ve bir süre sonra daha iyisi için alternatifler üretebiliyordum. Açıkçası bu durum yöneticilerin de dikkatini çekmişti.” diyerek üniversitede aldığı işletme eğitiminin iş hayatına kattığı kazanımlardan bahsediyor.

Mezun olduktan sonra MBA yapmayın düşünür ancak konu ile ilgili görüştüğü Metehan Sekban’ın şu cümleleri onu bu isteğinden vazgeçirir: “Siz henüz yeni mezunsunuz. Şimdi başlarsanız, MBA programındaki tüm dersleri çabucak öğreneceksiniz ve başarı ile mezun olacaksınız. Ama size asıl vermek istediklerimizi alamamış olacaksınız. Biraz çalışın bir yerlerde, çalışma hayatını görün, hatta duvara toslayın; sonrasında alacağınız bu eğitimin faydasını daha çok göreceksiniz…”

Önce kendi öğreniyor, sonra eğitiyor

Mezun olduktan sonra bir süre yalnızca müzik ile uğraşır. Sonrasında BİLGİ’den başka bir arkadaşı ile Shopping TV’de işe başlar. İngiltere’de çok ilgi duyulan satış formatının Türkiye’ye uyarlandığı şirkette satış temsilcisi olarak başlasa da çok geçmeden görevine satış birim yöneticisi olarak devam eder. Burada bir yıl çalıştıktan sonra askere gider ve döndüğünde kurumsal ve büyük bir firmada işe başlamak ister. İstediği de olur ve 2007 Aralık ayında, MSC’de ihracat departmanında müşteri temsilcisi olarak işe başlar. Sonrasında görevleri de yavaş yavaş artar. İstatistik ve raporlama uzmanı görevine geçerek şirketin tüm operasyonel ve ticari raporlamalarını yapmaya başlayan Yiğit, “Bu noktada eklemem gerekir; BİLGİ’de edindiğim istatistik  bilgilerinin çok faydasını gördüm.” diyerek okuluna bir kez daha teşekkür ediyor. Şu anda ‘I.T.I. Koordinasyon Sorumlusu’ titriti ile Türkiye’deki tüm şubeler, yurtdışındaki yazılım ekipleri ve Cenevre’deki merkez ofis ile sürekli işletişim halinde çalışıyor. “Sektörde bu alanda personel ihtiyacı gerçekten çok fazla. Yazılımcılar son kullanıcının ihtiyaçlarını pek bilmiyor. Kullanıcılar ise ihtiyaçlarını tam olarak ifade edemiyor. Burada hem yapılan işin gereksimlerini anlayabilmek, analizini yapmak ve her iki tarafın da dilini konuşabilmek çok önemli.” diyen Yiğit’in görevi sorun çözmek ve koordinasyon sağlamak üzerine… Genellikle de süreç analizi ve iş geliştirme yapıyor. Şirket bünyesinde aldığı eğitimler ve deneyimi sayesinde “İşim gereği, öncelikle kendim öğrenip, kullanıcılara eğitim verir konumdayım. Şirketteki ‘bilir kişi’ olduğumu söyleyebilirim.” diyor.

Müzik aşkı devam ediyor

Tüm Türkiye acenteleri olarak kullanılan yazılımın değişmesi ile, irili ufaklı pek çok projenin yanı sıra e-booking, liman entegrasyon gibi projelerde yer alan Yiğit, şu sıralar e-fatura geçişi ile ilgileniyor. iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmanın ve yeniyi hızlıca kullanabilmenin avantajlarını iş hayatına yansıtarak geldiği bu noktayı “iş geliştirme” alanında devam ettirmek istiyor.

Küçük yaştan beri müzik ile ilgilenen Yiğit, vurmalı çalgılar ile uğraşıyor. Hatta evde küçük çaplı bir enstrüman koleksiyonu olduğu bile söylenebilir. Müziğe olan aşkını eğitimde de sürdürmek istese de üniversite sınavında aldığı iyi puanı göz ardı edemeyerek işletme okuyan Yiğit’in içinde müzik bir ukde. Bu nedenle de müzikten hiç kopmamış. Üniversitede aldığı hemen her seçmeli dersi de müzikle ilgili… Timur Selçuk’tan iki dönem ‘Türk Sanat Müziği’ dersi alma şansı yakalamasına rağmen tüm bunlar minor diploma almak için yeterli olmasa da burada öğrendikleri ile iyi bir temel oluşturan Yiğit’in İstanbul’da flamenko müzik yaptığı bir ekibi de var; ‘Kalkedon Flamenko Topluluğu’.

 

 

Powered by Openmedia