REKLAMCILAR: Hayallerini kendi ajansında kovalıyor

Eda Altunlu / Reklamcılık 2004 / Farkyeri Yaratıcı Grup Başkanı

Üniversitede hocalarının dikkatini çeken eda, iş bulmakta zorlanmaz. Bugün ise, ilk girdiği işyerinden arkadaşlarıyla kurduğu ajansın yaratıcı grup başkanı.

Daha lisedeyken yazmayı çok seven Eda Altunlu, mesleki tercihlerini hep bu yönde yapar. O yaşlarda insanın hayatı boyunca yapacağı mesleği seçmesinin pek mümkün olamayacağına inanan Eda, insanların biraz kulaktan dolma bilgiler, biraz karakteri, biraz da hayattaki duruşunun ve kendisini gelecekte nasıl hayal ettiğinin etkisiyle mesleki seçimini yaptığını düşünüyor. O da liseden sonra bu etkilerle reklamcı olmaya karar verir. Bugün ise iyi bir karar verdiğine inanıyor.

Bilgi’de okurken üçüncü sınıfı bitirdikten sonra hocası Senem Burkutoğlu’nun o dönem kurduğu reklam ajansında ilk stajını yapan Eda, daha sonra Network Altınyıldız’ın iletişim departmanında metin yazarı olarak kısa bir süre staj yapma fırsatı bulur. Ancak ona mesleki açıdan en çok Manajans’ta yaptığı stajın faydası olur.

Okulda teorik olarak öğrendiği bir çok bilginin pratikte nasıl hayata geçtiğini ya da geçemediğini orada deneyimleyen Eda, Manajans’ta yaptığı staj sayesinde, yaratıcı ekiple birlikte çalışmayı, diğer departmanlarla etkileşimi anlayabilme olanağı bulur. Özellikle insani ilişkilerin çok güçlü olduğunu, yardımlaşmanın üst düzeyde yaşandığını düşündüğü Manajans, onun için gerçekten eğitici ve öğretici bir deneyim olur.

Farkyeri’nin kurucu ortağı

Okulu bitirdikten sonra iş bulmakta pek zorlanmayan Eda, bununla ilgili ilk adımları üniversite yıllarında atar. Üniversite son sınıfta, gerçek reklamverenlere hizmet vermelerine, konkurlara girmelerine olanak veren ‘Kampanyalar’ dersinde kurdukları ajans, iki dönem üstüste konkurları kazanınca hocası Kağan İşmen ona, Koloni Reklam Ajans’ında reklam yazarı olma fırsatı sunar. O da bu fırsatı değerlendirerek mezun olduktan sadece 2 ay sonra işe başlar. 2005 yılında ise Koloni’den ayrılan bir kısım ekip arkadaşlarıyla birlikte Farkyeri’ni kurar. Çalışan herkesin aynı zamanda ajans ortağı da olduğu bu ajansın iki yıldır da yaratıcı grup başkanlığı görevini sürdürüyor. Eda, bu görev nedeniyle ajansın hizmet verdiği tüm markalarla bire bir ilgileniyor. Zaten Farkyeri, sadece 10 reklamverene hizmet vermeyi vadeden butik bir ajans olarak yola çıkmış. Başta Alarko Carrier Klima ve Kombi, Toshiba Klima ve Honda Motosiklet olmak üzere çok sayıda tanınmış markanın yaratıcı reklamlarında Eda’nın imzası var.

Ekip çalışması çok sayıda ödül getirdi

Farkyeri’nde ‘Adman’ kavramına inandıklarını söyleyen Eda, kendisi de bu doğrultuda, yaratıcı grup başkanlığı dışında asli görevi reklam yazarlığı olsa da, müşterilerin iletişim stratejilerinin belirlenmesinde ve yazılmasında bizzat yer alıyor. Eda bunun dışında tasarıma olan ilgisini dizginleyemeyip, sanat yönetmeni olan arkadaşlarının yakasına yapışarak onlardan bir şeyler öğrenme ve hayata geçirme çabası içerisinde.

Sektördeki kısa süreli meslek hayatında başarısını çok sayıda ödülle taşlandıran Eda’ya, ekip çalışması olarak yaptıkları çok sayıda reklam kampanyası, ödüller getirir. Farkyeri ekibi olarak kazandıkları Toshiba Klima Kampanyası ile bronz Effie ödülü, Alarko Techem Kampanyası ile Kristal Elma Başarı ödülü, Honda Motosiklet için hazırladıkları çeşitli ilanlar ile birçok Kırmızı Başarı Ödülü’ne sahip olurlar.

Eda’nın başında yer aldığı Farkyeri ekibinin son dönemde ses getiren çok sayıda kampanyası var. Mesela Mustafa Topaloğlu yer aldığı Bpet reklam filmi; hem senaryosu hem de kullanılan çekim teknikleri oldukça beğenilen, keyifli bir proje. Bunun gibi keyifle izlenen, beğenilen ve akıllarda kalan çok sayıda reklam filmine daha izma atmayı hedefleyen Eda’nın gelecek planları arasında hep reklamcılık var. O reklamcılığa dair çalışmak, öğrenmek, farkında olmak ve hep daha iyisi için çabalamak dışında özel bir hedef ya da proje koymuyor önüne.

Bazen ‘öylece durmak’ mutlu ediyor onu

Reklamcılık sektörü Eda’ya aslında iş dışında çok da boş zaman bırakmıyor. Çünkü iş dışındaki zamanlar da işe dair şeyler aslında ona göre. O nedenle hiç bir zaman tam olarak boş zamanı olmasa da fırsat buldukça okumaktan, bol bol film izlemekten, okuduklarını ve izlediklerini biriktirmekten ya da bazen ‘öylece durmaktan’ mutlu oluyor. Eda’nın iş dışında bir çalışması daha var. O, konseptini oluşturarak yaklaşık 6 ay önce hayata geçirdiği www.frapanistanbul.com internet sitesi için düğün davetiyeleri tasarlıyor ve bunu yapmaktan da büyük keyif alıyor.

Powered by Openmedia