Hedefi, AB’ye süt ürünleri satmak

Semi Benhanaste / Ekonomi 2003 / Has Gıda – Panda Dondurma İhracat Müdürü

Has Gıda’nın İstanbul’da en çok ihracat yapan ilk beş gıda firması arasına girmesinde Semi’nin payı çok büyük. Yeni hedefi ise AB ülkelerine dondurma satmak için AB’de üretim yapmak.

Çocukluğundan beri dünyayı gezip dolaşmayı, farklı kültürleri ve yaşam tarzlarını gözlemlemeyi ve yaşamayı seven biri olan Semi, karşılaştığı fırsatları değerlendirerek ihracatla tanışır. Üniversite okurken Akyatırım’da para piyasaları üzerine staj yapan Semi, 2002-2003 yıllarında British American Tobacco’da part time çalışır. Aynı dönem mühendislik ve kimya alanında faaliyet gösteren aile şirketi Elekon ve Kali Kimya’da satış departmanında staj yapar. Bir yandan da hem hobi olsun diye hem de para kazanmak için cast ajanslarına yazılır ve birkaç reklam filminde ve dizide rol alır.

BİLGİ ile birlikte University of Portsmouth’den çift diploma alarak mezun olduktan sonra önce kendi başıma neler yapabileceğini görmek isteyen Semi, reklamcılık ilgisini çektiği için 2003 yılında bir açık hava reklam firması olan Atlas Reklamcılık’ta satış elemanı olarak işe başlar. Bir yıl bu pozisyonda çalışır, daha sonra kendi işini kurmaya karar verir ve sektörde boşluk olduğuna inandığı indoor reklamlar alanında faaliyet göstermek amacıyla, Atlas Reklamcılık’ın sahipleri ile ortak SHE adında ikinci bir firma kurar. Bu firma ile İstanbul’daki en önemli gece kulüpleri ve restoranlara değişik formatlarda reklam hizmeti sunar. 2005 yılında buradan ayrılarak Organik Holding’de risk analyser olarak çalışmaya başlar. Bu dönemde şirket yönetimi konusunda çok önemli deneyimler edinir.

2006 yılında ‘community management expert’ sıfatıyla Mobilera Holding’e geçer. Bu dönem çözüm ortakları Turkcell’in yaptığı gnctrkcll, iştcell ve Fritolay’in Doritos tytz.com gibi birçok önemli projede görev alır. Bu arada BİLGİ’de e-MBA bölümünde yaptığı yüksek lisansını tamamlayarak, 2007 yılında askere gider. Askerden döndüğünde kendini 2008 dünya krizinin ortasında bulur. 2008 yılında profesyonel iş hayatına kaldığı yerden devam ederek, Has Gıda San. ve Tic. AŞ’nin dondurma markası olana Panda ailesine ihracat sorumlusu olarak katılır, 2010 yılında ihracat müdürü olur.

Satış ve müşteri ilişkileri uzmanlık alanı

Dış ticaret alanında, satış, müşteri ilişkileri ve yönetimi konusunda uzmanlaşan Semi, ihracatla ilgili yeni bilgileri öğrenmek için seminerlere de katılır. Bu yıl Tiem Eğitim Danışmanlık tarafından düzenlenen, bayi-distribütörlere yönelik profesyonel satış becerileri eğitimine katılan Semi, bu tarz eğitimlerin çok faydalı olduğuna inanıyor. Bugün Has Gıda /Panda Dondurma’da İhracat Müdürü olarak; yeni pazarlar bulmak ve geliştirilmesini sağlamak, mevcut pazarların muhafaza edilip geliştirilmesini sağlamak, pazarlama aktivitelerini sürdürmek ve ürünlerin son tüketiciye doğru şartlarda ulaşmasını sağlamakla yükümlü olan Semi, “Bu göreve gelmemde en büyük pay, yeni pazarların oluşumuna ve mevcut pazarların büyümesine yaptığım katkıdır. Yurt dışına verdiğimiz bayi sayısı ve ihracatımızın toplam ciro içerisindeki payı önemli ölçüde artış göstermiştir” diyor.

Yurtdışında üretim için çalışıyor

Panda’nın temel vizyonunun, büyümeyi sağlarken marka imajını zedelememek ve kaliteden asla ödün vermemek olduğunu belirten Semi, bu dönem yeni pazarlar bulmak ve yurtdışında üretim yapmak için çalıştıklarını söylüyor. Bunun için birçok ülkede araştırma yapan Semi, “AB kanunlarına göre, AB üyesi olmayan ülkeler, AB ülkelere süt ve süt ürünleri ihraç edemiyor. Bu durum ihracatımızın önünü tıkıyor. Bu şartlarda AB pazarlarına açılabilmemiz için mutlaka üye bir ülkede veya süt ve süt ürünlerinin satışı konusunda AB ile özel anlaşmaları olan bir ülkede üretim yapmamız gerekiyor. Bu proje bizzat benim sorumluluğumda yönetiliyor” diyor.

2009 yılında İstanbul’dan en çok ihracat yapan ilk 5 gıda firmasından biri olan Panda’ya ihracatçı birliklerinden verilen ödülü şirketi adına alan Semi, önümüzdeki dönemde, Panda’nın ihracatını artırmayı hedefliyor, daha sonra bu alanda edindiği deneyimleri hızlı tüketim ürünleri sektöründe kullanmak istiyor.

En büyük hobisi spor olan Semi, haftanın en az dört günü spora gidiyor. Kayak ve su sporları en sevdiği sporlar arasında, ayrıca tenis ve futbol oynamayı da çok seviyor. Müzik aşığı olan Semi, 4 yaşından beri gitar çalıyor. Denizi, yüzmeyi, tekneyle denize açılmayı ve Burgazada’yı seviyor.

Powered by Openmedia