Hedefi, Skoda’ya Türkiye’de üretim yaptırmak

Ali Yüce / Reklamcılık 2009 / Yüce Auto Yönetim Kurulu Üyesi, Yüce Motor ve Erya Yönetim Kurulu Başkanı

Distribütörü oldukları Skoda’nın Türkiye’de yatırım yapması için yoğun olarak çalışan Ali, başka bir dünya markasını daha bünyelerine katmak istiyor.

Küçüklüğünden beri otomobillerle iç içe olan Ali, 3-4 yaşındayken, Skoda’nın Türkiye’deki ilk reklamında oynar. Bir de dayısı Orhan Yüce’nin Türkiye’nin önde gelen otomotiv duayenlerinden olması onun en büyük şansı olur. Lise yıllarından beri aile şirketlerinde hiç ara vermeden çalışan Ali, yaz tatillerinde boş durmaz. Mezuniyet öncesi çalışmayı bu işin anahtarı olarak gören Ali’ye göre bu çalışmalar; sizinle mezun olan arkadaşlarınız sizin rakibiniz ise, onlardan önce yarışa başlama şansı veriyor. Bu yüzden herkese okurken çalışmayı şiddetle tavsiye ediyor. “Bu çalışmalar sayesinde, iş hayatı ile ilgili tecrübe kazandıracağınızın ve buna bağlı olarak başarınızın daha da yükseleceğinin garantisini veriyorum” diyen Ali, üniversitede aldığı reklamcılık eğitiminin de faydasını gün geçtikçe daha çok görür. Üniversitede kendilerine sadece reklam değil, ‘iletişim’in de öğretildiğini belirten Ali, bu eğitimin, hem şirketin pazarlama ve reklam aktivitelerinde hem de şirket ve insan yönetiminde katkısını çok görür.

Şirketin tüm reklam işlerini üstlendi

Mezun olduktan sonra da zaten çalıştığı aile şirketlerinde tam zamanlı olarak çalışmaya devam eden Ali, sadece reklamcılık mezunu olduğu için şirketlerin tüm reklam ve pazarlama görevlerini üstlenir. Ayrıca Skoda’nın Türkiye distribütörü oldukları için firmanın yurtdışı ilişkileri ile özellikle Skoda fabrikasıyla ilişkileri bizzat yürütmeye başlar. İki bayiinin tüm yönetiminin kendisine verildiğini söyleyen Ali, holdingleşen otomotiv sektöründe aile olarak tek distribütör olmanın büyük bir başarı olduğunu, otomotiv sektöründe bu sene 57. yıllarını kutladıklarını, hedefleri doğrultusunda daha büyük adımlarla yürümeye devam ettiklerini dile getiriyor.

11 yıldır sektörde ve iş hayatında olan Ali, insanın otomotiv sektöründe her gün bir şey öğrendiğini düşünüyor. Perakende ve özellikle ikinci el, araçların yaşına göre piyasa değerleri veya yeni araçların fiyatlarına göre piyasada yaratacağı muhtemel hareketler konusunda bilgi sahibi olan Ali, “Otomotiv sektöründeki en büyük eğitimi insanları dinleyerek ve belirli bir seviyeye gelmiş bu camiada kendini kanıtlamış insanların bir işi nasıl yaptıklarını gözlemleyerek aldım” diyor.

Halen, üç aile şirketinde çeşitli görevler alan Ali, Skoda’nın Türkiye distribütörü olan Yüce Auto’nun hissedarı ve Yönetim kurul Üyesi. Ayrıca kendi bayileri olan Yüce Motor ve Erya firmalarının da yönetim kurulu başkanı olarak görevini sürdürüyor. Yüce Auto’daki görevi kapsamında; yurtdışı ilişkileri, siparişler ve fiyatları belirlemek olduğunu ifade eden Ali, burada ayrıca, reklam ve pazarlama aktivitelerinin kararlaştırılması, reklam ajansıyla olan ilişkileri de yürütüyor. Ayrıca bana bağlı olan bayilerde satış, ikinci el satış, yedek parça ve servis konularında görevli. Bu bayilerin genel durumları, satış adetleri ve kar zarar durumlarıyla bizzat ilgileniyor.

Skoda’nın başarısını artırdı

Son dönemde firma olarak Skoda markasının Türkiye’deki konumunu çok daha iyi noktalara getirdiklerini,  yüksek hedeflere doğru ilerlemesini sağladıklarını dile getiren Ali, bunu, reklamları sürekli hale getirip, daha çok tüketiciye ulaşarak ve tüketici ile aralarında bir bağ kurarak başardıklarına dikkat çekiyor. Bu sayede son 3 senede Skoda markasının her sene satış rakamını ikiye katladıklarını açıklayan Ali’nin bizzat kendisinin çalışmalarında yer aldığı reklamlar ödül alır. Geçen sene Skoda markasının ‘Açık Hava Mecrası Kullanımı’ dalında ‘Kristal Elma’ ödülü aldığını söyleyen Ali, yine geçen sene Eko Vitrin dergisinin yaptığı oylamada Superb Combi aracının yılın en güzel otomobili unvanına layık görüldüğünü açıklıyor. Diğer yandan Skoda fabrikalarının aldığı çok sayıda ödülün de Skoda’nın bir parçası olarak kendilerini memnun ettiğini vurguluyor.

Skoda markasını Türkiye’de daha da büyüttükten sonra marka için Türkiye’de üretim yapmayı hayal eden Ali’nin bir diğer hayali ise; başka bir dünya markasının daha distribütörlüğünü almak. “Kişisel olarak en büyük hedefim ise, kendimi daha da geliştirerek sektörde söz sahibi olmak” diyen Ali, iş dışında seyahat etmeyi, yeni ülkeler görmeyi farklı kültürler tanımayı çok seviyor. Sinemayı çok seven Ali, yaklaşık 15 sene hentbol oynar, üniversite ikinci sınıfta bırakır ama şimdi ara sıra futbol oynuyor.

Powered by Openmedia