Hem fotoğrafçılık, hem de yönetmenlik yapıyor

Volkan Çalışır / Fotoğraf ve Video-2009

Birçok yerli ve yabancı şirketin fotoğraf ve reklam projelerinde fotoğrafçı, görüntü yönetmeni ve yönetmenlik yapıyor. Şu aralar Tv8’de yayınlanan ‘Bir fikrin mi var?’ programını yönetiyor.

Ailenin üçüncü kuşak fotoğrafçısı olan Volkan, çocukluk yıllarında fotoğraf çekmeye başlar. Çocukluğunu fotoğraf makineleri ile oynayarak, onları parçalayarak geçirir. 1998 yılından beri de öncelikle fotografçı, sonrasında da görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak çalışmaya başlayan Volkan, daha üniversiteye başlamadan önce, 1998 yılında Türkiye’nin ilk dijital reklam platosunda çalışmaya başlar. Ardından 2002 yılında 20ML’de Ertan Uca-Emre Doğru ve Andrew Foxall ile çalışma fırsatı bulur. Aslında BİLGİ’nin Fotoğraf ve Video Bölümü’nde okuma fikri de bu süre içinde oluşur.

BİLGİ’den önce, İstanbul Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nde ön lisans eğitimi alan Volkan, sektörün işleyişi ile ilgili BİLGİ’den önce ciddi birikim edinir.

BİLGİ’deki üniversite hayati boyunca da hep çalışan Volkan, bu nedenle 2003 yılında başladığı lisans eğitimini ancak 2009 yılında tamamlayabilir. BİLGİ’de eğitimini aldığı Fotoğraf ve Video Bölümü sayesinde, kendini özellikle teori konusunda geliştirme fırsatı bulur. Hali hazırda sektörde faal olduğu için uygulamada pek bir değişiklik olmadığını düşünen Volkan, yüksek lisans eğitimini yarıda bırakır.

2011’de Lup Film’i kurdu

Üniversiteden mezun olmadan önce, 2007 yılından itibaren freelance olarak çalışan Volkan, 2011 yılında Burak Yamanlıca ile birlikte Lup Film’i kurar. Lup Film bünyesindeki bir ajans ve bir de interaktif tasarım şirketinin ortağı olan Burak, bu sürede birçok yerli yabancı şirketin, fotoğraf ve reklam filmi projelerinde fotoğrafçı, görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak görev alır.

Reklam projeleri dışında, bu sezon TV8’de yayınlanmakta olan girişimcilerin yarıştığı ‘Bir Fikrin mi var?’ programının da genel yönetmenliğini yapan Volkan, “Fotoğraf benim için hep reklam ile birlikte gelmiştir. Reklam fotoğrafı üretirken geçirdiğimiz yaratıcı süreç beni özellikle çok heyecanlandırıyor” diyor

Reklam fotoğrafı setlerinde sanılanın aksine onlarca yetenekli fotoğrafçının çalıştığını söyleyen Volkan, her projede yeni fikirler ve yaratıcı ekipler ile çalıştıklarını dile getiriyor. Buralarda devamlı bir vizyon ve fikir alışverişi olduğuna dikkat çeken Volkan’ya göre fotoğraf setlerinde çalıştığınız süre boyunca bir sürü yeni bilgi edinebiliyorsunuz. Fotoğrafın, özellikle reklam fotoğrafının, eğitimin yanında, tecrübenin de içinde yer alması gereken bir iş olduğuna inanan Volkan, genelde bu tecrübenin de daha tecrübeli ustalar ile birlikte çalışılarak edinildiğini vurguluyor.

Fotoğraf ve film işi yapıyor

Halen Burak Yamanlıca ile birlikte kurdukları prodüksiyon şirketi Lup Film Prodüksiyon’da fotoğraf, film, reklam ve TV programı prodüksiyonları yapan Volkan, bu işler için çeşitli ajanslar ile birlikte çalışıyor. “Genelde reklam, yer alacağı mecraya göre fikir aşamasını geçmiş olarak bize geliyor, biz de fikri kendi vizyonumuza göre görselleştiriyoruz” diyerek yaptıkları işle ilgili bilgi veren Volkan, fotoğrafçılıkla ilgili bugüne kadar sayısız projeyi hayata geçirir. Garanti Bankası için gerçekleştirdikleri projelerin ilk aklına gelen önemli projeler arasında yer aldığını belirten Volkan, şu sıralar, tüm zamanını TV8’deki yarışma programı ‘Bir Fikrin mi var?’a ayırıyor. Bunun dışında bahar döneminde yayınlanmaya başlayacak ‘Mavi İnsanlar’ adlı su altı belgesel serisi ile ilgili çekimlere de devam ediyor.

Bugüne kadar çalıştığı ekiple birlikte birçok yarışmadan ödül de alan Volkan, görüntü yönetmenliğini yaptığı Doritos Akademi/Haydar Ling ile İngilizce projesinin (Ajans TribalDDB) 10. Altın Örümcek, yine görüntü yönetmenliği yaptığı İş Bankası Biyokimlikli Bankamatik interaktif reklam çalışmasının Mixx Awards 2011’de ödül aldığını açıklıyor.

İş dışındaki hayatında, doğa koruma ile ilgilenen, sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili projelere destek vermeye çalışan Volkan, vakit buldukça kuş gözlem etkinliklerine katılıyor ve Scuba dalış yapıyor.

DÜN

ORHAN CEM ÇETİN

BUGÜN

NİHAT ÇALIŞIR

EVİ-OFİSİ

EN SON

ÇARPIŞMA-J.G. BALLARD

PROMETHEUS

KAŞ

Powered by Openmedia