Bebek, doğum ve düğün fotoğrafı çekiyor

Neşe Çapan Baysal / Fotoğraf ve Video-2009

Bir yıl önce Neşe Çapan Baysal Photography’i kuran Neşe, bebek, doğum ve düğün hikayelerini fotoğraflıyor. Baby shower’lar düzenleyip anne karnından bebekleri takip ediyor.

Sanat her zaman ilgisini çeker, resim, tual yapmayı, eski fotoğraf makinalarını kurcalamayıp tamir ettirip eski filmlerle fotoğraf çekmeyi çok sever. Lisede okulun tiyatro bölümünde rol alır, hiç bir zaman aklı matematik ve teknik işlere yatmadığı için babasının istediği meslekleri tercih etmez. En büyük hayali İngiltere’de St Martin’s’e veya New York’ta Parsons’a gitmektir ama bu hayalini gerçekleştiremez. Okuduğu bölümü kazanınca ilk önce bocalar ama daha sonra bölümünü de hocalarını da çok sever ve üniversitedeyken profesyonel fotoğrafçılığa başlar.

Üniversitedeyken babasının iş yerinde çalışan Neşe, üçüncü sınıfta aldığı bir dersin bitiminde, 19 Temmuz 2008’de ilk sergisi ‘Little Histories’i açar. Üniversitede aldığı eğitimin işinde çok yararını gören Neşe, “İyi ki BİLGİ’den mezun olmuşum. Orada bize çok fazla imkan, ekipman sağlandı. Projelerimizde farklı farklı konulara değinerek farklı bakış açıları kazandık. Her birimiz şuan fotoğraf dalının çok farklı noktalarındayız ki bu da bunun en büyük kanıtıdır” diyor.

Kendi şirketini kurdu

Mezun olduktan sonra da babası Neşe’nin yanında çalışmasını ister. 2011 yılına kadar babasının yanında çalışan Neşe, o yıl evlenir. Eşi Can Baysal, Neşe’nin hayatında bir değişiklik yapmak, farklı yerlerde çalışmak istediğini anlar. 2011 yılında eşi ‘Can Baysal Cast Ajansı’nı kurmuştur ve Neşe’nin iş sıkıntısını gidermek için kendi şirketinin bir kolu olarak ‘Neşe Çapan Baysal Photography’i kurmasına destek olur. Ailesi de onu destekler ama eşinin teşviki ile ortağı olduğu şirketinde profesyonel düğün ve bebek doğum fotoğrafçısı olarak çalışmaya başlar.

Mesleğinde bebek, doğum fotoğrafçılığı ve düğün-hikaye fotoğrafçılığı alanında uzmanlaşmaya karar verir. ‘Baby shower’lar düzenleyip, annenin hamileliğinin sekizinci ayından itibaren anne ile birlikte olduklarını söyleyen Neşe, bebek doğum fotoğrafları çekmeye, yeğeni Elif Ela ile başlar. 2010 yılında onun doğum anındaki fotoğraflarını çekerken, doğum mucizesinden çok etkilenerek bu alana yönelmeye karar verir.

Gittiği hiç bir düğünün fotoğrafçılarını beğenmeyen, aceleyle çekim yapan fotoğrafçıların çiftleri düşünmediğini gören Neşe, bu düşünce ile düğün fotoğrafçılığı da yapmaya karar verir. Düğün fotoğrafçılarının çoğunun olaya ticari yaklaştığını, ortaya çıkan sonucun ise hüsran olduğunu söyleyen Neşe, “Bu durum beni bu işe itmiş olabilir. İyi fotoğraf çekmek için zaman gerekir. Biz güzel gerçek bir hikaye ortaya çıkarmalıyız. Gerçek diyorum çünkü bana yalandan gülümsemelerinden hoşlanmıyorum. Bebek de gelin ve damatta içlerinde bir hikaye barındırdıkları için fotoğrafın bu iki dalını seviyorum ve uzmanlaşmak istiyorum. Bir de portre çekme hastalığı var bende” diyor.

İkinci sergisini açmayı planlıyor

Şu anda Neşe Çapan Baysal Photography’de profesyonel fotoğrafçı olarak çalışan Neşe, her gelen işe kendisi gitmeye çalışıyor. Çok büyük bir aksilik çıkmadığı sürece de öyle yapmaya devam edeceğini belirten Neşe, kendisinin yerine başka birini çekime göndermeyi çok doğru bulmuyor. “Çünkü sizi tercih edenler siz varsınız diye tercih ediyor, dolayısıyla başka birini göndermek ne mantıklı ne etik geliyor” “diye konuşan Neşe, şu aralar ikinci sergisi açmayı planlıyor, ancak bunun için yer bulmakta sıkıntı çekiyor. Bir de bitirme tezi olan kitabını bastırmayı düşünüyor.

İlerde Magnum fotoğrafçıları arasında yer almayı fazlasıyla isteyen Neşe, gezip gördüğü ve çektiği fotoğraflarla ilgili yazılar yazmayı da seviyor, sitesinde bunlara da yer veriyor. Belki ileride kalemini daha güçlü kullanarak, fotoğraf adına bir şeyler de yazmak isteyen Neşe, bunun asla bir ‘fotoğraf dersi’ olarak algılanmamasını istiyor. Editöryal işleri de seven Neşe, iş dışında dünyanın farklı yerlerini gezip görmeyi, oradaki yaşamlara tanık olmayı seviyor. Gittiği yerlerin fotoğraflarını çekiyor. Eşiyle vakit geçirmekten ve ailesiyle beraber olmaktan hoşlanıyor. Bir de eski fotoğraflardan yeni albümler ve ‘skech book’lar yapmaktan büyük keyif alıyor.

DÜN

ORHAN CEM ÇETİN

MÜZE-KARANLIK ODA

BUGÜN

BABASI

KİTAPÇILAR

MANGERIE

EN S0N

LİMON AĞACI

AŞK ÇEŞMESİ

AMSTERDAM

Powered by Openmedia