Hisse ağırlıklı fonların yönetiminden sorumlu

Mustafa Kemal Özmen / Uluslararası Finans 2004 / İş Portföy Yönetimi Kıdemli Portföy Yöneticisi

Yabancı müşterilere yönelik Türkisfund Sıcav fonları ve İş Bankası’nın kurucusu oldugu A Tipi Karma Kumbara Fonu, İMKB Ulusal Mali Endeks ve Teknoloji Endeksi fonları yönetiyor.

Üniversiteye girerken uluslararası finans bölümünü seçme sebebi, finans sektöründe çalışmak istemesidir. Üniversite yıllarında, sektörün farklı alanlarında faaliyet gösteren şirketlerde yaptığı stajlar uzmanlaşmak istediği alan konusunda ona yön verir. Son sınıfta Doğuş Holding İş Geliştirme Departmanı’nda yaptığı stajın, mezun olunca holding bünyesindeki Garanti Yatırım’da işe başlaması için iyi bir referans olur. Bunun dışında yatırım bankacılığına zaten ilgisi vardır. Ayrıca üniversite yıllarında aldığı dersler ve Oral (Erdoğan) Hoca ile yapmış olduğu sohbetlerin de bu alana olan ilgisini arttırdığını söylüyor.

Üniversitede aldıkları teorik eğitimin iş hayatında çok etkili olduğunu belirten Kemal’in zaman içerisinde bu temel eğitimin üzerine koyduğu pratikteki çalışmaları, edindiği tecrübeler ve kişisel gelişime yönelik eğitim, seminer ve sertifika gibi çalışmalar da kariyerine önemli katkısı olur. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans alanında yapmış olduğu yüksek lisans eğitimi de bunlardan biridir.

Okurken çok sayıda staj yaptı

Üniversite hayatının ilk yıllarında çalışan öğrenci programı kapsamında kampus içerisinde bilgisayar laboratuarında çalışan Kemal, bunun dışında her yaz döneminde finans sektörünün farklı alanlarında stajlar yapar. Sırasıyla, Finansbank, Ata Yatırım, Koç Holding ve Doğuş Holding’te stajyer olarak görev alır. Farklı dallarda yapmış olduğu bu çalışmaların gerek kariyerine yön vermesi gerekse iş hayatına ve disiplinine adapte olması konusunda çok faydasını görür.

Üniversiteden mezun olduktan yaklaşık bir ay sonra Garanti Yatırım Araştırma Departmanı’nda hisse senedi analisti olarak iş hayatına başlar. 1.5 yıl burada çalıştıktan sonra, TEB Yatırım Araştırma Departmanı’nda yine hisse senedi analisti olarak görev alır. Daha sonra gelen teklif üzerine, kariyer planlamasının da bu yönde olması nedeniyle bir aracı kurum olan TEB Yatırım’dan ayrılarak, bir portföy yönetim şirketi olan Fortis Portföy’de analist olarak çalışmaya başlar. 2006 yılının Eylül ayından 2010 yılının Mayıs ayına kadar Fortis Portföy’de görev alır. Bu dönem altı aylık kısa dönem askerlik görevini de Mardin’ın sınır ilçesi olan Nusaybin’de tamamlar. 2010 yılının Mayıs ayında İş Portföy Yönetimi AŞ’de portföy yöneticisi olarak çalışmaya başlar. 2011 yılının başından itibaren de kıdemli portföy yöneticisi olarak burada çalışmayı sürdüren Kemal, 2010 yılının Temmuz ayında evlenir.

Zamanla fon yönetimine yöneldi

Mesleğinde, finansal analiz, şirket değerlemesi ve fon yönetimi alanlarında uzmanlaşan Kemal, yatırım bankacılığına ve piyasalara olan ilgisi nedeniyle aracı kurumlarda çalışmaya yönlendiğini, analist olarak başladığı iş hayatında zaman içerisinde hedefini fon yönetimi olarak belirlediğini söylüyor. Lisans ve lisansüstü eğitimleri dışında bu alanla ilgili çalıştığı kurumlarda ve sektördeki diğer kurumlarda çeşitli eğitim, seminer, sertifika programlarına ve sınavlarına katılan Kemal, bunlar arasında en önemlilerinin SPK lisansları olduğunu belirtiyor.

İki yılı aşkın süredir İş Portföy’de hisse ağırlıklı fonların yönetiminden sorumlu. Bu fonlar arasında; yabancı müşterilere yönelik Türkisfund SICAV Fonları (hisse, bono) ve Türkiye İş Bankası’nın kurucusu olduğu A Tipi Karma Kumbara Fonu, İMKB Ulusal Mali Endeks ve Teknoloji Endeksi Fonları yer alıyor.

Şu aralar yurtiçi bireysel yatırımcılara yönelik yeni ürünlerin geliştirilmesi konusunda bazı çalışmalar içinde yer alan Kemal’in, mesleğiyle ilgili öncelikli hedefi, ulusal ve uluslararası yenilikleri, değişim ve gelişmeleri takip ederek kariyer gelişimini sürdürmek ve işimde başarılı olmak. Daha uzun vadede, yönetici pozisyona gelerek Türkiye’de finansal piyasaların gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor. İş dışında vakit buldukça seyahat etmekten ve yeni yerler görmekten hoşlanan Kemal, bunun dışında birçok spor dalıyla gerek aktif gerekse seyirci olarak yakından ilgileniyor. Boş zamanlarımda mümkün olduğunca spor yapmaya ve kitap okumaya çalışıyor. Son zamanlardaki hobisi ise dalış.

Powered by Openmedia