Yabancı fonlara yatırım danışmanlığı yapıyor

Cansev Şanlı / Uluslararası Finans 2005 / Eczacıbaşı Menkul Değerler-Uluslararası Hisse Senedi Satış ve Pazarlama Uzmanı

Türkiye’de İMKB’ye yatırım yapmak isteyen en az 50-100 milyon dolarlık yabancı yatırım fonlarına danışmanlık yaparak, yatırım tavsiyelerinde bulunuyor.

Hayali olan finans sektörü her zaman ilgisini çektiği için bu alanda çalışmaya üniversite yıllarında karar verir. Zaten hep yapmak istediği meslek; dünyanın dört bir yanını sık sık ziyaret edeceği, fikrini belirteceği, satacağı, insanlarla ilişki içinde, güven kurarak ve ona inanacakları bir meslektir. Üniversitede Economy 101 dersini aldığı Prof. Taner Berksoy’dan etkilenir, hocasını rol model alır, onun karizması, herkesi himayesi altına alan bilgisi ve bu bilgiyi aktarma şekli Cansev’i etkiler. İstanbul’da bir konferansta tesadüfen tanıştığım New York Borsası Başkan Yardımcısı da ona bir liderin nasıl olması gerektiğini, mütevaziliği, asaleti, candanlığı ve alçak gönüllülüğüyle gösterir. “Bence bu Türkiye’deki snob üst düzey yöneticilere bir benchmark olmalı” diyen Cansev, bir de yeni tanıştığı PWC kurucularından Adnan Nas’ı, bundan sonraki hayatı için rol model alır.

BİLGİ’nin eğitim sistemi farklı

BİLGİ’de farklı alanlarda araştırma yapabilecekleri, çevrecilik, girişimcilik ve insan ilişkileri öğrenebilecekleri bir eğitim aldıklarını söyleyen Cansev, bölümünde aldığı eğitimin şu anki işinde çok faydasını gördüğünü dile getiriyor. Üniversitede okurken, tezgahtarlık yapar, turizm ve global şirketlerde hem çalışır hem de staj yapar. Önce Hazine Müsteşarlığı’nda uluslararası sermaye piyasaları alanında staja başlar. Ardından Türk Hava Yolları’nda, Kurumsal Yönetim Derneği’nde ve Ernst and Young’da staj yapar. Mezuniyet öncesi yaptığı bu stajlar, kurumsal hayattaki davranış kalıplarını, insan ilişkilerini öğrenmesini, zorluklara alışmasını sağlar. Ernst and Young gibi ciddi şirketlerde yapılan stajların insanı direkt iş hayatına hazırladığını söyleyen Cansev, ilk işi olan denetçilik için Ernst and Young’dan kabul alır.
Mezun olduktan hemen sonra, Ernst and Young’da denetçi olarak çalışmaya başlayan Cansev, bir yandan da yine BİLGİ’de uluslararası finans alanında yüksek lisansa başlar ve 2009 yılında mezun olur. Bu arada çalıştığı ilk profesyonel kurum olan Ernst and Young’da 1.5 yıl çalıştıktan sonra; Reckitt Benckiser adlı Alman-İngiliz ortaklı bir şirkete assistant commercial controller olarak transfer olur ve 180 derecelik bir değişiklik yaparak, kariyerine hisse senedi araştırma analisti olarak devam eder. Yaklaşık bir sene önce de kariyerini pazarlama alanında sürdürmek üzere, Eczacıbası Menkul Değerler’de yeni bir pozisyonla işe başlar. Burada en az 50-100 milyon dolar büyüklüğündeki yabancı yatırım fonlarına yatırım danışmanlığı yapan Cansev, Eczacıbaşı Menkul Değerler’de yurtdışı kurumsal hisse senedi satış pazarlama (Institutional sales) olarak bilinen uluslararası pazarlama uzmanı olarak görevini sürdürüyor. Cansev, ayda en az bir veya daha fazla seyahat ederek, yurtdışında Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen veya hali hazırda yatırımları olan müşterilerin bilgilerini güncelleyerek, onlara yatırım tavsiyesi veriyor.
Mesleki eğitimler de aldı

Meslekte finans alanında uzmanlaşan Cansev, hem lisans hem yüksek lisansını bu nedenle bu alanda yapar. Bunun dışında kendini geliştirmek için, ‘iş yerinde beden dili’ gibi konularda birçok eğitime katılır. Yeni insanlarla tanışıp iletişim kurmak için yurtdışındaki seminerlere ve konferanslara katılır ve New York, Londra, İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinden işle ilgili danışabileceği arkadaşlar edinir. Mesleğinde bugüne kadar pek çok önemli projede çalışan Cansev, mesela İran’da bir fabrikaya sahip olan bir şirketi, ABD’deki yatırımcılara tanıtmak için Road Show yapar ve şirketi yabancı yatırımcılara tanıtır, bazı yatırımcıların yatırım yapmasını sağlar.
İleride de borsayla bağlantılı işler yapmak isteyen hatta kendi işini kurma planlarını şimdiden yapmaya başlayan Cansev, ayrıca çok yakından takip ettiği Türk resim sanatı ile ilgili bir iş yapmayı tasarlıyor. İş dışında bu hobiye zaman ayırıyor, bunun dışında ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçiriyor. Seyahat etmeyi seviyor, iş seyahatlerini hafta sonlarıyla bağlayarak kaçamak yurtdışı tatilleri yapıyor.

Powered by Openmedia