Hukukun önemini anladı, avukat oldu

Mustafa Şıvgın / Hukuk Fakültesi 2002 / Mete Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı

Her biri kendi alanında uzman tecrübeli avukatlarla birlikte, çok farklı alanlarda, hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veriyor.

1997 yılında üniversiteye girmeden önce Ankara’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev alan Mustafa, bu dönemde hukuk bilmenin ve hukukçu olmanın önemli olduğunu anlar ve Hukuk Fakültesi’ne gitmeye karar verir. BİLGİ’de verilen hukuk eğitiminin gerçekten akademik anlamda kaliteli ve birçok yönü itibariyle de avukatlık yapmak isteyenler için uygulamaya dönük ve mesleki hayata hazırlayıcı olduğunu, mezun olup meslek hayatına girince anlayan Mustafa, bu nedenle aldıkları hukuk eğitiminin mesleğe faydalı olduğunu söylüyor.

Üniversitede okurken bir yerde çalışmak yerine daha çok sosyal faaliyetlere katılan Mustafa, 1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Büyük Anadolu Kulübü’nün kurucusu ve aynı zamanda kurucu başkanı olur. Başka birkaç kulübün de kuruluşunda ve çalışmalarında yer alır. Aynı yıl Kulüpler Birliği’ni kurduklarını belirten Mustafa, burada da Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı olarak çeşitli faaliyetlerde bulunur. 2000-2001 döneminde Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcılığı ve 2001-2002 döneminde de Öğrenci Konseyi Başkanlığı görevlerini yürütür. Bu çalışmaların tamamı, çalışma hayatında farklı tecrübeler olarak ona fayda sağlar.

BİLGİ’de yüksek lisans yaptı

Mezun olduktan sonra, 2003 yılı Ocak ayı itibariyle Prof. Dr. Cevdet Yavuz’un yanında (Yavuz Hukuk Bürosu) stajını başlatır. Staja başladığı ofisin, uzmanlık alanını belirlemesinde yardımcı olduğunu söyleyen Mustafa, bu ofiste ağırlıklı olarak borçlar hukuku, ticaret hukuku konularında çalıştıklarını, bu çalışmaların kendisini ister istemez sözleşmeler, ticari ilişkiler ve bundan dolayı oluşan uyuşmazlıklar yönünde uzmanlaştırdığını belirtiyor. 2005 yılında yine BİLGİ’de ekonomi hukuku alanında yüksek lisans programına başlayan ve daha sonra bitiren Mustafa, yüksek lisans programının da; özel hukuk sözleşmeleri, enerji hukuku,  fikri mülkiyet, telekomünikasyon, rekabet hukuku ve benzeri konuları, ayrıca incelenmesi gereken ve uzmanlaşma sağlanabilen konuları içerdiğinden, mesleki çalışmalarında faydasını gördüğünü dile getiriyor. 2007 yılında meslektaşı Meryem Kübra Ersin ile evlenen Mustafa’nın 2009 yılı Temmuz ayında kızı Elif Mina dünyaya gelir. Bu dönemde birçok konuda hukuki araştırmalar ve çalışmalar da yapan Mustafa, stajyer olarak başladığı Yacuz Hukuk Bürosu’ndan 2010 yılında kıdemli avukat olarak ayrılır.

Askerden sonra ofisini açtı

Askerlik görevini yapmaya karar verdiği bu dönem, askerlik dönüşü bir ofis açmaya karar veren Mustafa, 2010 yılı Nisan ayında askere gider. Askerden döndükten sonra 2010 yılı Kasım ayında Mete Hukuk Bürosu’nu açar. “Bu konuda çalıştığım ofisle de görüşmelerimi yapmıştım. Askerden döndükten sonra, gerekli hazırlıkları tamamlayıp ofisi faaliyete geçirdik” diye konuşan Mustafa, bir hukuk bürosu kurmanın ve hukuk bürosu olarak kamu hizmeti vermenin hem avantajları hem de dezavantajları olduğunu vurguluyor.

Mete Hukuk Bürosu olarak her biri kendi alanında uzman ve tecrübeli avukatlardan oluştuklarını dile getiren Mustafa, şirketler hukuku, ticaret hukuku, rekabet hukuku, iş hukuku, fikri ve sınai mülkiyet hukuku, gayrimenkul hukuku, enerji hukuku, telekomünikasyon hukuku olmak üzere birçok hukuk dalı ve bunlara ilişkin hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veriyor. Henüz 1,5 yıllık geçmişi olan bir büro olarak, amaçları ile ilgili de bilgi veren Mustafa, “Yaptığımız kamusal görevi ve verdiğimiz hukuksal hizmetleri en doğru şekilde vermek. Bu süreç boyunca yeni çalışma arkadaşlarımızın da aramıza katılarak ofisimizin etkin şekilde çalışmasını devam ettirmek” diyor. Kişisel olarak hedefinin iyi bir hukukçu olmak olduğunu belirten Mustafa’ya göre avukatlık mesleği en riskli mesleklerden biri. Zira uymak zorunda oldukları hukuk kurallarını çok iyi bilmeleri, yine bu kuralları güncel olarak da takip etmeleri gerekiyor. Aksi halde hak kayıplarına neden olabileceklerini vurguluyor.

Bu yıl Ocak ayında oğlu Ali Sina’yı de kucağına alan Mustafa, 2009 yılından beri iş dışında önceliği çocuklarının aldığını söylüyor. Vakit bulduğunda kitap okumaya çalışan Mustafa, Fenerbahçe taraftarı olarak iyi bir futbol izleyicisi. Bu yüzden fırsat buldukça maç seyretmeyi, doğa yürüyüşlerini seviyor.

Powered by Openmedia