İlgisini en çok yabancı yatırımcılar çekiyor

Funda Aral Bilgin / Hukuk Fakültesi 2002 / Bilgin Avukatlık Bürosu Ortağı

Yabancı firmaların Türkiye’deki yatırımlarında ihtiyaç duyacakları hukuk ve yatırım danışmanlığı hizmetini verecek bir oluşumu hayata geçirmeyi hedefliyor.

Avukat olmaya daha çocukken karar verir. Ailesinde ve yakın çevresinde hiç hukukçu olmamasına rağmen hep avukat olmayı ister. Bu nedenle sınavda hukuk fakültesinden başka bir tercih yapmaz. Üniversitede okuduğu dönem ofis mobilya ve donanımları satan bir Alman firmasının satış-pazarlama departmanında part-time çalışır. Ağırlıklı olarak katalog üzerinden satış yapan bu firmanın katalog hazırlama sürecinde yer alır. Almancadan Türkçeye tercüme yapar, katalogların gönderildiği potansiyel müşteriler ile yüz yüze görüşüp firma ve ürünlerin tanıtılması işini yürütür, firmanın katıldığı fuarlarda görev alır. Bu çalışmanın büyük faydasını gördüğünü düşünen Funda, bu çalışma sayesinde marketing yapmak, insanlarla iyi ilişki kurmak, müşteri kazanabilmek konusunda deneyim kazanır. Okurken bölümüyle ilgili bir staj yapmasa da bugünkü hukuk öğrencilerine mutlaka okula devam ederken staj yapmalarını tavsiye eden Funda, bu stajın mezun olduktan sonra çalışacakları dalları ve çalışma alanlarını seçmelerinde faydası olacağını belirtiyor.

Yüksek lisansını Amsterdam’da yaptı

Üniversiteden mezun olduktan sonra Verdi ve Yazıcı Avukatlık Ortaklığı’nda staj yapmaya başlayan Funda, 2003 yılında ruhsatını aldıktan sonra da avukat olarak 2007 yılına kadar burada çalışmaya devam eder. Mezun olduktan sonra bir de University of Amsterdam’da European Private Law (Avrupa Özel Hukuku) üzerine yüksek lisans yapan Funda, bu eğitimin işinde çok büyük fayda sağladığına inanıyor. Yüksek lisansın üniversiteden mezun olduktan hemen sonra değil bir süre çalıştıktan sonra yapılmasının, uzmanlaşılacak alanların tercihi konusunda daha faydalı olduğunu düşünen Funda, Verdi ve Yazıcı’da çalıştığı süre boyunca önemli bir özelleştirme projesinde, ayrıca bankacılık, alkol, sigara, giyim gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren lider firmaların birleşme-devralma projelerinde görev alır. 2007 yılında Gün Avukatlık Bürosu’nda şirketler hukuku departmanında kıdemli avukat olarak çalışmaya başlayan Funda, burada temel olarak ticaret hukuku alanında çalışır ve yerli yabancı firmalara danışmanlık hizmeti verilmesi, hisse devir, ortaklık, distribütörlük sözleşmeleri gibi çok çeşitli sözleşmelerin müzakere edilmesi ve hazırlanması, gayrimenkul hukuku, banka ve finans hukuku ile ilgili projelerde çalışır.

Birleşme-devralma eğitimi aldı

Bu arada 2006 yılında evlenen Funda, çocukluk arkadaşı olan bir meslektaşı ile birlikte 2008 yılında hayalini gerçekleştirerek kendi ofisini açar. Halen Bilgin Avukatlık Bürosu olarak çalışmalarını sürdüren Funda’nın 2010 yılında oğlu dünyaya gelir. Ticaret hukuku, özellikle ticari davalar, banka ve finans hukuku ve birleşme-devralma alanlarında uzmanlaşan Funda, birleşme-devralmalar konusunda bazı eğitim ve seminerlere katılır. Kendi ofisini açtıktan sonra Türkiye’nin öncü bankalarının yabancı bankalar ile birleşme/devralma işlemlerinde ve önemli bir özelleştirme sürecinde görev alan Funda, “Biz ağırlıklı olarak ticaret hukuku alanında hizmet veriyoruz. Danışmanlığını yürüttüğümüz yerli ve yabancı müvekkillere düzenli danışmanlık veriyoruz, şirketlerin faaliyetleri esnasındaki her türlü hukuki süreçleriyle ilgileniyoruz. Bu kapsamda müvekkillerimizin taraf olduğu ticari davalardan, iş davalarına, ticari sözleşmelerin hazırlanmasından, işlem ve faaliyetleriyle ilgili hukuki mütaala verilmesine kadar geniş bir alanda hizmet veriyoruz” diyor.

Bu yıl Temmuz ayında yeni Ticaret ve Borçlar Kanunu’nun yürürlüğe gireceği bilgisini veren Funda, bu kanunun özellikle şirketleri ilgilendiren önemli değişiklikler getireceğini, bu yüzden şu aralar ağırlıklı olarak müvekkil şirketleri yeni kanuna uyumlu hale getirmek için

çalıştıklarını belirtiyor. Türkiye’nin yabancı yatırımcıların çekici bulduğu, yatırım yaptıkları bir ülke olması nedeniyle yabancı firmaların Türkiye’deki yatırımlarında ihtiyaç duyacakları hukuk ve yatırım danışmanlığı hizmetini verecek bir oluşumu hayata geçirmeyi hedefleyen Funda, iş dışında mümkün oldukça ailesi ve oğlu ile vakit geçiriyor. Sinemaya gidip, kitap okumak, snowboard yapmaktan keyif alıyor. Yemek yapmayı, İstanbul’da yeni açılan restoranları denemeyi seviyor. Bir de fırsat buldukça yeni şehirler görmeye çalışıyor.

Powered by Openmedia