İhtiyaca göre tek seferlik araştırmalarda uzmanlaştı

Burak Evren / Uluslararası İlişkiler-2004 / Renault MAİS’de Pazar Araştırmaları Sorumlusu

Özel araştırmalar alanında uzmanlaşan Burak, Renault Mais bünyesinde yürütülen çok çeşitli araştırma projelerinde, ilgili birimlere destek veriyor ve projelerin yürütülmesini sağlıyor.

Pazar araştırmaları alanında tesadüfen çalışmaya başladığını söyleyen Burak, askerden döndüğünde, pozisyonunun içeriğini çok kurcalamadan hoşuna giden ilanlara kendi deyimi ile “bilinçsizce” başvurur. Bir süre sonra pazarlama alanına odaklanmaya karar verir ve başvurularını bu yönde yoğunlaştırır. Bir-iki bankayla görüşmeleri sürerken, Ipsos adında iş başvurusu yaptığının farkında bile olmadığı bir firmadan aranır. “Görüşmeye gittim ve hakkında hemen hiç bilgi sahibi olmadığım pazar araştırmaları sektörüyle tanışmış oldum” diyen Burak, biraz inceledikten sonra, araştırmanın pazarlamadan daha eğlenceli olabileceğine karar verir ve Ipsos’tan gelen teklifi kabul eder.

Üniversitede okurken “Nasıl olsa hayatım boyunca çalışacağım” diye düşünerek kendini tamamen eğitimine ve geri kalan uğraşlarına veren Burak, “Açıkçası geriye dönüp baktığımda bu kararımdan pişman değilim. Çalışsaydım ya da staj yapsaydım tabii ki bunun bana yararı olurdu, ama bunların yerine o dönemi boş gezerek yine de iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum” diyor.

 

BİLGİ’de yüksek lisans yaptı

Üniversitede aldığı eğitimin işine ne kadar faydasının olduğunu gerçekten bilmediğini söyleyen Burak, üniversiteden mezun olduktan sonra yine BİLGİ’de başladığı Uluslararası İlişkiler MA?? yüksek lisansını, 2007 yılında bitirir. Yüksek lisansın ardından hemen askere gider, döndükten yaklaşık yedi ay sonra Ipsos’ta junior client consultant pozisyonunda araştırma kariyerine başlar. İki yıllık Ipsos deneyiminin ardından yine bir araştırma firması olan Synovate’e geçer. Burada bir buçuk yıl kadar çalıştıktan sonra, Ipsos’un Synovate’i satın alması sonucu kariyerine başladığı firmaya geri döner.

“Buradan çıkarılacak sonuç, çok büyük sıkıntılarınız olmadığı sürece istifa ettiğiniz firmadan ‘iyi’ ayrılmaya bakın, çünkü ne olacağı hiç belli olmaz” diyen Burak, Ipsos’da geçirdiği iki yıldan sonra bu yıl Mayıs ayında Renault MAİS firmasında pazar araştırmaları sorumlusu olarak çalışmaya başlar. 2012 yılı Haziran ayında evlenen Burak, şimdi Renault MAİS bünyesinde yürütülen çok çeşitli araştırma projelerinde, ilgili birimlere destek verilmesi ve projelerin yürütülmesinden sorumlu.

İşinde “adhoc araştırmalar” ya da “özel araştırmalar” diye anılan, sürekli değil, ihtiyaca yönelik olarak tek seferlik yapılan araştırma türünde uzmanlaşan Burak, “Bunu yapmamdaki neden ise, tüm araştırma yaklaşımları arasında bana en çok ‘araştırma’ yaptığım hissini veren projelerin bu tip işler olmasıydı. Bunun dışında kalan, sadakat araştırmaları ya da reklam takip projeleri bana tam manasıyla araştırmadan ziyade ‘ölçüm’ bazlı işler olarak göründüğü için bu tip projelerle pek fazla ilgilenmedim” diyerek özel araştırmalar bölümünde uzmanlaşmasının sebebini açıklıyor.

 

Çok sayıda projede çalıştı

Ayrıca, FMCG (hızlı tüketim malları) sektöründeki projelerden de mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışan Burak, bugüne kadar otomotiv, finans, enerji gibi alanlarda pek çok farklı firma için irili ufaklı çok sayıda projenin gerçekleştirilmesinde rol alır. Bugün bu pozisyonda olmasıyla ilgili, “Şu an burada bulunmam tamamen araştırma sektöründe edindiğim tecrübe sayesindedir” diyor.

2008 yılında, “Rüyalarının Kızı” adlı öykü dosyasının Varlık Yayınları’ndan Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülüne layık görüldüğünü açıklayan Burak, bu dosyanın aynı yıl kitap olarak da basıldığını dile getiriyor. Şu an bulunduğu noktadan memnun olan Burak, kariyer hedefleriyle ilgili şunları söylüyor: “Bildiğim işi, ilgi duyduğum bir alanda yapıyorum. Kariyerimde şu ana odaklansam da ilerde pazarlama içinde farklı alanlara açılma hedefim aklımın bir köşesinde duruyor.”

İş dışında okumak, yazmak, müzik dinlemek ve müzik yapmakla ilgilenen Burak, bir yandan da ikinci kitabını yazıyor. Ayrıca albüm yapma çalışmaları yürüten bir müzik grubunda olan Burak, bu çalışmaları sayesinde işin yükünün hafiflettiğini söylüyor.

 

DÜN

PROF. DR. AYHAN KAYA

DOLAPDERE’DEKİ BASAMAKLAR

 

BUGÜN

İSTİKLAL’DEKİ URBAN CAFÉ

 

EN SON

NİTELİKSİZ ADAM-ROBERT MUSIL

LOOPER

ANKARA

 

Powered by Openmedia