Pazar araştırmaları için medya satın alması yapıyor

Sibel Saranga Yannier / Psikoloji-2004 / Freelance Pazar Araştırma Uzmanı

Freelance kalitatif pazar araştırma uzmanı olarak çalışan Sibel, yerli ve yabancı firmaların pazar araştırma işlerine, hem ajans hem de müşteri tarafında destek oluyor.

Psikoloji eğitimi sırasında makalelerin araştırma bölümlerini okumaktan büyük keyif duyar. Dördüncü sınıfın sonlarına doğru aynı bölümde okuyan bir arkadaşıyla pazar araştırmaları alanını keşfeder. Araştırmaya olan yatkınlığı nedeniyle bu alan ilgisini çekse de farklı bir alanda yüksek lisans yapınca bir süreliğine bu ilgisini rafa kaldırır. Çok isteyerek girdiği yüksek lisans programından umduğunu bulamadığı için iş hayatına atılmaya karar verir. Tabi ki ilk tercihi hem eğitimini hem de kişisel yeteneklerini kullanabileceği pazar araştırması alanı olur.

Üniversite eğitiminin işine faydasının çok olduğunu söyleyen Sibel, psikoloji eğitiminin insana bakış açısı kazandırdığını, bölümün iyi bir sosyal bilimci yetiştirdiğini belirtiyor. “Çok büyük keyifle ve istekle okuduğum psikoloji bölümü işimde ve hayatımda çok faydalı oldu. Yine sınava giriyor olsam hiç düşünmeden yine bu bölümü seçerdim” diyen Sibel, eğitim hayatı boyunca hep psikoloji mezunlarının nerelerde çalışabileceğini araştırır. Bu alanları tanımak için yaz tatillerinde insan kaynakları ve psikiyatri alanlarında staj yapar.

 

Staj yapmayı herkese öneriyor

Pazar araştırması alanı ile geç tanıştığı için öğrenciyken bu alanda staj yapma fırsatı bulamayan Sibel, yaptığı stajlar ilerdeki çalışma hayatında neyi isteyip neyi istemediğine karar vermesinde yardımcı olduğundan, herkese zorunlu olmasa dahi, alanını iyi tanıyabilmesi için kısa süreli staj yapmasını öneriyor. Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra yarı burslu olarak girdiği Koç Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans Programı’ndan istediğini bulamadığı için ayrılan Sibel, 2005 yılında iş hayatına atılır.

Butik ama çok değerli ve büyük müşterileri olan Trendgroup araştırma firmasında çalışarak sektöre adım atan Sibel, burada araştırmanın hem kalitatif hem de kantitatif bölümlerini iyice öğrenir, birçok yerli ve yabancı kurumun araştırmalarını yapar. Keyif aldığını fark edince bu alanda ilerlemeye karar verir. Daha sonra siyasal araştırmalar yapan araştırma şirketi Estima’ya, İngiltere bazlı Brandindex isimli projenin sorumlusu olarak geçer.

2007 yılında pazar araştırma uzmanı olarak Evyap Sabun, Yağ, Gliserin firmasına geçer. Duru, Arko Erkek Bakım, Arko Nem, EvyBaby, Activex gibi markaların yurt içi ve yurt dışı tüm kalitatif ve kantitatif araştırmalarını yürütmek, üst yönetime perakende verilerinin raporlarını sunmak görevlerini yürütür. 2009 yılında evlenen Sibel, 2010’da ise araştırmadaki uzmanlık alanına medya satın almayı ekler ve Evyap’ta araştırma ve medya müdür yardımcısı olur. Mayıs 2012’de kızının dünyaya geldiğini söyleyen Sibel, bu yüzden Evyap’tan doğum izni için ayrılır.

 

Kalitatif pazar araştırmacısı

2013 yılı Ocak ayından beri ise freelance kalitatif pazar araştırma uzmanı olarak çalışan Sibel, yerli ve yabancı firmaların pazar araştırma işlerine hem ajans hem de gerek müşteri tarafından destek oluyor. Freelance çalışarak daha kaliteli işler çıkarabildiğini ve ailesine daha fazla zaman ayırabildiğini söyleyen Sibel, “Bu hem benim, hem de müşterilerim tarafından tercih edilen bir durum oldu. Yaptığım kalitatif araştırmalar ile birçok yerli ve yabancı markanın pazarlama faaliyetlerine destek oluyorum, yapacakları yatırımların boşa gitmemesi, tüketici tarafından kabul görebilmesi için elimden geleni yapıyorum. Öte yandan her projede farklı bir sektör, farklı bir tüketici gurubu ile çalışıyorum. Bu da benim, işimden aldığım keyfi katlıyor” diyor.

Mesleğiyle ilgili çeşitli ajansların eğitim ve seminerleri ile Araştırmacılar Derneği’nin eğitimlerine katılıp, düzenli olarak kongre ve konferansları takip eden Sibel, yeni projektif teknikler öğrenmek amacıyla yurt içinde ve yurt dışında eğitimlere katılmayı planlıyor. Bundan sonra farklı sektörlerden müşterilere hitap etmek isteyen Sibel’in şu sıralar iş dışında tek ilgi alanı kızı. Hobi olarak kayak ve puzzle yapan Sibel, dostlarıyla vakit geçirmekten keyif alıyor.

 

 

DÜN

DOÇ. DR. SERDAR DEĞİRMENCİOĞLU

KUŞTEPE’DEKİ KÜTÜPHANE

 

BUGÜN

ETEL ALMALEH

BÜYÜKADA

 

EN SON

CEHENNEM-DAN BROWN

AMOUR

PARİS

Powered by Openmedia