İK YÖNETİCİLERİ: Binlerce gencin gözü onda

Canan Minkara Emgen / İşletme 2002 / PricewaterhouseCoopers İK Uzmanı

Tavsiye üzerine insan kaynakları yönetimine yöneldi. Bugün, yeni mezunların en çok başvurduğu şirketlerden PWC’de tüm işe alım süreçlerini yönetiyor.


Daha öğrenciyken Bilgi’nin MBA bölümünde çalışan Canan, bu iş sayesinde bir yandan para kazanırken bir yandan da boş vakitlerini MBA bölümünde geçirmekten çok keyif alır. Bunun dışındaki boş zamanlarında Philip Morris’in pazarlama aktivitelerinde ‘Temp Help’ olarak çalışır. Üçüncü sınıf bittiğinde Philip Morris’in Pazar Araştırma Bölümü’nde üç ay staj yapar. Bu staj ona gerçek bir profesyonel çalışma ortamını göstermekle kalmaz, iş disiplini ve sorumluluk almayı öğretir. Hatta bu staj Canan’a AIESEC ile Malta’ya ve BAT firmasına gidiş bileti verir.

Malta’ya mezun olduktan sonra giden Canan, orada BAT’nin satış ve pazarlama bölümünde staj yapar. BAT’ta staj yaparken, pazarlama alanında iş aramaya başlar, Türkiye’ye dönmeden iş başvuruları yapar. Bir İK danışmanlık firmasına araştırmacı pozisyonu için başvuruda bulunur. Türkiye’ye döndüğü gün bu firma ile görüşmeye başlar, birkaç görüşmeden sonra şirketin yönetici ortağı ona, “Yeni mezunlar genellikle pazarlama isterler ama İK geleceğin mesleklerinden. Sen de bu iş için çok uygunsun. Bu akşam eve git iyice düşün” der. Bu tavsiyeden etkilenen Canan, aldığı teklifi kabul eder ve hiç aklında olmadığı halde bir insan kaynakları danışmanlık firmasında bulur kendini.

2002 yılında Malta’dan Türkiye’ye dönen ve ilk profesyonel iş deneyimini Profil International’da araştırmacı olarak edinen Canan, 2006 yılının Mayıs ayında danışmanlığa yükseldiği Profil International’dan ayrılarak, PricewaterhoseCoopers’a (PwC) insan kaynakları uzmanı olarak geçiş yapar. 2006 yılı yazında Bilgi mezunu eşiyle evlenen Canan, bu yıl Ocak ayında kızının ailelerine katılması ile büyük bir mutluluk yaşar.

PwC’nin işe alımlarını gerçekleştiriyor

Halen PwC’nin insan kaynakları bölümünde İK uzmanı olarak görev yapan Canan, bu görevi 4,5 yıldır sürdürüyor. İşe başladığı günden beri, PwC’nin tüm yeni mezun ve deneyimli işe alımından sorumlu… Daha önce çalıştığı şirkette bu konuda tecrübe edinen Canan, artık bu alanda uzmanlaştığını belirtiyor. Dünyanın en büyük dört denetim firmasından biri olan PwC’nin dünyada 154 ofisi olduğunu söyleyen Canan, yeni mezun gençlerin şirkete çok rağbet ettiğini dile getiriyor. “Dolayısıyla, her yıl 150’nin üzerinde yeni mezun istihdam ediyoruz” diyen Canan, bu süreçte PwC’nin yeni mezun işe alım kampanyasının yaratılmasından, bu kampanyanın tüm yıl boyunca üniversitelerde tanıtımının yapılmasına ve gelen başvuruların değerlendirilip, uygun adayları seçme ve değerlendirmeye kadar tüm organizasyonların yürütülmesi ve sürecin yönetiminden sorumlu. Eş zamanlı olarak tüm bölümler için deneyimli profesyonellerin de seçimini ve değerlendirmesini yapıyor. Kısaca, İK pazarlama ayağıyla beraber tüm işe alım sürecini keyifle yürütüyor. PwC’de çalıştığı sürede farklı konseptler yaratarak genç bir kitleye ulaşmanın farklı ve güçlü yollarını bulmaya, gençleri ve profesyonelleri bünyelerine kazandırmaya çalıştıklarını söyleyen Canan, “Bu dinamik ve hareketli görevim sayesinde gençlerin nabzını tutuyorum” diyor. Bu görev sayesinde Türkiye’nin farklı şehirlerinde birçok üniversitede bulunma, öğrenci kuruşlarıyla çalışma ve sunum yapma fırsatı bulan Canan, bu sunumlar sayesinde Türkiye’nin genç nüfusunun isteklerini, iş hayatından beklentilerini, hayallerini ve korkularını takip edebildiği için kendini çok şanslı sayıyor. Ve “Bu anlamda, kişilerin kariyerlerinin başında veya ileriki yıllarında doğru yönlendirme yapabilmek adına önemli bir görevim olduğunu düşünüyor ve İK uzmanı olarak işe alım sürecinde kişilerin hayatlarına temas ederek, bir işe sahip olmak için duydukları heyecanı, umudu ve mutluluğu paylaşıyorum. Elbette, işe alım dışında diğer İK fonksiyonlarında da sosyal sorumluluk projeleri ve performans süreci gibi ek görevlerim oluyor” diyor.

Yeni hedefi, İK danışmanlığı

Kariyerine İK alanında devam etmeyi düşünen Canan, uzmanlaştığı işe alım tecrübelerini farklı bir alanda değerlendirerek önümüzdeki yıllarda çok ihtiyaç duyulacak ve bugün gelişmeye başlayan yetenek yönetimi, değerlendirmesi ve organizasyonel gelişim alanına yönelmeyi hedefliyor. Bu tecrübeleri danışmanlık seviyesine getirip belki üniversitelerde veya çeşitli kuruluşlarda kişilere yol gösteren bir birey olmayı istiyor.

Her zaman modern dans sanatçısı olma hayali kuran Canan, son üç yıldır gitmediğini ancak yedi yıla yakın modern dans kurslarına gittiğini belirtiyor. Dansı bıraktığından beri düzenli olarak spor yapıyor. Haftada bir gün mutlaka yüzmeye veya yoga yapmaya çalışıyor. Bir dönem tiyatro kursuna devam eden Canan, kısa bir süre önce de şirketin Drama Atölyesi’ne katıldığını belirtiyor. “Kızımız dünyaya geldiğinden beri eşimle birlikte en büyük hobimiz kızımız oldu” diyen Canan, hafta sonları ailecek deniz kıyısında yürüyüşlere çıktıklarını, ileride kızıyla birlikte onun da zevk alabileceği hobiler edinmenin hayalini kurduğunu söylüyor.

Powered by Openmedia