İK YÖNETİCİLERİ: Ödüllü İK yöneticisi

Ufuk Özdemir / Ekonomi – İşletme 2004 / Vodafone Yetkinlik ve Süreç Danışmanı

Daha mezun olmadan PWC’de çalışmaya başladı. İkinci işi Axa’da İK alanında pişti, üçüncü işi Türk Telekom’da tüm süreçlere hakim oldu. Son işi Vodafone’da ise ilk ödülünü aldı.

“Üniversite ikinci sınıftan itibaren staj yapmaya başladım, ancak sadece staj yapmak için değil bana bir şey katsın diye yaptım” diyen Ufuk Özdemir, önce ikinci sınıfın yazında uluslararası bir Amerikan şirketi olan ExxonMobil Türkiye’de staj yapar,  bu stajı kış döneminde de part-time olarak devam ettirir. Business Services departmanında yaptığı staj; mali işler konusunda bilgi edinmesini sağlar, profesyonel iş ortamını, SAP gibi önemli bir ERP programında yetkin olmayı ve Excel konusunda iş yaşamında kullanılacak birçok özelliği öğrenmesine katkıda bulunur. Dördüncü sınıfın başına kadar benzer görevlerle aynı şirkette çalışmaya devam eden Ufuk, son sınıfta ise onu insan kaynakları ile tanıştıran ERP projesi için çalışmaya başlar. Kısa bir süre sonra, insan kaynaklarına ilk adım attığı, PricewaterhouseCoopers (PWC) ile yürütülen danışmanlık projesinde danışman olarak görev alır.

Mezuniyetine birkaç ay kala PWC ile Ciner Holding insan kaynakları projesinde çalışmaya başlayan Ufuk, bir yılı aşkın bir sürede tüm insan kaynakları süreçlerini tanıma fırsatı bulur. Havacılıktan, turizme, otelcilikten holding yönetimine kadar farklı 6 şirketin İK süreçlerinin tasarımında yer alarak farklı sektörlerde tecrübe kazanır. 2005 yılı Temmuz başında AXA Sigorta İK Departmanı’nda çalışmaya başlayan Ufuk, hemen hemen tüm insan kaynakları süreçlerinde AXA Group bünyesindeki süreçlerin Türkiye’de geliştirilmesi, uygulanması ve hayata geçirilmesi ile ilgili çalışma fırsatı bulur. Dünyanın en büyük 20 şirketi arasında olan AXA’daki iş tecrübesi sırasında; hem görev aldığı çeşitli projelerde hem de AXA’nın Paris merkezinde katıldığı eğitimler ve çalıştaylarda farklı kültürlerle çalışma ve onları yakından tanıma şansı olur. Bu nedenle hangi konuda çalışırsanız çalışın, global çalışma ortamının kişiye çok şey kattığını düşünüyor.

Türk Telekom’un özelleştirme sürecinde çalıştı

2007 yılı Mayıs ayında, Türk Telekom’un özelleşmesinin ardından, telekomünikasyon sektörüne geçiş yapan Ufuk, ilk yılında performans yönetimi sisteminin geliştirilmesi ve şirketin hedeflerle yönetim felsefesine geçiş sürecinde farklı projelerde proje yöneticiliği yapar. 150 yılı aşkın bir mazisi olan şirketin kamu bakış açısından özel sektör mantığına geçiş sürecini yaşamak, çok kısa sürede çok farklı deneyimler yaşattır ona. Türk Telekom’daki çalışma hayatının ikinci yarısında Türk Telekom Akademi’nin kurulması çalışmalarında Teknik Dışı Eğitim ve Gelişim Bölümü Müdürlüğü görevini yürütür. Çok kısa sürede çok farklı partilerle çalışma şansına sahip olmanın yanında ilk defa ekip yönetimi konusunda eşsiz bir deneyim yaşar.

2008 yılında evlenen, 2009 sonunda bir erkek çocuk sahibi olan Ufuk, 2009 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA programında Telecoms Business Communication derslerinde misafir öğretim üyeliği ile çeşitli konularda proje danışmanlığı yaparak akademik çalışmalarına da devam ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yaptığı işletme yüksek lisans programına ek olarak; şu anda Bahçeşehir Üniversitesi’nde Executive MBA programını tamamlamak üzere.

2009 yılının Ekim ayında Vodafone’un insan kaynakları ekibine katılan Ufuk, önceleri yaklaşık 700 kişilik bir ekibin çalıştığı Teknoloji-Network ekibinden sorumlu İK iş ortağı olarak görev yaparken şu an yetenek ve yetkinlik yönetimi konusunda çalıştığını söyleyen Ufuk, bu göreve gelmesinde birden fazla faktör olduğunu belirtiyor. Vodafone’dan önce hem Türk Telekom hem de uluslararası şirket tecrübesine sahip olmasının etkisinin büyük olduğunu düşünen Ufuk, “Bundan da önemlisi birbirden farklı uzmanlık alanları olan insan kaynaklarında, hemen hemen tüm alanlarda tecrübe sahibi olmak, bugünkü konumuma gelmeme etki etmiştir” diyor.
Başarı ona ödül getirdi

Türk Telekom’da toplu işe alım sonrası belki de bugüne kadar gerçekleşen en büyük oryantasyon programını yöneten Ufuk, başarılı geçen bir projeden sonra yönetim kurulu başkanı tarafından en üst düzey takdirname ile ödüllendirildiğini açıklıyor. Ufuk bunun dışında, 2010 yılı Ekim ayında, Vodafone Türkiye olarak kendisinin de görev yaptığı yetenek yönetimi süreçlerinin tasarlanması ve uygulanması konusunda Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından en iyi uygulama ödülüne layık görüldüğünü belirtiyor.

Gelecek planları arasında ‘işinde en üst düzeye gelmek’ isteği olan Ufuk, bunun yanında kendini akademik olarak da geliştirmeye devam etmek amacında. Ayrıca, işiyle ilgili bir sivil toplum kuruluşunda da yönetim kurulu düzeyinde yer almak istiyor. Bir kariyer hedefi de uluslararası bir organizasyonda farklı ülkelerden sorumlu bölge İK direktörü olmak. Bununla ilgili “Umarım Vodafone gibi dünyanın en büyük şirketlerinden birinde olurum” diyor. İş dışında en büyük zevkinin oğlu ile vakit geçirmek olduğunu söyleyen Ufuk, bir de üniversitede ders vermekten ayrı bir keyif alıyor

Powered by Openmedia