İK YÖNETİCİLERİ: Shell’de bölgesel bir yöneticilik istiyor

Dilek Kızılcık / Psikoloji ve Reklamcılık 2001 / Shell&Turcas Petrol İK Yöneticisi

Aldığı psikoloji eğitimini, “Organizational Behaviour” yüksek lisansı ile pekiştirir. Profil International’da başlayan İK kariyerini, Siemens ve Kordsa’dan sonra bugün Shell’de zirveye taşıyor.


Bilgi’de çift ana dal programı dahilinde psikoloji ve reklamcılık bölümlerinde okuyan Dilek, üç sene boyunca ‘çalışan öğrenci programı’ kapsamında çalışır. Ayrıca üçüncü sınıftan itibaren insan kaynakları şirketi Profil International’da part-time çalışmaya başlar. Mezun olduğunda, Şubat 2001 krizi nedeniyle iş bulma sıkıntısı yoğun olarak yaşanmasına rağmen, öğrencilikte edindiği iş tecrübesi nedeniyle iş bulmakta büyük zorluk çekmez. Ayrıca birkaç reklam ajansında da staj deneyimi edindiği için kriz ortamının kendisi için bu dönemde bir rekabet avantajı yarattığını düşünüyor.

İnsan kaynaklarının endüstriyel psikoloji alanında uzmanlaşmayı düşünenler için gözde bir alan olduğunu söyleyen Dilek’in insan kaynakları alanına yönelmesi, aldığı ‘organizational behaviour’ dersi ile başlar. Üçüncü sınıftayken Profil International’da part-time çalışmaya başlaması da insan kaynakları alanında kariyer yapma kararı vermesinde oldukça etkili olur.

Psikoloji bölümü okumanın İK alanında özellikle faydasını gören Dilek, psikoloji bölümünde aldığı araştırma metotları ve istatistik derslerinde kazandığı yetkinlikleri aktif olarak şu an işinde kullanıyor. Dilek bununla ilgili, “Örneğin şu anki işimde yaptığım birçok analizi, eğitimimin doğru bir ölçme ve değerlendirme bakış açısı kazandırması sayesinde çok daha doğru yorumluyor, şirket içindeki insan gücüne dair dinamikleri daha geniş bir bakış açısı ile görebiliyorum. Sosyal psikoloji dersi özellikle grup davranışlarını daha nesnel bir şekilde değerlendirmede faydalı oluyor. Reklamcılık bölümünün de dolaylı faydaları olduğunu söyleyebilirim, şirket içinde yaptığımız bazı iç iletişim materyallerinde, görsel ve içerik olarak katkıda bulunabiliyorum” diyor.

Sabancı Grubu’nda uzmanlaştı

Mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde ‘organizational behaviour’ alanında yüksek lisansa başlayan Dilek, bir yandan da part-time çalışmaya devam eder. Haziran 2002 itibariyle Siemens Business Services’de işe alım ekibinde insan kaynakları uzmanı olarak görev yapmaya başlar. Ardından Siemens bünyesinde ücret ve yan menfaatler yönetimi, yetkinlik yönetimi gibi farklı bölümlerde ve projelerde görev alır ve Siemens’de iki ekibin İK danışmanı olarak çalışır. 2004 yılında yüksek lisansını tamamlayan Dilek, 2006 yılında Sabancı grubunda Kordsa Global’e katılır ve merkez ofiste, Korsda Global’in 10 farklı ülkedeki şirketleri için İK süreci ve politikaları geliştirmeye çalışır.

2007 yılında Shell&Turcas Petrol AŞ’de çalışmaya başlayan Dilek, şuan Shell’de ticari akaryakıtlar, ikmal, dağıtım ve müşteri hizmetleri iş birimlerinden sorumlu İK danışmanı görevini sürdürüyor. Ayrıca Türkiye’deki tüm Shell şirketleri için İK politikaları ve hizmetleri yöneticiliğini yapıyor. Görevinin ücret ve yan menfaatler yönetimi ve personel özlük işleri ve bordro süreçlerinin de yönetimini kapsadığını söyleyen Dilek, “Bu görev için tercih edilmemde, daha önceki iş deneyimlerimin ve İK’nın tüm süreçlerinde tecrübeli olmamın etkisi olduğunu diye düşünüyorum” diyor.

Shell’den özel takdir ödülü aldı

Bugünlerde gündemlerinin oldukça yoğun olduğunu belirten Dilek, yakın zamanda tüm iş süreçlerini gözden geçirdikleri ve Global SAP uygulamasına geçtikleri bir projeyi hayata geçirdiklerini açıklıyor. Bu projenin, İK için organizasyon modelinin yeniden yapılanması, ekipleri yeni iş süreçlerine göre şekillendirmek anlamına geldiğini, dönem itibariyle de yıllık ücret yönetimi ve performans değerlendirme sürecinin başladığını dile getiriyor. Bugüne kadar Shell bünyesinde yaptığı işler ve tamamladığı birkaç proje için özel takdir ödülü alan Dilek, İK süreç ve politikalarını elektronik ortama taşıdıkları ‘HR Online Projesi’nin bunlardan biri olduğunu belirtiyor.

Kısa dönemde sorumluluk alanını genişletmeyi hedefleyen Dilek, özellikle bölgesel bir insan kaynakları görevi alabilmeyi çok istiyor. Kariyeriyle ilgili gelecek planları arasında; uzun dönemde, eğitimi ve iş tecrübesi doğrultusunda, mevcut görevinde kısıtlı bir alanda yapabildiği yönetim koçluğunu daha geniş bir düzleme taşıyabilmek var. İş dışındaki hayatında fırsat buldukça üye olduğu fitness kulübüne giden Dilek, bunun dışında düzenli olarak yüzmeye çalışıyor. Yakın zamanda motorsiklet ehliyeti aldığını ancak henüz aktif bir kullanıcı olmadığını söylüyor. İyi bir okur olduğunu düşünen Dilek, iyi bir sinema izleyicisi olmak için de çaba harcıyor.

Powered by Openmedia