İK YÖNETİCİLERİ: Sosyal yönü güçlü İK yöneticisi

Gözde Berispek / Uluslararası İlişkiler 2004 / Opet İnsan Kaynakları Uzmanı

Opet’te birçok İK projesini yürüten Gözde, sosyal hayatındaki aktivitelerini işiyle bütünleştirmiş. Opet’in yüzme takımında yarışan Gözde şirketini değişik alanlarda temsil ediyor.

Okuldan mezun olduktan sonra Global Tanıtım’da işe başlayan Gözde, burada farklı sektörleri ve bu sektörlerin önde gelen firmalarını tanıma fırsatı yakalar. Yaklaşık bir yıl Global Tanıtım’da çalıştıktan sonra kariyerini, hem çocukluğundan beri ilgi duyduğu enerji sektöründe yer aldığı hem de üniversite yıllarında staj yaparak tanıma fırsatı bulduğu Koç Topluluğu Enerji Grubu şirketlerinden Opet Petrolcülük’te sürdürmeye karar verir. Opet’in ve Koç Topluluğu’nun bir parçası olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Gözde, Opet’in alanında emin adımlarla ilerlediğini, beş yıldır üst üste Türkiye Müşteri Memnuniyet Endeksi ölçümlerinde akaryakıt dağıtım sektöründe tüketicinin ilk tercihi olduğunu ve bunu bine yakın çalışanı ile bir takım ruhu içinde gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Opet’in İK süreçlerini geliştiriyor

Opet’te İK bölümünde gelişim planlama konusunda başlayan kariyerine, şu an organizasyonel planlama, performans yönetimi ve yetkinlik değerlendirme konularında İK uzmanı olarak devam eden Gözde, bu alanda yaklaşık beş yıldır çalışıyor. İK’nın organizasyonel planlama, işe alma ve yerleştirme, yetkinlik ve potansiyel değerlendirme, gelişim planlama, yedekleme ve kariyer planlama ile en başarılı Koçlular vb. süreçlerinin yer aldığı geniş bir çevrimden oluştuğunu düşünen Gözde, bu çerçevede birçok farklı rolde çeşitli sorumluluklar alıyor. Koç Holding İK projelerinde Opet Petrolcülük adına projelerin yürütülmesi ve şirket içinde koordine edilerek hayata geçirilmesi onun işi. Ancak sadece uygulayıcı değil, geliştirici tarafta olabilmek onun için çok değerli.Gözde’nin bunlar dışında Opet’teki sorumlulukları arasında; tüm şirket genelinde organizasyonel hareket ve kadro planlama süreçlerinin yürütülmesi ve ilgili raporlamalar, insan kaynağının etkin kullanımına ve geliştirilmesine yönelik her yıl beyaz yakalı çalışanlar için yapılan “360 Derece Yetkinlik Değerlendirmesi” sürecinin yürütülmesi ve bunun çıktıları ile desteklenen ve Koç Topluluğu genelinde yürütülen “Stratejik İK Planlama” sürecinin Opet bünyesinde değerlendirilme aşamalarının koordine edilmesi ve raporlanması gibi konular da yer alıyor. Ayrıca, Koç Topluluğu’nun hedeflerine ulaşmasında katkıda bulunan çalışanların ödüllendirilmesi ve Topluluk başarı hikayelerinin paylaşılarak yaygınlaştırılmasını amaçlayan “En Başarılı Koçlular” sürecinde “Yaratıcı Yenlikçiler”, “İşbirliği Geliştirenler” ve “Müşteri Mutluluğu Yaratanlar” kategorilerinde şirket içindeki projelerin belirlenmesi, projelerin Topluluk genelinde değerlendirme sürecine aday gösterilmeleri, sunumların ekiplerle beraber hazırlanmaları gibi tüm aşamaların yürütülmesinden sorumlu. “Bunlara ek olarak en önemli projelerimden biri diyebileceğim, gelişim planlama çalışmaları kapsamında; teorik, pratik, vaka çalışmaları ve çeşitli projelerle desteklenen Opet’in ilk “Satış Eğitim Programı”nın geliştirilmesi projesini sayabilirim” diyen Gözde, yoğun iş temposu içinde sosyal hayatta yaptığı aktivitelerle de şirketi temsil etmekten gurur duyuyor.

Dört yıldır Opet’in yüzme takımında

Tüm Koç Topluluğu şirketlerinin katıldığı ve bu yıl 21.’si gerçekleştirilen Geleneksel Koç Spor Şenlikleri kapsamında çeşitli branşlarda müsabakalar düzenlendiğini dile getiren Gözde, aktif olarak tenis ve yüzme müsabakalarına katılıyor. 2005 yılında kurulan Opet Yüzme Takımı’nda 2006 yılından beri yer alıyor ve her yıl düzenlenen yüzme yarışlarına takımıyla birlikte katılıyor. Gözde bununla ilgili; “Yıl boyunca yüzme takımı olarak antreman yapıyoruz ve Mayıs ayında düzenlenen müsabakalarda aynı heyecanı paylaşıyoruz. Her ne kadar haftanın üç günü disiplinli bir şekilde antremanlara gitmek yoğun iş temposunda kimi zaman zor gelse de, elde ettiğimiz başarılar buna değiyor” diyor. Bu yarışlardan şu ana kadar bireysel olarak 7 madalya alan Gözde, takım olarak da iki kupa aldıklarını açıklıyor. Yüzmenin yanı sıra, yine yapmaktan çok keyif aldığı yelken sporunu da Opet’le bütünleştirerek yapma şansını, hatta kulübün kurulmasında liderlik yapma fırsatını bulduğunu dile getiriyor. Opet’in toplam 16 sosyal aktivite gruplarından biri olan yelken kulübünün başkanlığını yapan Gözde, şirketteki arkadaşlarıyla birlikte hem eğlenceli bir aktivitede yer alarak hem de takım olarak aynı hedefe ilerleyerek, birbirlerini daha iyi tanıma ve koordineli çalışma fırsatı yakaladıklarını ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu belirtiyor.

Powered by Openmedia