İKİNCİ KUŞAK: İnşaatın “Bilgi”li hanımefendisi

Funda Acar / İşletme 2002 / Acarlar Şirketler Topluluğu Genel Müdürü

İstanbul’un en gözde konut projelerine imza atan bir grubun ikinci kuşak yöneticisi Funda Acar, inşaattan otomotive on şirketten oluşan bir grubu yönetiyor.

Funda Acar, daha üniversiteden mezun olmadan aile şirketlerinde çalışmaya başlayan Bilgililer’den. Funda, üniversite yıllarından itibaren Acarlar Şirketler Topluluğu’nun alt kademeler de dahil birçok departmanında görev alır. Böylece belki de her işletme öğrencisinin yapması gereken şekilde okulda aldığı teorik eğitimin iş hayatına yansımlarını bizzat tecrübe etme imkanı bulur. Topluluğun ana faaliyet alanı inşaat sektörüdür. Özellikle üst gelir grubuna hitap eden en önemli gayrimenkul yatırım şirketlerinde işlerin her kademede nasıl yürüdüğünü öğrenen Funda, işin dışında da kendisini gelecekteki görevine hazırlayacak etkinliklere katılır. Kişisel gelişimini belirli bir seviyenin üzerine çıkarmak için eğitim ve seminerleri takip eder. Özellikle satın alma ve pazarlama konularına ağırlık verir, kendi tabiriyle geleceğe yönelik bilgi yatırımları yapmaya çalışır. Zira genç yaşta böylesine büyük bir toplulukta yöneticilik yapmaya başladığında bu tür çalışmalara vakti kalmayacağının daha o zamandan bilincindedir. Okulunu bitirip zamanının tamamını işe ayırmaya başladığında ise aldığı eğitimin kendisine kazandırdıklarını daha fazla farketmeye başlar. İşletme bölümünde aldığı tüm derslerden kullanılabilir bilgiler edindiğini söyleyen Acar, özellikle güncel işletme, ekonomi ve pazarlama derslerinde öğrendiklerinin çok faydasını görür. Öğrencilik döneminde yaptığı uygulamalı çalışmalar, aldığı eğitimler ve topluluk şirketlerinde edindiği deneyimler bugünkü vizyonunun oluşmasında ve bulunduğu konuma gelmesinde temel teşkil ederler.

Funda Acar’ın şu an genel müdürlük görevini yürüttüğü topluluğa bağlı olarak faaliyet gösteren Acarlar İnşaat’ı, duymayan çok az kişi vardır. Genellikle inşaat sektöründeki faaliyetleriyle ön plana çıkan grup, aslında 10 şirketle tam 8 sektörde faaliyet gösteriyor. Ana faaliyet alanı tabi ki inşaat ve emlak geliştirme. Topluluğun inşaat sektöründe bugüne kadar aralarında lüks siteler, alışveriş merkezleri ve kolejlerin de bulunduğu tam 12 önemli projenin altında imzası var. Acarkent, Coliseum, Ted Koleji gibi birçok proje Acarlar İnşaat’ın hayata geçirdiği projeler. Grubun pek bilmediğimiz faaliyet alanlarından biri ise akaryakıt istasyonları. Tamamı İstanbul’da olmak üzere topluluk bünyesinde 4 akaryakıt istasyonu faaliyet gösteriyor. Bunların yanında grubun, Jan Desyoaux marka Fransız havuzlarının distribütörlüğünü yürüttüğü bir şirketi; Haulotte marka iş makinelerinin Türkiye distribütörlüğünü yapan bir şirketi, Coliseum alışveriş merkezinde fitness ve spa merkezleri, otomotiv ve hazır beton üretimi sektörlerinde faaliyetleri bulunuyor.

Konut projelerinde kadın farkı

Başarılı genel müdürün yeni projeleri arasında ise Beykoz Bölgesi’nde açılması planlanan yeni bir alışveriş merkezi ile yine aynı bölgede tamamlanan Acarkent benzeri yeni bir çağdaş konut projesi ön plana çıkıyor. Funda Acar, topluluğun sahip olduğu deneyim ve tecrübeyle bugüne kadar yarattığı kapasitenin üzerinde işler yapabileceğine inanıyor. Kadınların görece daha az faaliyet gösterdiği inşaat gibi bir sektörde faaliyet gösteren dev bir topluluğun en üst düzeyde yönetilmesi görevini üstlenen Funda’nın şirkete en büyük katkısı ise bir bayan olarak yeni bir vizyon ve farklı bakış açıları getirmesi. Zira özelikle tamamlanan konut projelerinin satışında kadınlar karar alıcı olarak ön plana çıkarlarken, inşaat aşamasında genellikle kadınların pek etkisi olmuyor. Çünkü müşteri tarafında satın alınacak evi ailenin hanımı seçerken, bu projeleri hayata geçiren yöneticiler ve mühendisler genelde erkekler oluyor. Funda Acar ise inşaat sektöründe pek de alışık olmadığımız bir yönetici profili çiziyor. Evli ve iki çocuk annesi Acar, iyi bir planlama ve nitelikli zaman organizasyonuyla herşeyi bir arada yapmanın mümkün olduğunu düşünüyor. Bebeğim dergisinde düzenli olarak yazılar da yazan Funda Acar, iş ve aile dışında da TÜSİAD’ın faaliyetlerine ve KAGİDER ile sosyal sorumluk projelerine katılıyor, Coliseum’da spor yapıyor. Funda en büyük zevkinin spor yapmak olduğunu söylerken, yeni lisanlar öğrenmenin de iyi bir beyin jimnastiği olduğuna inanıyor. 

Powered by Openmedia