İLETİŞİMCİLER: Saat dünyasının nabzını tutuyor

Demet Kilerci / Halkla İlişkiler-2002 / Saat&Saat Kurumsal İletişim Sorumlusu

Spikerlik eğitimi alan demet; tv ve radyolarda seslendirme yapar. Bir yandan da Evyap, Abdi İbrahim gibi şirketlerin basın ilişkilerini yönetir. Bugün ise hem Saat&Saat’ın medya ilişkilerini yönetiyor hem de diksiyon eğitimleri veriyor.

Üniversitede öğrenciyken staj yaparak çalışma hayatına atılan Demet, 1998 yılında Diyalog’da aldığı spikerlik ve sunuculuk eğitiminin şu anki kariyerinde çok olumlu etkisinin olduğunu düşünüyor. Orada aldığı eğitimi daha fazla geliştirmek amacıyla önce Best Fm’de program asistanlığı, TV8’de haber seslendirmesi ve sonrasında bazı dizi filmlerde seslendirme yapmaya başlaması onun, daha öğrenciyken gerçek hayatla tanışmasına imkan sağlar.

Öğrenciyken edindiği bu tecrübelerin, belki de bugün hala keyifle yürüttüğü basın ilişkilerinin temellerini oluşturduğunu düşünen Demet, “Çok sevdiğim eğitimcilerimizden sevgili Betül Mardin, basın ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu vurgulardı. Eğer bir alanda başarılı olmak istiyorsak, mutlaka o alanda çalışarak onlarla aynı havayı solumamız gerektiğini söylerdi. Hatta basın mensuplarıyla arkadaş olmanın ne kadar önemli olduğunu belirtirdi” diyor. Demet de bulunduğu noktaya gelene kadar hocası Betül Mardin’in söylediklerinin hemen hemen pek çoğunu yaptığını ve bunun sonuçlarını görmenin kendisine büyük keyif ve güven verdiğini belirtiyor.

Bilgi’de aldığı eğitimin de şu an bulunduğu noktaya gelmesinde önemli katkılarının olduğunu düşünen Demet, bu konuda ise şunları söylüyor: “Öncelikle şunu belirtmeliyim ki İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencilerini hayata hazırlayan bir üniversite. Eğer henüz üniversitenin ilk yıllarında Mercedes ve BMW gibi dünyanın iki dev şirketi ile ilgili proje hazırlıyorsanız, bu durum eğitim aldınız üniversitenin sizi global dünyaya hazırladığının bir göstergesidir.” Halkla ilişkiler bölümünden mezun olmanın bugünki iş hayatına doğal olarak katkısının olduğunu söyleyen Demet, ancak biraz da bireylerin bakış açılarıyla da kendilerine fayda sağlayacaklarını düşünüyor.

Bilgililere diksiyon dersi verdi

Okuldan mezun olduktan sonra, 2002 yılında Mezunları Derneği bünyesinde diksiyon ve iletişim dersleri vermeye başlayan Demet, bu dönemde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve bazı milletvekillerine de iletişim ve konuşma konularında danışmanlık hizmeti verir. Daha sonra kendi alanında çalışmaya karar vererek Evyap, Abdi İbrahim gibi markaların aralarında olduğu pek çok önemli kurumun medya ilişkilerini yönetir.

Bir yıl önce saat sektörünün önde gelen firmalarından Saat&Saat’in 30’u aşkın uluslararası markasının medya ilişkilerini yönetmeye başlayan Demet, iletişim yönünün kuvvetli ve sabırlı olmasının bu göreve gelmesinde büyük etkisinin olduğuna inanıyor. Ayrıca Evyap, Abdi İbrahim gibi önemli şirketlerin basın ilişkilerini yürütmesinin de bugünkü görevine gelmesine katkısının olduğunu yadsımıyor.

Şu aralar Saat&Saat Magazin adlı dergiyle ilgili çalışmaların kendileri için son dönemlerdeki en önemli projelerden biri olduğunu söyleyen Demet, bu derginin; firmanın uluslararası saat markalarıyla yürüttüğü en önemli projelerden biri olduğunu, saat sektöründe ilk kez bu alanda hizmet veren bir şirketin (Saat&Saat) çıkarmış olduğu ilk ve önemli bir dergi olduğunu açıklıyor. “Sadece bünyemizde bulunan markalarımızla değil aynı zamanda çıkarmış olduğumuz dergimizle de Türkiye’deki saat modasına yön vermek son derece gurur verici” diyor.

En büyük ödülü, memnuniyeti

Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla ilgili henüz bir ödül almayan Demet için en önemli ödül, hizmet verdiği kurumların veya kişilerin kendisinden olumlu bahsetmesi ve ondan memnun olması. Son yıllarda yaptığı çalışmalarla ilgili duyulan memnuniyeti çok sık duymak onun için oldukça keyifli.

Gelecekte, tecrübelerine her geçen gün biraz daha yeni ve farklı bilgiler ekleyerek ilerlemek isteyen Demet, yakın zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği bünyesindeki Bilgim Academy’de diksiyon ve etkili konuşma derslerine başlayacak, mesleki tecrübelerini orada öğrencileriyle de paylaşacağı için bu aralar çok heyecanlı.

İş dışındaki hayatında öncelikle spor yapan Demet, spinning yapmak, squash oynamaktan büyük keyif alıyor. Haftada bir gün fırsat bulabilirse yoga yapan Demet, spor dışında her hafta mutlaka tiyatro veya sinemaya gitmeye çalışıyor.

Powered by Openmedia